YAZARLAR

■ Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir.

***

Geçmişte “ayrışmak” ve “ötekileştirmek” gibi sorunumuz yoktu. Tasada ve kıvançta bir ve beraber olduk. Vatan için omuz omuza çarpıştık, kan döktük!

Türk, Kürt, Zaza, Laz, Çerkez, Tatar, Pomak, Süryani hep bir arada, kardeşçe yaşardık. Birlikte güler ve ağlardık. Barışta ve savaşta, bir elin beş parmağı gibiydik. İstanbul ne ise, Diyarbakır da aynıydı; İzmir ne ise, Hakkari aynıydı, Konya ne ise, Van aynıydı. Bursa Eskişehir, Gaziantep, Antalya, Mersin, Muş’tan, Tunceli’den, Mardin’den farksızdı. Sonra ne oldu? Bilinmez bir güç bizi, birbirimizden ayırmak için düğmeye bastı, nifak tohumları atıldı.

Hazırlanan bir rapora göre, Türkmen, Yörük, Tatar, Tahtacı, Terekeme, Karaçay, Azeri gibi Türk soyundan gelen gruplar Türkleri oluşturuyor ve bunların sayısı 55 milyon 484 bini buluyor.
Raporda 2 grup olarak Kürtler gösteriliyor. Sayıları 3 milyon olan bu gruba Zazalar da dâhil edildiğinde Kürt nüfusu 12 milyon 600 bini aşıyor. Ancak bu sayının 2.5 milyonu ciddi derecede Türkleşme sürecindedir. Ağırlıklı olarak Ordu, Artvin, Samsun ve Marmara bölgesinde Gürcü’ler yaşıyorlar. Sayıları 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Gürcüler, Karadeniz’deki birkaç ilde yaşayanların dışında Gürcüce’yi unutmuş durumdalar. Ancak son yıllarda Gürcistan’ın kurulmasıyla Gürcülüğe yönelik bir artış olduğu dikkat çekiyor.
Adapazarı, İzmir ve Manisa’da toplu halde yaşayan Boşnakların nüfusu da 2 milyonu buluyor.

Değişik kentlerdeki Çerkezlerin sayısı 2.5 milyon civarındadır.

Başta Siirt, Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay, Adana ve İstanbul’da yaşayan Arapların ülkemizdeki nüfusları 870 bin olarak saptandı.

Ülkemizdeki nüfusları 1 milyon 300 bini bulan Arnavutların yarıdan çoğunun, Türkleşme süreci sonunda Arnavutluk’la hiçbir ilgisi kalmadı.

Doğu Karadeniz’deki Lazların gerçek sayısı ise, 80 bin civarındadır.

Lazlar gibi Rize ve Artvin’in kimi ilçelerinde yaşayan Hemşinlilerin sayısı ancak13 bin dolayındadır.

Kimilerine göre, Türk, bazılarına göre Slav ırkından olan Pomaklar 600 bindir: Türkiye’de yaşayan diğer etnik grupların sayısı da 1 milyonu aşıyor. Çingeneler 700 binlik nüfusuyla başı çekerken, ayrıca 60 bin Ermeni, 25 bin Yahudi, 15 bin Rum, 15 bin Süryani ve 2 bin dolayında Yezidi yaşamını ülkemizde sürdürüyor.

■ “Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve yaşamak isteyen herkes Türktür.”

BİR DAMLA:

TÜRKLERE NE ÖĞRETİLEMEZ!

İngiliz Kralı VIII. Edward İstanbul’a ziyarete geldiğinde Atatürk bir akşam ziyafeti vermişti. Ziyafetten önce emir verdi;

– İngiltere sarayında verilen ziyafetler ne şekilde olur, bilen birisini, bulunuz!
Sofra düzenini bilen birisi bulundu, onun eşgüdümünde gerekli hazırlıklar yapıldı.

Akşam konuk kral sofraya oturunca kendisini kral sarayında zannederek memnun oldu. Atatürk’e dönerek dedi ki;
– Sizi kutlar ve teşekkür ederim. Kendimi İngiltere’de zannettim.

Sofraya Türk garsonlar hizmet etmekte idi. Bunlardan biri heyecanlanarak, elindeki büyük tabakla birdenbire yere yuvarlandı. Yemekler de halılara dağıldı. Konuklar utançlarından kıpkırmızı kesildiler.
Fakat Atatürk Kral’a döndü ve dedi ki;

– Bu millete her şeyi öğrettim; fakat uşaklığı öğretemedim!
Bütün sofradakiler Atatürk’ün bu sözlerine hayran oldular. Atatürk garsona da “Vazifene devam et” emrini verdi.

> Yeni Meram >Yazarlar > AYRIŞMAK VE ÖTEKİLEŞMEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.