Torku Jelifest

Avrupa’da Konya Veri Merkezi tanıtıldı

  • Giriş Tarihi: 12.11.2015 19:29
  • Güncelleme Tarihi: 19:29
Avrupa’da Konya Veri Merkezi tanıtıldı

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından fizibilitesi yürütülen ve Konya'da 50 bin metrekare beyaz alana kurulması planlanan Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması Projesi'nin uluslararası tanıtım toplantısı Almanya'da yapıldı.

Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan Konya Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması Projesi’nin uluslararası tanıtımı Frankfurt kentinde düzenlendi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, KOP İdaresi’nin sorumluluk sahası olan Aksaray, Karaman, Konya ve Niğde’nin potansiyelini en etkin şekilde kullanılabilmesi için alternatifler geliştirmek, bölgeye vizyon katacak yeni yaklaşımları yaygınlaştırmak ve ekonomik anlamda bölgeyi yatırımcıların gözdesi haline getirecek projeler üretmek için çalıştığını söyledi.

– “Türkiye ve KOP Bölgesi’nin stratejik önemi ortaya çıkıyor”

Piyasa araştırmalarına göre artan veri üretim ve depolama ihtiyacına yönelik 2015-2019 yıllarında veri merkezleri pazarının yıllık ortalama büyüme hızının yaklaşık yüzde 11 seviyelerinde olmasının beklendiğini belirten Bostancı, 2015 yılında yaklaşık 15 milyar dolar olan küresel veri merkezi inşa pazarının 2019’da yıllık bazda 23 milyar dolar seviyelerine ulaşmasının öngörüldüğünü ifade etti.

Bostancı, Türkiye’de veri merkezleri pazarının hızla geliştiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de faaliyet gösteren özel ve kamu bankaların tüm verilerini yurt içinde depolamaları yönünde getirilen zorunluluk ile internet teknolojileri ve telekomünikasyon sektörlerindeki hızlı gelişim, ülkedeki veri merkezlerine ilgi ve ihtiyacın giderek artmasını sağlamaktadır. Bu yüzden Türkiye, bölgesindeki istikrarlı yapısı ve güçlü ekonomisi ile bölgenin güvenli limanı olarak görülmekte olup, ülkenin ortasında yer alan Konya ili ise jeolojik koşulları, deprem ve doğal afet riskinin düşüklüğü, asayiş olaylarının azlığı ve uygun iklim şartları ile Türkiye’de yapılacak veri merkezleri gibi güvenlik önceliği olan yatırımlar için ön plana çıkmaktadır. Kalkınma Bakanlığımız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın da katkıları ile yaklaşık 11 aydır devam eden fizibilite etüdü kapsamında gerçekleştirilen çalışmalarda sona yaklaşmış bulunmaktayız.”

KOP Bölgesinin, özellikle de Konya’nın kıta ölçeğinde gerek lojistik hatların gerekse enerji nakil hatlarının dağıtım noktasında yer aldığına işaret eden Bostancı, bölgenin, veri trafiğinde de önemli avantajlar sağlayan jeostratejik konumu, gelişmekte olan bilişim altyapısı ile özellikle Balkanlar, MENA Bölgesi olarak bilinen Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri, Rusya ve Orta Asya ile ilgilenen veri merkezleri alanındaki yatırımcılar açısından önemli fırsatlar barındırdığını aktardı.

Toplantı sonrasında, Konya Veri Merkezi Bölgesinde iştirakçi veya yatırımcı olabileceği düşünülen bazı veri merkezlerine inceleme gezisi düzenlendi.> Yeni Meram >Konya > Avrupa’da Konya Veri Merkezi tanıtıldı
HABER YORUMLARI