YAZARLAR

■ Atatürk’ün bir saati vardı Yediveren gül gibi açardı. Atatürk’ün bir atı vardı …

Durmadı.

***

Atatürk’ün sonsuzluğa yürümesinden bu yana, tam 72 yıl geçmesine karşın onun dünya görüşü, düşüncesi, ilke ve devrimleri taptaze, yepyeni işlevlerini sürdürmektedir. Bu nedenle de,10 Kasımlar, “matem” değil, “umut, esenlik ve aydınlık” günleridir.

Ne zaman dara ve zora düşsek, elverişsiz koşullar kapımızı çalsa, ruhumuz kararsa, önümüzü görme özürlüsü olsak

Atatürk sözcüğünün sıcaklığıyla ısınır, dinamikleşir ve rahatlarız;

Onu anlamak, algılamak, uygarlık ve çağdaşlığa giden yolda ilerlemek demektir.

Törensel anmaların yerine, düşünce ve görüşlerine bağlı kalma, Milliyetçiliğini ilke edinme, salt Atatürk sevgisini dile getirme yeğlenmelidir.

Günümüzde Atatürk’ü “matem” havası içinde değil, artık “Kurtuluşun sembolü” olarak anımsıyor; ona cesaretin, atılımın ve kalkınmanın penceresinden bakıyoruz.

Asker, reformist, hatip, yönetici ve düşünür Atatürk’ten alınacak derslerimiz vardır. Şimdiye değin asker, reformist, hatip ve yönetici boyutu sıkça irdelendi. Bundan sonra düşünür kimliği öne çıkarılmalıdır;

Dünya ulusları kardeştir. Kardeşlik duygusu dünyanın temeli olmaya yaraşır.

Özgürlük ve bağımsızlık kavramlarına sahip bir halkın karşısında dünyanın en güçlü ordularına sahip devletler ve onların ilişkileri dize getirilir.

Atatürk’ün kendi anlatımıyla kimliğini orta koyan bir anektot’u aktaralım;

Halktan bir genç, Ata’ya sordu;

– Paşam! İtalyan Gazeteci Kont Sfortza bir eserinde sizden “diktatör” diye söz

Atatürk hiç düşünmeden dedi ki;

– Ben bir diktatörüm!

Meclistekiler şaşırdı, Atatürk izah etti;

-Hayatımı tetkik edenler görürler ki, Mısır firavunları gibi şahsıma mezar yaptırmak için kırbaçlar altında insanları sürmedim. Ben, memlekete tatbik etmek istediğim herhangi bir fikri evvela kongreler toplayarak, onlara danışarak bunları onlardan aldığım salahiyete dayanarak tatbik ettim. İşte Erzurum, Sivas Kongreleri, işte Türkiye Büyük Millet Meclisi bunun en canlı ifadeleridir.

Ve Atatürk’le ilgili iki önemli görüş;

■ Atatürk, dünya liderlerinden biriydi ve

Türkiye’nin, dünyanın en ileri memleketleri arasında hak ettiği yeri almasını sağlamıştır.

■ Istırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak ve insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman verici ve yön göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar.

Atatürk düşüncesini, ilke ve devrimlerini miras olarak gelecek kuşaklara aktarmak gençlerimizin görevidir. Onun kardeşliğe, ileriye, laik ve hukuk devletine, çağdaşlığa kurulu saati sonsuza değin, durmayacak özen ve düzen içinde işleyecektir..

***

GÜNÜ SÖZÜ:

■ Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz.

> Yeni Meram >Yazarlar > ATATÜRK’ÜN SAATİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.