YAZARLAR

Anadolu Halk Mutfağı Derneği’nin Mevlana’nın başaşçısı Ateşbaz-ı Veli adına iki yılda bir düzenlediği “Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürleri Ödülleri” etkinliği Konya’ya geri döndü. Yani olması gereken yere.

Dönmese haberimiz olacak mıydı?

İstanbul’a neden gitti, kim götürdü, İstanbul’da ne işi vardı diye bir soranımız oldu mu?

Ya da sorgulayanımız!

Bakmayın siz, giderken bilemedik, haberimiz olmadı, görüyorsunuz geri getirdik, bundan sonra hep burada artık diye, sevindirik olmuş halleriyle karelere girenlere!

Bu sevinç, buruk bir sevinç sevgili okurlar!

‘Ateşbaz-ı Veli Mutfak Kültürleri Ödülleri’ gecesinde, Sponsorluğu üstlenen Torku adına konuşan Anadolu Birlik Holding Ceo’su Hamdi Bağcı’nın cümlesi oldukça manidar; “Ateşbaz-ı Veli’nin kültür mirasını yaşatmak adına gerçekleştirilen bu organizasyonda ve Ateşbaz’ın ocağına dönmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum”

Ateşbaz-ı Veli ocağına geri döndü çok şükür! Ya dönemeyenler ne olacak? Onlar alıp götürülürken arkalarından el bile sallamadık!

Çünkü, umurumuzda değildi!

Anadolu Halk Mutfağı Derneği Başkanı Adnan Şahin, “Bu organizasyonu daha önceleri İstanbul’da gerçekleştirmeye çalıştık. Artık burada gerçekleştirilecek olması gerçekten çok anlamlı” demiş!..

Neden daha önceleri İstanbul’da gerçekleştirilmeye çalışıldığı sorusunun muhataplarını her zaman olduğu gibi yine öğrenemeyeceğimizden kesinlikle emin olun!

Bu program İstanbul’da yapılırken, tepki koyan, bu programın yapılacağı şehir İstanbul değil, Konya’dır, bir hak varsa bu şehre aittir, diyen, diyebilen oldu sanki!

Vurdumduymazlık yarışması yapılsa, jüriye filan gerek kalmadan, direkt birincilik kupasını Konya’ya verseler inanın kimsenin itirazı olmaz!

Şehrin gözünden sürmeyi her defasında göstere göstere çekip alıyorlar, akillerimiz, büyüklerimiz, ileri gelenlerimiz, siyasilerimiz görmedim, duymadım, bilmiyorum modundalar!

Ateşbaz-ı Veli’nin türbesi hangi şehrimizde? Belh’ten Mevlana ailesi ile birlikte geldikten sonra, hangi şehrimize yerleşti? Ömrünün geri kalan kısmını nerede tamamladı? Mevlana’nın mutfağının hangi şehirde olduğunu biliyor musunuz?

“Pardon, İstanbul muydu acaba?” diye, sırf saf numarasına yatanlar olabilir!

Mevlana ailesi Konya’ya geldiğinde İstanbul, Doğu Roma’nın yani Bizans’ın Başkenti, İmparator’da II. Yannis Komnenos’du. Konya, Anadolu Selçuklularının taht merkezi yani Başkenti, Alaaddin Keykubat’da Selçuklu Sultanıydı. Önce bu kesin tespiti ortaya koyalım ki, mırın-kırın edenler olmasın!

*/*/*/*/*

Turizm konusunda yeni yeni uyanan, rakiplerinin tur üstüne tur bindirdiği, cılız bir kaç hamle dışında esamisi okunmayan Konya turizmi, son yıllarda kendine gelmek için yüzüne su çarpmaya devam ediyor.

İnanın daha kendine gelebilmiş değil.

Rüştü Asyalının hayat verdiği 70’li yılların ünlü “Kararsız Kasım” tiplemesini hatırlatan havalara, tavırlara ve duruşlara neden devam ettiğini, soracak birilerini bulursanız soruverin bir zahmet!..

Ateşbaz-ı Veli ocağına döndü dönmesine de, Alternatif Şeb-i Aruslar’ın neredeyse yapılmadığı İl kalmadı!

Oralardan kapak kaldıranı duydunuz mu?

Estek, köstek, kelestek babından gerekçelerle yine adını bile anmayacaklar emin olun!

Çünkü,“17 Aralık Görücüye Çıkma Günü” geldi çattı. Kaldı, bir buçuk ay. Başımızı kaşıyacak zamanımız yok!

Onun için, siz, siz olun, Şeb-i Arus’un sadece Konya’da yapılması gayretlerinden ümidinizi kesin!

Yarın-birgün Sadrettin Konevi’nin de, İstanbul’a alınıp götürüldüğünü duyarsanız, nasıl olmuş, kim götürmüş, valla-billa ilk defa duyuyorum diyenlere şaşırmayın emi!…

> Yeni Meram >Yazarlar > Ateşbaz-ı Veli ocağına döndü dönmesine de!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.