kapat
Ruşeym Torku

Bacağı Doku Nakliyle Kurtarıldı

  • Giriş Tarihi: 23.07.2013 10:36
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Bacağı Doku Nakliyle Kurtarıldı

Konya’da geçirdiği trafik kazasının ardından kesilme riski olan bacağı doku nakliyle kurtarılan şahıs, büyük mutluluk yaşadı.

Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu kasabasında motosikletiyle işe giderken geçirdiği trafik kazası sonucu bacağı kırılan Hüseyin Sandal , kaldırıldığı Beyşehir Devlet Hastanesi’nden bir üniversite hastanesine sevk edildi. Hastanede geçirdiği 7 ameliyatın ardından sağlığına kavuşamayan Hüseyin Sandal’a kangren olan bacağının kesilme riski olduğu söylendi. Duruma razı olan Hüseyin Sandal, babasının ve yakınlarının itirazıyla bu kararından son anda vazgeçti. Baba Mustafa Sandal, yakınlarının tavsiyesiyle Özel Medicana Konya Hastanesi Ortopedi Travmatoloji ve El Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün’e başvurdu. Oğlunun bacağını videoya çekerek Prof. Dr. Öğün’e izlettiren baba Sandal, doktorun bacağın kesilmesine gerek olmadığını söylemesi üzerine büyük mutluluk yaşadı. Bunun üzerine hemen hastaneye yatırılan Hüseyin Sandal’ın bacağı, gerçekleştirilen ameliyatın ardından kesilmekten kurtuldu.

“KADERİME RAZI OLDUM”
Huğlu kasabasında av tüfeği imalathanesinde gravür ustası olarak çalışan Hüseyin Sandal, geçirdiği kazadan sonra bacağında parçalı kırıklar oluştuğunu ifade ederek, “Beyşehir’deki doktor önce ben ameliyatı yaparım dedi. Sonra baktı ki parmaklar da bir his yok, ameliyatı riskli bulunca beni üniversite hastanesine sevk ettiler. Sevk edildiğim hastanede altı buçuk saat süren operasyonla kangren olan ayağının kesilme riski atlatıldı dediler. Sonra profesör dedi ki; kas, doku ve damar nakli yapacağız. Ameliyat esnasında olumsuz giderse dizden keseceğiz dediler. İşte böyle denilince, biz de Allah’tan geldik, ayağı da veren Allah her şey olacağına varır dedik. Ben kaderime razı oldum. Doktorlar çıktı asistana talimat verdiler, pansuman yapın ve yarın ameliyata hazırlayın dediler. Bana imza verir misin diye sordular. Ben de veririm dedim. Babam buna müsaade etmedi” diye konuştu.
Babasının, yakınları vasıtasıyla Prof. Dr. Tunç Cevap Öğün’e ulaşarak bacağının durumunun çekilen bir video filmiyle gösterildiğini anlatan Mustafa Sandal, “Doktor videodan bacağımı görünce ben bunu ameliyat ederim, kesilmesine gerek yok demiş. Biz de işlemleri tamamlayıp yatış yaptık. Ardından beni ameliyata aldılar. Narkozun etkisinden çıktım. Ayak kesilmedi ve ben bu ayağın üzerinde yürüyeceğim dedim. Çünkü o durum bana o hissi verdi. Hocanın konuşması çok önemliydi. Net bilgiler verdi bana” dedi.

“OĞLUMUN BACAĞI KESİLSEYDİ TORUNUMA NASIL HESAP VERECEĞİM”
Üniversite hastanesindeki doktorun ayağın arka kısmından damar ve kas alarak doku nakli yapacağını, tutmazsa oğlunun bacağının kesileceğini söylediğini belirten baba Mustafa Sandal ise, “Keseceğiz deyince ben bir anda beynimden vuruldum. Biz başından beri büyük bir ihtimalle kesilecek dedik. Yani durum ümit vermedi. Ben bir taksiye atladım geldim. Ben o zaman Beyşehir Devlet Hastanesi’ndeyken, bacağa temizlik yapacakları sırada video çekmiştim. İyi ki de almışım. O videoyu Tunç beye gösterdim. Tunç bey ‘rahat olun, bu ayağın kesilecek bir durumu yok’ dedi. Benim çocuğumun ayağı kesildi diyelim. İleri de torunum bana ‘dede babamın ayağı neden kestirdin derse’ ben ne yapacağım? Ben onun hesabını nasıl vereceğim?” şeklinde konuştu.

“BİR AY SONRA AYAĞA KALKABİLİR”
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün ise, hastasının kendilerine başkalarının referansıyla geldiğini söyleyerek, “Biz hemen gelmesini söyledik. Geldikten sonra acil ameliyata alıp, önce virüs, temizlik ve durum değerlendirmesi yaparak, bundan sonrasının planını yaptık. Bacakta, diz altı bölgede, çok geniş bir alanda, aşağı yukarı 35 santim uzunluğunda, 20 santim genişliğinde kas ve deri kaybı ile kemik kırıkları vardı. Kemik doku açıkta ve iltihaplıydı. O iltihabı temizleyip, mevcut tespit cihazlarını söktük. Daha sonra ilk seansta bir yıkama, temizleme yaptık. Ertesi günde, sırt bölgesinden kas, deri ve kemiği bir arada bulunduran, serbest doku nakli ameliyatını gerçekleştirdik. O dokuyu bacağa naklettik. Şu an itibariyle günlük pansumanlarını yapıyoruz. Naklettiğimiz doku ise iyi durumda. Hastamız da iyi durumda. Doku kayıpları yerine gelmiş durumda. Kemiğin açıkta kalan kısmı da örtülmüş vaziyette” ifadelerini kullandı.
Yapılan ilk operasyonun asıl problem çözen temel ameliyat olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öğün, “Bu ameliyat başarıyla sonuçlandıktan sonra, bir iki seans daha küçük boyutta tamamlayıcı ameliyatlar yapacağız. Aşağı yukarı bir ay sonra ayağa kalkacağını düşünüyorum” diye konuştu.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Bacağı Doku Nakliyle Kurtarıldı
HABER YORUMLARI