YAZARLAR

Yıllardır hakaret etmek ve Türk Milleti’nin yaşamından silmek için uğraştığınız Atatürk’ü dünya nasıl görüyor?

31 Ekim 1918 Yıldırım Orduları Grup Kumandanı General Liman Fon Sanders, görevini Mustafa Kemal Paşa’ya devrederken 31 Ekim 1918 tarihli mesajında Mustafa Kemal Paşa için, ‘Kahramanlıklarla dolu birçok savaşa komutanlık etmiş ve kazanmış bir general’ diye söz etmiştir.

Kurtuluş Savaşı’na başlarken Atatürk bu savaşı Türk Milleti ve Türk yurdu için yapmaya karar vermiş ve Türk milleti için tarih sayfalarında yeni bir çığır açmıştı.

O, ‘Bir millet için niçin harp ettiğini, neyi elde etmek için ne zamana kadar harp edeceğini bilmelidir. “Misak-ı Milli İstiklal Harbi’nin temelidir.”derdi.

Atatürk, askerdi; fakat militarist değildi. Harbi gerektiğinde büyük bir ustalıkla yapar ama asla harbi aramazdı.

“Harpçi olamam, çünkü harbin fecaatlerini herkesten iyi bilirim” derdi. General Mac Arthur , ‘Askerlik dehasıyla insanlık idealini Atatürk kadar nefsinde birleştirmiş bir adam tanımıyorum’ demiştir.

Fransız yazarlardan Jan Melia Türkiye ‘de 1919’dan itibaren oluşan olayları, yeni bir milletin yaratılması için tarihi bir sonuç olarak ifade etmiştir.

Yazara göre ‘Yalnız bu sıfatla Atatürk, yeniçağların en büyük adamlarından biridir’ demiştir.

Çarl Şeril; ihtilalci Atatürk’ün üstün niteliğini şöyle ifade etmektedir:

‘Türkiye’yi köle haline getiren, dejenere bir dahili idareye karşı yapılan ihtilal; en yüksek siyaset işleyişi ile ve tarihi uzun, asırlardan beri sıra sıra büyük liderler yetiştirmekle şereflenmiş bir ırkın, şimdiye kadar mislini yetiştiremediği en keskin ve en yüce siyaset adamı tarafından idare olunmuştur.

Atatürk, bu milli ve askeri başarıyı cumhuriyetle mühürlemiştir.

Halife olmak, padişah olmak kendisi için kolay bir şey olduğu halde, bunlara asla iltifat etmemiştir.

Halkın dini duygularını sömürürken, bir taraftan da devlet malını tümüyle yakın çevresine çoluğuna, çocuğuna, eşine getiri için kullanmamış, cuma namazlarını padişahlık özentisi ile yerine getirirken halkın arasındaymış numarası ile zengine orman arazilerinde villalar bağışlamamıştır.

Atatürk; Karaosmanoğlu’na göre, yeryüzünün bütün mazlum, mağdur milletlerine kalk borusunu çalan ve onlara tam kurtuluş yolunu gösteren bir hürriyet ve istiklal örneğidir.

Bu tezi 1922 yılında Atatürk şu cümlelerle doğruluyordu.

Bizim davamız bütün mazlum milletlerin, bütün şarkın davasıdır.

Amerikan Cumhurbaşkanı Johnson İzmir Fuarı’nda yaptığı açıklamada:

Yirminci asırda geri kalmış milletlerin istiklal ve terakkiye doğru ilerlemelerinin bu bölgede başladığı unutulmamalıdır.

Atatürk hastalığına tutulanlar, kompleksine girenler, açıkça hakaret edemeyip dolaylı konuşanlar ünlü tarihçiyi dinleyin ve utanın!

Emil Lengyel;

İran’ın Şehinşah Rıza Pehlevisi’ni, Afganistan’ın Emunullah Han’ını, Suriye ‘nin bazı ihtilalcilerini, Mısır’ın Abdülnasır’ını, Irak’ın Abdülkerim Kasımın’ı, Tunus’un Habib Burgiba’sını, Fas’ın genç kralı 2. Hasan’ı birçok Afrika ülkelerinde ortaya çıkan liderlerin, bu arada Gana Başkanı Krumah’ı Atatürk’ün yolunu takip eden liderler olarak gösteriyor.

O, sağlığında kimseden para istemedi, kimsenin ayağına gidip saygılarını ve sonsuz itaatkarlığını belirtmedi ve ülke topraklarından bir karışını bile üs olarak açmadı, hiç bir devletin bekçiliğini TSK’ ya yaptırmadı.

işte Türk Milleti diye gururla seslenen ve milletine aşık bir liderine reva görülen davranışa bak ve Türk milleti misin yoksa ümmet misin kararını ver.

Unutma 29 Ekim’de ilan edilen Cumhuriyet’in dönüm noktasına gelindi.

Hem Müslüman’ız hem Türk Milletiyiz diyorsanız Mustafa Kemal’in kurduğuCumhuriyet’e sahip çıkın.

> Yeni Meram >Yazarlar > Atatürk’ü dünya nasıl görüyor?
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.