YAZARLAR

■ Bir kişinin sözleri önemli değildir; iki yanı da dinlemeli

***

Ülke genelinde olduğu gibi Konya’da da iyi şeyler oluyor kuşkusuz. Bunları göz ardı etmek bizim nesnel gazetecilik anlayışımızla örtüşmez. Eleştiri ve özeleştiri kadar, yapılan başarılı hizmetleri dile getirmek demokrasinin doğasında olmalıdır; en azından biz bu görüş ve düşüncedeyiz.

Bütün siyasal partilerle aynı mesafedeyiz, ne bir adım geri, ne de bir adın ileri! Bizim için önemli olan gerçekleri, salt gerçekleri dile getirmektir. Dahası, temelsiz, uyduruk felaket senaryolarının karşısında olduğumuz gibi, bu denli üretimlerin mesleksel etikle de çeliştiğini hemen vurgulamak isteriz.

Sözün özü, gelelim sadede;

Konya-Ankara hızlı tren konusunu ilk kez dile getiren gazeteci olarak ifade edeyim ki,

Hedefe ulaşmak için geri sayım başladı. Hükümetin bu hizmetini takdirle karşılıyor, Konya artık, git-gel 2.5 saate düşmesinin yöremize sağlayacağı katma değeri dikkate alarak seviniyorum. Üstelik Konya hattının Güney’e dek uzanacağına ilişkin, yetkililerin müjdeli açıklamalarıyla havalara uçuyorum.

Yakın zamana kadar, Mevlana’yı Anma Törenleri’nin “basketbol alanının çizgileri arasına” sıkıştırma ayıbından da kurtulduk; çağdaş, dört dörtlük bir Kültür Merkezi’ne kavuştuk. Bu iki önemli eserde, Başbakan Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın katkısı asla unutulmayacak, yarınlara kalacak niteliktedir.

Konya Ovası’nı Sulama Projesi’ne ilişkin ciddi çalışmalar da devam ediyor. Mavi Tünel pembe düşü de gerçekleşiyor. Yıllar öncesi rahmetli Milletvekilimiz Himmet Ölçmen’in o dönemde ütopik bulduğumuz “Seçimi kazanırsak denizi Konya’ya getireceğiz!” söylemi gerçeğe dönüşüyor. Akdeniz’i besleyen önemli kaynaklardan Göksu, Konya Ovası’na bet-bereket getirecek, sulama sorunu da önemli ölçüde çözüme kavuşacak.

Kısa adı KOP olan Konya Ovası’nı Sulama Projesi’nin GAP gibi bir de sosyal boyutu var, bunun da sırasının geleceği kanısındayız.

Konya, her alanda gelişen ve değişen bir kenttir. Çeşitli uygarlıkların da merkezidir. Hz. Mevlana, Şemsi Tebrizi, Sadettin Konevi, Nasreddin Hoca başta olmak üzere daha nice

değerleri kucağına alması, turizm algısını ve circulationu hızlandıracak zenginliklerdir. Hızlı trenin, bu harekete yeni bir ivme kazandıracağı da kuşkusuzdur. Sözün burasında yumuşak karnımız havaalanından değil, limanından yoksun bulunmamızdır. Askeri hava alanından yararlanmak, günü birlik çözümdür ve kalıcı değildir. Yıllardır Konya’nın mega sorunlarını sıralarken, hep

“ havalimanından “ not düşmüşüzdür.

Son günlerde, kimi yetkililerden konuya ilişkin yapılan açıklamalarda umutsuzluğa düştüğümüzü öncelikle vurgulamak isterim. Sanırım, sorunun çözümü için her fırsat ve mekânda “Konya’nın bakanı benim” diyen Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın devreye girmesiyle gerçekleşecektir. Konya çoktan hak etmiştir. Politik üslûpla konuya yaklaşırsak;

“Konya, seçimlerde iktidara sandıklar dolusu oy vermektedir, bunlar hizmete dönüşürken havalimanı havada kalmıştır!”

Bundan sonrası da artık milletvekillerimizin çalışma ve çabalarına bağlıdır.

Bir de hala anlayamadığımız nedenlerden elimizden kayıp giden Teknik Üniversite konusu yeniden gündeme getirilmelidir.

Hani, isteyenin bir yüzü, istemeyenin iki yüzü kara derler ya, işte onun gibi.

■ Birbirimizin bağışlanmayan tek günahı, ayrılan fikirlerimizdir.”

■ Başkalarını hep bağışla; kendini hiç bağışlama.

BİR DAMLA:

Kışın akla ne sığar,
Ne de yarar işleri.
Saçakların şimdi var
Buzdan yapma dişleri.

,

> Yeni Meram >Yazarlar > BARDAĞIN DOLU TARAFI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.