YAZARLAR

Fatih Sultan Mehmet, beyaz atına binmiş, iki yanında hocaları Akşemsettin, Mola Hüsrev ve Molla Gürani olmak üzere Ordusunun önünde ilk kez İstanbul’a giriyor, halk yol boyunca dizilmiş Türk Ordusunu karşılıyor, birçok kimse ellerindeki çiçek demetlerini Padişaha ulaştırmak için ileri atılıyordu. Akşemsettin’i aksakalı ve duruşuyla Padişah sanıp çiçekleri ona sunmaya çalışıyorlardı. Akşemsettin ise, atını geri çekip göz ucuyla Fatih’i gösteriyor ve “Sultan Mehmet odur!” demek istiyordu. Fatih de kendisine doğru yürüyenlere Hocası Akşemsettin’i göstererek diyordu ki,
– Gidiniz, çiçekleri gene ona veriniz. Sultan benim, ama O, benim hocamdır.

Fatih Sultan Mehmet’in bu davranışı öğretmenlere verilen değerin, en anlamlı ve çarpıcı göstergesidir. Türklerin tarih boyunca öğretmene gösterdiği sevgi ve saygının en anlamlı ve öz ifadesini oluşturmaktadır.

***

Bugün, Öğretmenler Günüdür.

Mustafa Kemal Atatürk diyor ki;

Muallimler! Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr muallim ve mürebbilerini sizler yetiştirecek, yeni sizin eseriniz olacaktır.

Elverişsiz ekonomik ve sosyal koşullar içinde bile öğretmenler yeni nesli kurmada temel taşı işlevini görmektedirler.

Hz. Ali, öğretmenliğin bir Tanrı sanatı olduğuna vurgu yapıyor ve şöyle konuşuyor;

Bana bir harf öğretenin kulu kölesi olurum.

Öğretmenlik, evrensel bir değerdir ve ünlü düşünür Socrates, ifade etmektedir;

■Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Onun eseri, hem her şeydir ve hem hiçbir şeydir.

***

Türkler, önce Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmış, 8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in kurulmasıyla Atatürk, askeri, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. 1 Kasım 1928 tarih,1353 sayılı yasayla Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulüdür. Millet Mektepleri’nin açılışı ve Kemal Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul edişiyle 24 Kasım, 1981 yılından bu yana her yıl ”Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Ulusların çağdaşlık düzeyine ulaşması eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile olanaklıdır.
İslam’ın ilk emri de “oku” dur.

Atalarımız öğütlemişlerdir;

İlim Çin’de de olsa arayıp bulunuz!

Öğretmenler, öğrenme isteğini aşılamak için özverili çalışmalar sergileyen Eğitim Ordumuzun komutanlarıdır. Onlar her gün anılmalı, sevgi pınarı sonsuza dek akmalıdır.

Okumanın, bilginin, aydınlığın, adam gibi adam olmanın, uygarlığın, çağdaşlaşmanın mimarı fedakâr ve vefakâr öğretmenlerimizdir.

Kişilerin yaşam çizgilerinde öğretmenlerin önemli ve öne çıkan kimi anıları ve tutkuları vardır ve tazeliğini ömür boyu korumaktadır.

Öğretmenlerimin ellerinden öpüyorum.!

***

GÜNÜN SÖZLERİ:

Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.

■ Bir okul açılırsa, bir hapishane kapanır.

> Yeni Meram >Yazarlar > “BANA BİR HARF ÖĞRETENİN…”
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.