YAZARLAR

Bir süre önce yitirdiğimiz sınıf arkadaşım ve mahalle komşum Şahabettin Şengöz’le ilgili yazım üzerine büyük oğlu Tamer Şengöz’den duygu yüklü bir e-mail aldım. Baba sevgisini ve ahde vefayı ilmek ilmek yansıtan şiirsi e-mail’i örnek oluşturmasını dileyerek aynen aktarıyorum;

“Babamızla ilgili veda yazınızdan henüz haberdar oldum ve sizi gözyaşları ile okudum. Ne mutlu dedemize, babamıza, annemize, halamıza, amcamıza, akrabalarımıza ve bize ki, sizin gibi kıymetli ve önemli insanın, dostun, ağabeyin, sıcak sesini güzel yazınızla tekrar işittik. Bizler, babamla ve annemle son dönemlerde daha çok sohbet etme fırsatı bulduk. Konya’da liseden başlayan hatıraları, arkadaşları, sizleri konuştuk. Biz çocuklar sizi tanıyoruz. Torunlar da sizi tanıdılar. Güzel ve ebedi dostluklar. Ne kadar güzel. Ama yaprak dökümü başlayınca, veda zamanı gelince. Babamız ve annemiz bizden dürüst, ahlaklı, topluma faydalı bireyler olmamızı, iyi tahsil yapmamızı istediler; Ben de sizin gibi Konya Lisesi’ndeki eğitimimden sonra ODTÜ Havacılık/Uçak Mühendisliği bölümünün ilk mezunlarından birisi oldum. Okuldan, ODTÜ Makina Mühendisliği bölümünden arkadaşım Elif’le 26 yıldır evliyim. Eşimle, uzun yıllar TUSAŞ/TEI-Eskişehir uçak motorları fabrikasında birlikte görev yaptık. Şunu gururla ifade edebilirim ki, hizmet veren F-16 uçaklarının tamamının motorlarına elim bir şekilde değdi. Şu anda, ~ 10 yıldır TUSAŞ/TAI-Ankara’da önümüzdeki yıllarda hizmet vermesi düşünülen JSF/F-35 Uçakları Program Müdürlüğü görevimi sürdürüyorum. İki oğlumuz var. Büyük oğlum Cenker; Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ndeki eğitimini Yüksek Şeref Öğrencisi olarak tamamladı.

Sonra, bir Kanada Üniversitesi tarafından verilen burslu davete istinaden, şu anda orada branşında Yüksek Lisans yapıyor. Küçük oğlum Türker ise Bilkent Üniversitesi Makina Mühendisliği’ndeki burslu eğitimini gelecek yıl tamamlayacak. Babamız ve annemiz Yine ODTÜ Makina Mühendisliği mezunu kardeşim Tuncer ve eşi ODTÜ İdari Bilimler mezunu eşi Meral’le, Ece ile de gurur duydular. Annemizin ve babamızın sabah erkenden işe giderken bizi bıraktıkları Küllükbaşı’ndaki dede evinde başlayan hayat serüvenimize devam ediyor, büyüklerimize verdiğimiz “iyi insan” olabilme sözümüzü yerine getirmek için çalışıyoruz. Bu acılı günlerimiz, “Baba ve Anne”mizin çevresinde sizlerin varlığıyla ne kadar saygın, kıymetli, vefalı, seçkin bir dost çemberi bulunduğunu, Konya’ya bu kadar sevdalı olduklarını bize bir kez daha gösterdi. Size ve tüm sevdiklerinize sağlıklı, mutlu, başarılı, huzurlu bir ömür diliyor, en derin sevgi ve saygılarımla ellerinizden öpüyor, arşivlediğim ve okudukça ağlayacağım yazınıza en içten duygularımla şükranlarımı sunuyor, teşekkür ediyorum.”

Yazımdan öz bir kesit;

Merhum Şahabettin Şengöz’le kentin ünlü semti Küllükbaşı’da yakın komşuyduk. Konya Lisesinde aynı sınıfa düştük. Okul numaramız birbirini izledi. Rastlantı üstüne rastlandı; şimdi de Üçler’de, annem, babam kız kardeşim ve anneannemin mezarlarıyla karşı karşıya.

Babası Hasan ağa , Konya Lisesi’nin kapıcısıydı; ancak ne var ki, otoriter, ve disiplini üst düzeyde olduğu için ona bütün dönemlerde sıfatı verilmişti. Çok zeki ve görev sever bir insandı. Kim yatılı, kim gündüzlü bilirdi. Müdürden çok 2. Müdürden çekinirdik. Yatılı olanların gündüzlülerin içine karışıp kapıdan çıkmasına asla olanak vermezdi. Eğitim görmemişti ama çocuklarını okutmuştu Hasan ağa. Kızları Şadiye ve Şahver hanımlar öğretmen olmuştu. Diğer oğlu Doğan sporcuydu, başarılı askerdi, General oldu, ses getiren bir paşaydı.

Şadiye ablanın gönül katımda önemli yeri vardır. İlk roman denememi, düz ve köşe yazılarımı, şiirlerimi inceleyen entelektüel kişiydi. Yüreklendirdi, özendirdi ve yaklaşımı bana tam bir moral dopingi oldu;

“Yazmaya devam; alanda yeteneklisin!”

> Yeni Meram >Yazarlar > BABA-OĞUL SEVGİSİ; AHDE VEFA!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.