Torku Jelifest

Bakan Elvan, Ak parti Karaman 5. olağan kongresine katıldı

  • Giriş Tarihi: 28.12.2014 15:08
  • Güncelleme Tarihi: 15:08
Bakan Elvan, Ak parti Karaman 5. olağan kongresine katıldı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, milli iradeyi hakim kılmak için yola çıktıklarını belirterek, “Biz, o vesayet odaklarını yok etmek, artık millet üzerinde hiçbir vesayetin olmayacağını ilan etmek için yola çıktık dedi.

Mutlu Akü

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, milli iradeyi hakim kılmak için yola çıktıklarını belirterek, “Biz, o vesayet odaklarını yok etmek, artık millet üzerinde hiçbir vesayetin olmayacağını ilan etmek için yola çıktık. Güçlü ve büyük Türkiye için yola çıktık. Üstte gök kubbe göçmedikçe altta yer yarılmadıkça biz bu kutlu davaya ve yeni Türkiye’nin inşasına devam edeceğiz ve kimse bizi engelleyemeyecek” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Kazım Karabekir Spor Salonu’nda AK Parti Karaman 5. Olağan İl Kongresine katıldı. Kongreye Bakan Elvan’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, AK Parti Karaman Milletvekili Mevlüt Akgün, AK Parti Konya Milletvekilleri Mustafa Baloğlu, Ayşe Türkmenoğlu, ilçe ve belde belediye başkanları ve partililer katıldı. Kongrede açılış konuşmalarının ardından söz alan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, konuşmasına kongreye katılanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun selamlarını ileterek başladı.

“GÖNÜL KAZANMAK İÇİN YOLA ÇIKTIK”
Uzun ve ince bir yola çıktıklarını belirten Bakan Elvan, “Bu yolda çok büyük engelle karşı karşıya kaldık. Yollarımıza mayın döşendi. Ama biz, o mayınları tek tek temizledik ve yolumuza devam ettik. Hiçbir zaman ne siz ne de biz bu kutlu yolculuktan vazgeçmedik. Yunus Emre’den Fatih Sultan Mehmet Han’a, Hz. Mevlana’dan Neşet Ertaş’a kadar geçmişteki büyüklerimiz, ülkemizin sevgilisi olmuş o insanlara baktığımızda, onlar ‘Gönül kazanmak lazım gönül’ demişlerdir. Biz de gönül kazanmak için yola çıktık. Hızlı tren yolları inşa ettik. Biz, o yolları inşa etmişsek yolları bölüp gönülleri birleştirmişsek yine bölünmüş yollarla canları kurtarmışsak, denizciliğimizi şaha kaldırmışsak, havacılıkta uçağa binmeyi sıradan bir vasıtaya binme haline getirmişsek, kısacası ulaşım ve bilişimde tıkanan tüm yolları açmışsak milletimizin gönlünü kazanmak için yaptık. Bizlerin dahi hayal edemeyeceği dev projelere imza attık. Dünyanın en büyük havalimanı inşasını yapıyorsunuz, dünyanın en büyük şantiyesini kuracaksınız ve o şantiyede 30 bin işçi çalışacak. Bu havaalanını yapacak olan şirket, devletin kasasından 1 kuruş para çıkmayacak ve her yıl devletin kasasına 1 milyar Euro para koyacak. Bu projeye bile karşı çıkıyorlar. Devletin kasasına 22 milyar para koyacaklar” dedi.

“YENİ TÜRKİYE’NİN İNŞASINA DEVAM EDECEĞİZ”
Milletin hayrına ne yapılırsa yapılsın o zihniyeti değiştirmenin mümkün olmadığını ifade eden Bakan Elvan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Onların kafası hep ihtilallerden yanadır. Hayatlarında hiçbir zaman milletle bütünleşememiştirler. Bundan sonra da bütünleşemeyecekler. Biz milli iradeyi hakim kılmak için yola çıktık. Biz o vesayet odaklarını yok etmek artık millet üzerinde hiçbir vesayetin olmayacağını ilan etmek için yola çıktık. Demokrasi için yola çıktık. Güçlü ve büyük Türkiye için yola çıktık. Bu güne kadar bu yolda başarılı olduk. Üstte gök kubbe göçmedikçe altta yer yarılmadıkça biz bu kutlu davaya ve yeni Türkiye’nin inşasına devam edeceğiz ve kimse bizi engelleyemeyecek.”

“KARAMAN’A ÇOK SAYIDA YATIRIM VAR”
Karaman’ın bir kültür şehir olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, şunları söyledi: “Karaman bir medeniyet şehri. Karaman, her zaman vesayetçiliğe karşı dik duran bir şehir. Biz, Karaman’a hizmet etmeye devam ediyoruz. Hızlı trenimizin çoğu gitti azı kaldı. Hızlı treni Konya’yı Karaman’a bağlıyoruz. İnşallah 2015 sonunda hızlı trenle Karaman’dan, Konya’ya, Ankara’ya, Eskişehir’e, İstanbul’a ulaşılacak. Çalışmalarımızı hızlandırdık. O nedenle 4 ay süreyle raybüsü çalıştırmıyoruz. O yüzden sizlerden sabır diliyoruz. Nedeni, 2015 sonuna kadar hızlı treni yetiştirmek istiyoruz. Diğer taraftan Karaman’ı Adana’ya, Mersin’e, Gaziantep’e, Şanlıurfa’ya ve Habur’a kadar bağlayacak olan hızlı tren hattının da ihalesine çıktık. İnşallah Ocak ayında yapım çalışmalarına başlayacağız. İki yıl içerisinde tamamlamış olacağız. Bunun dışında karayolu çalışmalarımız çok yoğun şekilde devam ediyor.”
2015 sonu itibariyle Karaman’ı Ereğli’ye bölünmüş yolla bağlamak istediklerini anlatan Elvan, sözlerine şöyle devam etti: “Diğer taraftan Bucakkışla-Ermenek yolu devam ediyor. Ayrancı’yı Erdemli’ye bağlayan yolu yeniden yapıyoruz. Karaman merkezi Mara yolu üzerinden yine Erdemli’ye bağlıyoruz. Karaman ile Karapınar yolunu baştan aşağı yeniden yapıyoruz. Bir başka projemiz Akçaşehir üzerinden Ayrancı’ya uzanan hattı karayolları ağına alıyoruz. Bu yolu da bir il yolu olarak yapacağız. Kısa sürede sizlerin Akdeniz’e ulaşmasını sağlayacağız. Mut-Ermenek yolu çalışmalarımız devam ediyor. Alanya yolu bağlantılarını yapıyoruz. Oradaki tünelleri tamamlıyoruz. 2,5 saatte Karaman merkezden Alanya’ya ulaşacağız. Çumra’dan Alanya yol ayrımına kadar, Hadim- Taşkent yolunu bölünmüş yol olarak yapıyoruz. Eğiste deresini bin 300 metre uzunluğunda yapılacak olan bir viyadükle geçeceğiz. Ocak ayında bunun ihalesine çıkıyoruz. Türkiye’de nasıl büyük projelere imza atıyorsak Karaman için de büyük projelere imza atıyoruz. Karaman’a çok güzel bir gar, PTT binası yaptıracağız. Çok sayıda yatırımımız var.”

“BİZİM KONGRELERİMİZ DEMOKRASİ ŞÖLENİDİR”
AK Parti kongrelerinde kavganın yeri olmadığını söyleyen Bakan Elvan, şöyle konuştu:
“Bizim kongrelerimiz demokrasi şölenidir. Bizim kongrelerimiz bayram havasında geçer. Diğer kongrelerde kavgalar vardır. Bizim siyaset kültürümüz diğerlerinden farklıdır. AK Parti sizlerin dik duruşu ve desteğiyle her alanda Türkiye’yi dünyanın önde gelen ülkelerinden biri yapacağız. Bir bayrak değişimi olacak bugün. Kerim kardeşimizi çok başarılı bir performans sergiledi. Üye sayımızda çok sayıda artış oldu. Bayrak değişimi işi bırakmak anlamına gelmiyor. Kerim kardeşimiz yeni başkanımıza destek olacak. Biz, kardeşiz. Biz dayanışma ruhu içerisinde olan omuz omuza mücadele eden bir grubuz. Biz sağlam yoldaşlara sahibiz.”

“ANAYASAYI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUZ”
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, kongrelerin bir değerlendirme yerleri olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Nereden aldık nerelere getirdik bunları tek tek hatırlamada yarar var. En azından tek tek değilse bile en azından dünü bilmemiz lazım. Dünü bilmezsek geleceğimizin anlamı olmaz. Geleceğimizi planlayamayız. 12 yılı geride bıraktık 13. yılın içerisindeyiz hizmette. Dün 12 yaşındaki çocuklar bugün 24 yaşında. Bunlar dünkü sıkıntıları bilmez.”
Türkiye’nin, AK Parti ile ilerlediğini anlatan Elvan, şunları söyledi: “AK Parti sayesinde dünyanın sayılı ülkelerinden bir tanesi, özellikle 12 yılda AK Partinin yaptıklarıyla birlikte her geçen gün dünyada parlayan bir yıldız, hedefleri olan bir ülke. Geleceğe yönelik güzel hesapları olan bir ülke. Ama dün AK Parti Türk siyasi hayatında yer aldığı günlerde toplum umutlarını yitirmiş siyasetten umudunu kesmiş ve siyasetçinin itibari yoktu yerlerde sürünüyordu. Biz o dönemlerde milletvekili olarak halkın karşısına çıkamıyorduk, çıktığımız zaman evet bir takım tepkilerle karşılaşıyor ya da görmezlikten geliyorduk. AK Parti ile birlikte Türkiye’nin nereye geldiğinin en büyük göstergelerinden bir tanesi bakın 12 yılı geride bırakan bir siyasi kadro olarak gururla halkın arasındayız. Halkımız bizi bağrına basıyor.”

AK Parti ile birlikte siyasete bir soluk geldiğini anlatan Elvan, şöyle konuştu: “Türkiye siyaseti, siyasetçisi gerçekten itibar kazandı, itibarlı bir konuma Allah’a şükürler olsun geldi. Bakın 2002 yılı 3 Kasım öncesi Türkiye’de toplum umudunu kesmişti, gelecek umudu yoktu. Memurunun maaşını verecek durumda değil, topladığı vergi bırakın memur maaşını vermek bir tarafa borcunun faizini verecek noktada değildi. İktidardan siyasi partiler kaçıyordu. Nitekim kaçmadılar mı? 2003 seçimlerine geldiğimizde bir koalisyon iktidarı vardı. Bu millet onlara 5 yıl bu ülkeyi yönet demişti ama 5 yıl yönetemediler bırakarak kaçtılar. Öyle bir kaçış ki halkta bu kaçışı gördü 2002 yılı 3 Kasım’da yapılan seçiminde o günkü iktidarı değil yalnızca mecliste bulunan partilerin tamamını meclisin dışına itti. O partilerin kimisi şu an yoktur. Niye, çünkü halkı canından bezdirmişlerdi.”
Anayasa’nın değiştirmek istediklerini de kaydeden Erdem, “Yeni bir anayasa istiyoruz. 2015 seçimlerine giderken hedefimiz tek başına iktidar olmak değil yalnızca, anayasayı değiştirecek bir çoğunluğa ihtiyacımız var. 2015 seçimini önemli yapan budur” dedi.

Konuşmaların ardından Nazmi Ünlü’nün tek aday olarak girdiği kongrede seçimlere gidildi.> Yeni Meram >Türkiye > Bakan Elvan, Ak parti Karaman 5. olağan kongresine katıldı
HABER YORUMLARI