YAZARLAR

Bu başlıkla Hürriyet Gazetesinde Ömer Erbil’in bir haber yazısı çok ilgimi çekti, çünkü DNA incelemelerine dayanan bilimsel yazılardı. Özetle şöyleydi.

Polonya Ulusal Bilim Merkezi (Polish National Science) tarafından verilen destekle Çatalhöyük’te bulunan mezarlarda çıkan insan cesetleri üzerinde yapılan DNA çalışmaları iki önemli noktayı aydınlatmıştır. Bu çalışmalarda iki Türk bilim insanı yer almıştır. Bu çalışmalar Genetik konularının incelendiği GENES de yayınlanmıştır.

Bilindiği gibi Çatalhöyük Konya Çumra ilçesindedir. İngiliz Tarihçi James Melleart (1925-2012) tarafından bulunmuş ilk kazılar onun tarafından yapılmış M.Ö 7400-6.200 yılları arasında yaşandığını bilim adamları tarafından belirlenmiştir. Bu çalışmalar sonucu

1..Çatalhöyük’te “Anaerkil bir Toplum” olduğu kabulü DNA çalışmaları sonucu doğru olmadığı ortaya çıkmıştır. Çatalhöyük halkı cesetlerini bir sepet içine koyarak kendi evlerinin altına gömerlerdi, buradan bir ailenin yakınları aynı anda incelenmiştir.

2. Bu çalışmalar sonucu Çatalhöyük yaşayanların kimlerle yakın olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu halkın Marmara’nın kuzeyinde (Trakya) ve Avrupa’da yaşayanlarla yakınlığı ortaya çıkmıştır.

Türk Bilim Adamı Prof. Dr. Mehmet Özdoğan’ın Çatalhöyük Avrupa kültürünün temelidir görüşü ağırlık kazanmıştır. Bu konuda Özdoğan şunları söylemektedir. “Bu halkın göçler dolayısıyla Avrupa halkları ile bir yakınlığı vardır.

Buna en canlı örnek ise İngiltere’de bir bilimsel dergide Londra’nın 130 km uzağındaki Stonehenge anıtın Konya Çatalhöyük’ten buraya göç eden insanlar tarafından yapıldığını İngiliz BBC tarafından açıklanmıştır.. Bu araştırmalar Nature, Ecology & Evolotion (Doğa-Ekoloji- Evrim) dergisinde yayınlanmıştır. Stonehenge anıtı dikey ve üzerlerine yatay taşların bulunduğu bir anıttır (Dolmen). Bir resmi konulan anıtın Türkiye’de Trakya da görülmesi çok ilginçtir.

İngiliz araştırmacılar Neolitik dönemdeki İngiltere ve Avrupa da bulunan insan kemikleri üzerinde yaptıkları DNA çalışmalarda yakınlık bulmuşlardır.

Yaklaşık M.Ö 6000 yıllarında Anadolu ve Çatalhöyük başlayan göçler Kuzey Marmara (Trakya) üzerinden Tuna Nehrini takip ederken Orta Avrupa’ya yönelirken bir diğer kolun Akdeniz boyunca ilerleyerek İspanya buradan da İngiltere’ye ulaştığı Londra yakınlarında Stonehenge anıtının bu insanlar tarafından yaptırıldığı savunulmaktadır.

Ben burada bilim adamlarının bu çalışmalarına devam etmesini DNA araştırmaları sonucu yeni şeyler ortaya çıkarmalarını diliyorum.

Bu çalışmaların sadece Çatalhöyük ile sınırlı kalmamalıdır. Anadolu çeşitli uygarlıkların yeşerdiği boy attığı eşsiz bir coğrafyadır. Bu çalışmalar sonucu tüm dünyayı hayrete düşürecek bilimsel bulgular ortaya çıkacaktır.

Bölgeden bir örnek vermek isterim. Karaman-Ermenek –Yukarı Çağlar Mahallesinde (antik Sbede kenti) dünyada az rastlanır kayalar içine oyulmuş su tünelleri vardır. Hasbelkader bu tünellerin ortaya çıkarılmasında bulunmuş bir kişi olarak, burayı tanıtmak için büyük çaba harcamaktayım. Bu köyden arkadaşım Durmuş Ali Özbek Sbede tarihi ile ilgili bir kitap çıkarmıştır. İLK KALE. Bu kitaptan öğrendiğime göre 2015 tarihinde kaya mezarlar temizlenmiş ve insan cesedine rastlanmış bu cesetler, Burdur Mehmet Akif Üniversitesine gönderilmiştir. Mutlaka bunlara DNA testi yapılmalıdır. DNA testinden çıkacak bilimsel değerlerden korkmamalıyız

Sonuç olarak Konya’nın tarihte çok önemli ilkleri doğu ve batı dünyasına mesajları vardır. Ben bunlardan üçünü sayacağım

1..Konya Kurulan Mevlevilikle onun manevi lideri Mevlana Celalettin (1207-1273) eserleri ile doğu ve batı dünyasına insan sevgisi hoşgörü mesajları ile Konya’dan ışık saçmaktadır.

2.Birinci yüzyılda Hıristiyanlığın kurucusu Aziz Paul’ün Konya (Iconium) ziyaretinde kendisine inan ve bağlanan dünyanın ilk Hristiyan Azizesi Thekla Konyalıdır. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde adına kurulmuş kiliseler, manastırlar, okullar onun adını taşımaktadır.

3.Konya Çatalhöyük’te yaşayan halkın bir kısmının yaklaşık M.Ö 6000 yıllarında başlayarak Avrupa ülkelerine göç etmesi onların atası olması ne kadar önemlidir.

Yazıma Londra yakınlarındaki bir dolmen olan Stonehenge’nin bir resmi eklenmiştir.

> Yeni Meram >Yazarlar > AVRUPA KÜLTÜRÜN ATALARINI BİR KISMI KONYA ÇATALHÖYÜK’TEN
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.