Torku Jelifest

“Ateşi Konya’dan yakacağız”

  • Giriş Tarihi: 11.03.2015 0:01
  • Güncelleme Tarihi: 17:50
“Ateşi Konya’dan yakacağız”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Cumhuriyet Halk Partisi’nin çatısı altında girmek isteyenler için tanınan başvuru süresi, 24 Şubat’ta sona erdi. Konya İl Teşkilatı’na yapılan müracaat sayısı 28. İl Başkanı Bekir Yetiştirici; “İktidar olma ateşini Konya’dan yakacağız” dedi

Mutlu Akü

Cumhuriyet Halk Partisi Konya İl Başkanı Bekir Yetiştirici, CHP’ye gönül vermiş, çevresinde sayılan, sevilen, partiye güç katabilecek, katkıda bulunabilecek, halkla iç içe, işçinin, emekçinin yanında olabilen, kariyerli ve kişilikli aday adayları üzerinde durduklarını söyledi. Milletvekili aday adaylığı için İl Teşkilatı’na 28 kişinin başvuru yaptığını belirten Yetiştirici, Genel Merkez’in erkek aday adaylarından 5 bin lira, bayan ve engelli aday adaylarından 2 bin 500 lira talep ettiğini kaydetti. Aday adaylarıyla birlikte 31 ilçenin tamamını gezeceklerini, vatandaşlarla bire bir görüşeceklerini, sorunları dinleyeceklerini ve bu sorunları Genel Merkez ile paylaşacaklarını anlatan Yetiştirici; “7 Haziran seçimlerini Türkiye’nin “var olma” mücadelesi olarak kabul ediyoruz” dedi.

“İKTİDAR ATEŞİNİ KONYA’DA YAKMIŞ OLACAĞIZ”

Türkiye genelinde CHP’den aday adayı olmak için başvuranların sayısı 2 bin 822. Bunun 2 bin 173’ü erkek, 649’u kadın. Genç aday adayı sayısı 158, engelli aday adayı sayısı da 72. En çok kadın aday adaylığı başvurusu İstanbul’dan yapıldı. Başvuranların yüzde 62.5’i üniversite, yüzde 13.7’si lise, yüzde 9.7’si yüksek lisans, yüzde 8.7’si yüksek okul, yüzde 3.5’i ortaokul ve yüzde 1.9’u ilkokul mezunu. Cumhuriyet Halk Partisi için 7 Haziran’ın çok önemli bir tarih olduğunu vurgulayan İl Başkanı Yetiştirici, ön seçim kararının alınmasının, Konyalı seçmenler için büyük bir başarı olduğunu, çünkü seçmenin, istediği adayın sıralamadaki yerini belirleyeceğini kaydetti. Çalışmalarda ekip ruhuyla hareket edileceğini ifade eden Yetiştirici; “Kongrelerimiz bitti, 31 ilçenin tamamında Yönetim Kurullarımız belirlendi. Komiteler oluşturuyoruz. Onlarla birlikte sahaya ineceğiz. Bu seçim bizim için çok önemli. 7 Haziran seçimleri CHP’nin iktidar yürüyüşünün başlangıcı olacak. Tüm örgütümüz bu konuda kararlı. 7 Haziran’da iktidar olma ateşini Konya’da yakmış olacağız” dedi.

“İNSANCA YAŞAM KOŞULU OLUŞTURULMALI”

Türkiye’yi yasa boğan Özgecan Aslan cinayetine de değinen Bekir Yetiştirici, kadına yönelik şiddet olaylarında sosyal, kültürel ve ekonomik nedenlerin de etkili olduğunu dile getirdi. Türkiye’de 6 milyon işsiz olduğunu ve sağlıklı yaşam koşullarının korunamadığını anlatan Yetiştirici; “Eğitimdeki çarpıklıklar nedeniyle her gün, her yerde bu tür hadiselere rastlamamız mümkün. Çünkü bir aileye insanca yaşama koşulu sağlanamamışsa eğitimiyle, sağlığıyla, maddi durumuyla o ailede huzurun olacağına inanmıyorum. Her şeyden önce sağlıklı bir yaşamın aile içerisinde oluşturulması lazım. 5 gençten 3’ünün işsiz olduğu bir ülkede çok sayıda kadın cinayeti oldu. Bunların giderilebilmesi için en sağlıklı çözüm, insanca yaşam koşullarının oluşturulmasıdır” ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM, İDAM MI?

Kadın cinayetlerinin ardından idam konusu gündeme geldi. Başkan Yetiştirici de bu konuda fikrini söyledi. Başkan Bekir Yetiştirici’ye göre idamla hiçbir şey önlenemez. Yetiştirici; “2004 yılında Avrupa Birliği kriterleri çerçevesinde idam cezası kaldırıldı. 2005 yılında da söz konusu düzenleme Anayasa’da yer aldı. Bazı AK Partili Bakan ve Milletvekilleri’nin, idamın tekrar getirilmesi konusunda çabaları var. Şimdi idam cezası tekrar getirilsin diyenler 2005 yılında cezanın kaldırılması için oy verdi. İnsanca yaşam koşulları sağlanmadığı müddetçe bu tür hadiseler olacaktır. Eğitimdeki çarpıklıklardan dolayı bu tür olaylar yaşanmaya devam edecek.” diye konuştu.

 “İDAMLA HİÇBİR ŞEY ÖNLENEMEZ”

İdamdan ziyade bu tür suçların ve yanlışların yapılmaması yolunda önerilerin olması gerektiğini belirten Yetiştirici; “Kısasa kısası tasvip etmiyorum. Tecavüzleri nasıl kaldırılabiliriz, hırsızlığı nasıl gündemden çıkarabiliriz bunlar araştırılmalı, bunlar için çalışma yapılmalı. İdamla hiçbir şey önlenemez. Güvenlik paketi, molotof atan ya da yüzünü kapatanlar için getirilen bir paket değil. Paket, Türkiye’de bir polis devletinin, tek adamlık zihniyetinin başlangıcıdır. Biz bu anlamda pakete karşı çıkıyoruz. Makul şüpheyle polis, sokaktaki vatandaşı alıp karakola götürebiliyor. Polis memuru, valinin izniyle her türlü baskıyı yapabilecek. Her türlü cezayı uygulayabilecek. Onun için bu yasa yanlış. Meclisten geçmemesi için her türlü şey yapılacak. Molotofun suç olduğu zaten yasada var. Bunun tekrar gündeme getirilmesi yanlış” dedi. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > “Ateşi Konya’dan yakacağız”
HABER YORUMLARI