YAZARLAR

Lüfer mevsimi olduğu için önce lüfer avcılığından bahsedeyim. Lüferin dişleri keskin olduğu için olta iğnesi misinaya kadar 15 cm kadar bir çelik telle bağlıdır. Lüfer tutacak kayığın etrafı lüks lambaları ile çepeçevre aydınlatılır, yine bir balık türü olan istavritten yaprak yem çıkarılır. Lüfer iğnesinin kurşunu civa ile parlatılır ki balığın dikkatini çeksin. Balığı yakalamak için yem; daha küçük bir balıktır. İstavrit içinse çimcim karides yada çapari kullanılabilir.

A-Görüldüğü gibi büyük balığı yakalamak için bir hemcinsi ve daha kolay yakalananı kullanılır

B-Kayığın etrafı dolayısıyla deniz üstü gece aydınlatılarak o tarafa balık akını sağlanır. Dikkatle çekilir.

C-Zoka; yani balığın yutacağı iğnenin bağlı olduğu kurşun parlatılır. Parlak şeyle lüferin dikkati çekilir.

Keza kaz avlayanlar da göle “Mühre” denilen sahte ördekler koyar ve bir de üstelik teybe

aldıkları kaz seslerini açarak civardaki kazları mührenin yakınına davet ederler . Olta balıkçıları da bugün oltayı atacakları yere iğnesiz serbest yemler atarak balıkların o tarafa gelmesini sağlarlar. Buna da “Yemleme Yöntemi” denir. Daha bunun gibi bir çok “Av Tuzakları” vardır. Balık hafızası da, kurtulduğu oltaya, aynı yerden aynı şekilde tekrar yakalandığından, kıtlığı ile meşhurdur. İnsanlarda çok göz kamaştırıcı şeylere, vaatlere, tuzaklara aldanmamak, hak-hukuk-adalet ve çalışma dışında kestirme yol, hazır yem arayarak çeşitli tuzaklara düşülmemelidir. Çünkü balık hafızası ancak balığa yakışır. İnsanlarda ise güçlü ve Allah’ın en büyük eserlerinden “BEYİN” vardır. Beyin; beslenmesi yağsız ve damarlarının kireçsiz olması durumunda, formundadır. Bazen de “yüksek faiz vereceğiz” diyen para toplayıcılar ortaya çıkar . İlk başlangıçta iyi de faiz verirler. Her ne kadar dinimizde faiz haramsa da bazı insanlar aynen kaz avındaki MÜHRE gibi verilen bu ilk faizlere inanarak daha çok paralarını yatırıp, daha çok kaybederler.

Maketler üzerinden çok ucuza satılan daireler de bakarsın birkaç kişiye satılmış ya da paraları toplanılıp müteahhit gitmiştir. Müteahhitlerin odaları, büroları da, arabaları-ihtişamları ile halka güven verecek tarzdadır. Tüm bunlardan bunca sene zarar gören arkadaşlarımız, vatandaşlarımız, kardeşlerimiz eğer balık hafızasında değillerse dikkatli olmalıdırlar. Çünkü yönetimlerde de bu tip mühreler aynı ticari hayatta olduğu gibi kullanılabilir. Aman dikkat! Hepinize sevgi ve saygılar

> Yeni Meram >Yazarlar > Avcılık ve av üzerine
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.