YAZARLAR

Balık öyle bir besin kaynağıdır ki çeşitli omega yağ asitleri, kıymetli proteinler ve fosfor içerir. Kalp hastalıklarının önlenmesinde, vucüdun dayanma gücü, direncinin artmasında beynin çalışmasında ve her ne hikmetse “balık hafızası zayıftır” desekte, insanda hafızanın güçlenmesinde ve daha birçok organlarımızı desteklemekte Allah ‘ın verdiği binlerce nimetlerden ve besin kaynaklarından biri ve belkide en önemlisidir.

Balık kültürü; mevsimine göre tercih edilecek balığı bilmek, o balığa uygun pişirme şeklini uygulamak ve onu sofraya uygun tabak, kendine özel bıçak-çatalla servis etmek, o masayı bir şiir yazar gibi donatmak ve yanına en güzel salatayı yapmakla bağlantılıdır.

Konya’mız bu yönden oldukça şanslıdır. Eğe’den, Karadeniz’den, Akdeniz’den heryerden balık gelir. Geçenlerde dostum Mevlüt Bey’in daveti üzerine balık haline gittim. Gayet temiz tezgahlar ve hijyenik şartlara uygun olarak bu mevsimin balıkları, kasalarda sanki denizden henüz çıkmış gibi taptaze sergileniyordu. Balıktan anlayanların uzaktan fark edeceği tazelikteydi. Taze balığın gözleri parlak ve şeffaf olup pulları dökülmemiş, parlak karnı sert ve gergin durur. Solungaçları ise kırmızıdır. Ama en önemlisi “balıkçınıza olan güveniniz” dir. Balığınızı balıkhaneden seçip alıyorsunuz. Evde balık kokusu istemem diyen hanımla münakaşaya gerek kalmadan, hemen ön taraftaki restroranlarda aldığınız balığı hazırlatıyorsunuz. Çok uygun bir fiyata pişirip hatta yanına da nefis bir salata yaparak masanıza en güzel şekilde servis ediyorlar. Sağolsun kıymetli Sarıkaya kardeşim Kaya Levreği hazırlatmış. Bana göre de Lüfer’den hemen sonra gelen balık cinsi Levrek’tir. Barbun, Çupra, Lagos, Sinarit, Torik, Akya hepsi güzel balıklardır. Daha uygun fiyatla almak isteyenlere de deniz alası, uskumru, istavrit, izmarit, somon, hamsi, alabalık her çeşit balık var. Balık halinde bulunan balıkçı kardeşlerimizin hepsi “Konya’da var olan balık kültürünün gelişmesi için” her türlü kolaylığı da gösteriyorlar.

Mevsimi olması dolayısı ile ve bu senede balıkçılarımızın “av yasağına” tam uymaları nedeniyle balık bol ve fiyatları da makul bulunmaktadır. Siz değerli okuyucularıma hatırlatmak istedim. Hepinize sevgi ve saygılarımı sunarım. Allah’a emanet olun.

> Yeni Meram >Yazarlar > BALIK KÜLTÜRÜ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.