YAZARLAR

■ Aşını, eşini, işini bil

■ Zahmetsiz rahmet olmaz.

***

Her mevsimin kendine özgü bir güzelliği vardır ancak bahar başkadır.

Baharda doğa canlanır, ağaçlarda özsuyu harekete geçer. Renk cümbüşü başlar, mavi, yeşil, eflatun, erguvan tüm renkler şaha kalkar. Bahar düğün dernektir; vuslattır. Bu nedenle Mayıs’ın ilk günün de bayram yapmak bir tür doğa yasadır. Koşulsuz, sevecen, sıcak, özgür bir bayram. Ancak devr-i demokrasi de yeni deyimler ortaya çıkmaya başladı;

Orantısız güç, Coplu saldırı, Biber gazı

Dahası da var; demir yolları gibi uzar gider.

İşçi ve Emek Bayramı İstanbul dışında bayram gibi geçti, ama İstanbul içim aynı iyimserlikle yaklaşmak olanaklı değildir.

Eski Bakanlardan Yılmaz Karakoyunlu, 1955’in Eylülde Taksim’de yaşanan provokasyon ve saldırıları anlattığı kitabına “Güz Sancısı adını vermişti; Can Dündar da Taksimde yaşananlara vurgu yapıyor;
“ Bugün de memlekette “gaz sancısı“

Resmi rakamlara göre 2001’ de devletin biber gazı ithalatı yılda 13 tonmuş. 2005’10 kat artıp 115 tona çıkmış; günümüzde

21 milyon dolar harcanarak ithal edilen biber gazının toplam hacmi: 628 ton.”

İşçi Bayramı ; ABD’de Eylül ayı ilk Pazartesi işçilerin ekonomik ve sosyal hakları dolayısıyla kutlanan bayramdır.

Yapılan araştırmalara göre, New York Merkez İşçi Birliğinin sekreterliğini yürüten Matthew Maguire adlı makinist 1882 yılında bu bayramı önerdi. Diğer görüş ise, ilk kez ABD İşçi Federasyonu’ndan J. McGuire’nin Mayıs 1882’de fikri ortaya attığı yönündedir

Bu yılki işçi Bayramı İstanbul ve İzmir dışında sakin geçti. İzmir’de kutlamalara kortej haline gidilirken gruplar arasında yaşanan arbedede İbrahim Kutluay öldü.

İstanbul’a sivil ve güvenlik güçlerinden yaralananlar oldu, 70 dolayında gözaltı var.

İşçi Bayramına Amele Bayramı da denirdi.

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, birlik, dayanışma haksızlıklarla mücadele günü olarak dünya çapında kutlanıyor; çok ülkede, resmî tatil kabul ediliyor.

Osmanlı’da ilk İşçi Bayramı 1909 tarihinde Üsküp’te kutlandı. Dönemin en görkemli İşçi Bayramı kutlamaları işgal altında İstanbul’da yapıldı; 1923’te ilk resmi kutlama yapıldı,
2008 Nisan’da “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi; 22 Nisan 2009 tarihinde kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi.

■1924 `te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.

■ 1925’ te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı.

■ 1935’de “Bahar ve Çiçek Bayramı” adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.

■ 1976’da uzun yıllar sonra ilk kez geniş katılımlı kutlama Taksim’de yapıldı.

■ 1977’de Taksimde 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34’ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü ve tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti.

■ 1978’de Taksimde kutlandı.

■ 1979`da Sıkıyönetim İstanbul`da miting yapılmasına izin vermedi, sokağa çıkma yasağı ilan etti;Milli Güvenlik Konseyi

1 Mayıs`ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.

■ 1996’da Kadıköy’de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Polisin silahsız göstericilere açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.

■ 2007’de 1 Mayıs tekrar Taksim’de 1977’de kutlanırken geçmişi anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100 kişi yaralandı.

■ 2008 ‘de 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi.

■ 2009 Nisan’ında TBMM’ne verilen önergeyle 1981’den sonra tekrar resmi bayram kabul edildi. 2009 ‘da Taksim’e izin verilmedi.

■ 2010’da Bayram Taksim’de kutlandı.

BİR DAMLA:

Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > BAHAR, BAYRAMDIR!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.