YAZARLAR

Değerli bilim insanı Prof. Dr. Haberal tarafından 17 yıl önce kurulan Başkent Üniversitesi, ülkemizin en başarılı öğretim ve eğitim kurumu olma yolunda hızla ilerliyor;

Aydınlık Türkiye’nin simgesi

Başkent Üniversitesi

Üniversitenin 2009 yılı için toplam yayın sayısı 472, öğretim üyesi sayısı 498. Aynı dönemde 61 üniversitenin toplam yayın sayısı: 415. Başkent Üniversitesi Boğaziçi, Yıldız Teknik, Akdeniz, Bilkent, Koç, Sabancı, KTÜ ve Anadolu Üniversitelerinin önüne geçiyor.

Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı 0.95’dir. Buna göre, Başkent Üniversitesi, ilk 5 üniversite arasında yer alıyor; 498 öğretim üyesi varken, 42 devlet üniversitesindeki toplam öğretim üyesi sayısı ancak 493’tür. Bu çarpıcı rakamlardan sonra sözü üniversitenin Konya ayağına getirmek istiyorum;

Uygulama ve Araştırma Hastanesi, eleman, teknik donanım bağlamında, sağlıkta önemli boşluğu dolduruyor, atılımını sürdürüyor.

Selçuk Üniversitesi’nin iki dönem üst üste Rektörlük görevini yüklendiği süreçte birlikte çalışmaktan onur duyduğum bir hizmet insanı olan Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, şimdi başarılı çalışmalarını burada sürdürüyor.

Başkent Üniversitesi’ne bağlı olarak Konya’da 06 Haziran 2003 tarihinde hizmete başlayan 22.000 metrekare kapalı alan üzerine kurulu Başkent Konya Hastanesi biri Diyaliz Merkezi dört bloktan oluşuyor. Çevre il ve ilçelerden, kent merkezindeki çeşitli hastanelerden ileri tetkik ve tedavi için hasta gönderilen referans hastane niteliğinde olup ISO-EN 9001:2008 Kalite Belgesi’ne de sahip.

Çağdaş ve en son teknolojiyi kullanan modern mekanik tesisat ekipmanları ve tıbbi cihazlarla donatılmış hastane; poliklinik birimleri, 150 yatak kapasiteli tedavi ünitesi, 25 makine kapasiteli diyaliz merkezi, 50 yataklı yoğun bakım üniteleri, 2 doğumhane, 7 ameliyathane, modern görüntüleme ve laboratuvar üniteleri ile hizmet vermektedir. Merkez bünyesinde kadro zenginliği her geçen gün artmaktadır.

90 hekim ile hizmet vermektedir.

Ünlü Kalp Cerrahı Prof. Dr. Hakkı Akalın da hastane kadrosuna katıldı. Bundan böyle artık kalplerimiz daha da güvenli ellerdedir.

Prof. Dr. Akal’ın Başkent Hastanesi tercihi, kanımca Konya sevgisinden kaynaklanıyor.

Bir ara İzmir Milletvekilli olarak Meclise de giren hocaların hocasının, ödüllü bilim adamı, üniversitelerde ders kitabı olarak okutulan kalp cerrahisiyle ilgili beş kitabı var.

●14 Mart 1988 Ankara Tabip Odası sağlık başarı ödülü ●9 Mart 1990 T.C.Sağlık Bakanlığı “Organ Nakli Merkez Kurulu” üyeliği, ●1988–1989 ders yılı Ankara Üniversitesi açılış dersi-Organ nakli

Prof. Dr. Akalın’la yaptığım kısa söyleşide, ne denli donanımlı tıp insanı olduğunu anladım.

Şimdiye değin, birçok kez muayene ve tedavi hizmetleri aldığım, Ortopedi Uzmanları Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu ve Dr. Ahmet Feyzi Özgür, Dermatoloji Uzmanı Yrd. Dr. Recep Dursun, Gastroloji Uzmanı Dr. Gülhan Kanat Ünler, Kalp Uzmanı Doçent Dr. Mete Alpaslan, Fizik ve Rehabilatasyon Uzmanı Dr.Şenay Kartal, Mikrobiyoloji Uzmanı Yrd. Dr. Hale Turan’dan, diğer hastalar gibi ben de çok yakın ilgi gördüm ve şifa buldum.

Benim ailecek hastanem, Konya Başkent Hastanesi’dir. İnanmak- güvenmek, tedavinin birinci koşuludur. Bu güveni her ziyaretim ve muayenede daha da pekiştiriyorum.

BİR DAMLA:

SAĞLIK VE SERVET
Evin varsa bir sıfır koymalısın varlıklar hanene,
İşin varsa bir sıfır daha koymalısın,
İş seninse üç sıfır daha koymalısın,
İşin iyi gidiyorsa üç sıfır daha…
Araban varsa bir sıfır,
Yazlığın varsa bir sıfır daha,
Daha sıralanabilir sıfırlar hanesi…
Ancak, sağlığın varsa bir koyarsın başına, bütün sıfırlar anlamlı bir değere ulaşır.
Yoksa sonuç sıfırdır, hiç uğraşmayasın boş yere.

> Yeni Meram >Yazarlar > AYDINLIK TÜRKİYE'NİN SİMGESİ; BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.