YAZARLAR

Önce bir saptama;

Ziraat Türkiye kupasında toplam maliyeti 4 milyon TL’yi ancak bulan Konya Torku Şekerspor, sergilediği futbolla Beşiktaş’a kafa tuttu. İlk kez de yaygın basın kalemleri bir Konya takımının direnç ve performansına övgüler yağdırdı. Karşılaşmayı TV’den heyecanla izlerken bir ara fikir jimnastiği yapmaktan da kendimi alıkoyamadım;

Keşke, Konyaspor’ un mevcut kadrosu yerine, süper ligde Şekerspor takımı mücadele etseydi. Emin olun ki, Konyaspor devreyi, düşme hattında kapatmaz, daha üs sıralarda olurdu.

Ünlü bir söylem vardır.

Galip sayılır, bu yolda mağlup!

Değerlendirme, Şekerspor’un sergilediği futbolla tam anlamıyla örtüşmektedir. Bu aydınlık fotoğrafta kuşkusuz Recep Konuk faktörünün rolü de yadsınamaz. Yalnız sporda değil, diğer alanlarda da Recep Konuk’ların sayısı artarsa, sorunlarının üstesinden gelmek daha kolaylaşacaktır.

Konyaspor nereye koşuyor sorusunun en net yanıtı rahmetli Veysel’in dizelerinde saklı;

Uzun ince bir yoldayım

Gidiyorum gündüz gece Bilmiyorum ne haldayım Gidiyorum gündüz gece.

Nüfusu 2 milyonu bulan Koskoca Konya’ya bu tablo elbette hiç yakışmıyor. Spor yazarları, kötü gidişi genelde yönetim ve teknik kadroya bağlıyor. Bunlar teferruattır, gerçek neden Konya’nın takımına sahip çıkmamasıdır. Para yok, pul yok; yönetim ne yapsın?

‘Vermeyince mabut, ne yapsın Sultan Mahmut’ gibi. Un ve şeker var da helva yapmasını bilmiyoruz?

Napolyon’un “Zaferi kazanmak için ne gerekir?” sorusuna verdiği yanıt Konyaspor için de ayniyle vakidir;

Para, para, para!

Para için, işadamları, sanayiciler toplumun tün katmanları ceplerini, yerel yönetimler de kasalarını biraz aralamalıdırlar. Hani şu mevzuat hazretlerini hafif esnetilerek tıpkı rahmetli Vali Kemal Katıtaş ile iki kulübün bütünleşmesini sağlayan Lütfi Fikret Tuncel gibi davranılmalı, Belediye Başkanları Ahmet Öksüz ve Mustafa Özkafa’nın yaptıkları yapılmalıdır. Şimdi sorumuzu soralım;

Bundan sonra ne olacak?

Konyasporun rakipleri, üst sıradakiler değildir; Kasımpaşa, Bucaspor, Sivasspor, Gençlerbirliği vb. gibi altta yer alanlardır.

Atı alanlar, Üsküdar’ı geçmeden güçlendirme çalışmalarına hemen, acilen başlanmalıdır. Gerisi laf- ı güzaftır, havanda su dövmektir. Dikkat edilecek noktalardan biri Ahde vefa da önemlidir; süper lige çıkan kadroyu neredeyse savurdukça savurduk, az sayıda kalanları da kıyıma uğratırsak…

Nokta transferler yapılmalı, devşirmelerden medet umulmalıdır. Hiç kimse ‘bulunmaz Hint kumaşı’ değildir. Önce iyi niyet, akıllı olmak ve sonra da Napolyon’un ünlü söylemi;

‘Para, para, para!’

***

BİR DAMLA:

■ Gazetelerin ilk önce spor sayfalarını okurum, burası başarı ve galibiyet haberleriyle doludur. Birinci sayfadaysa, sadece birilerinin hatalarından bahsedilir.

> Yeni Meram >Yazarlar > ATI ALANLAR ÜSKÜDAR'I GEÇİYOR NE OLACAK KONYASPOR'UN HALİ?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.