YAZARLAR

Metropol şehir Konya, burcu burcu maneviyat kokan bir Mevlana Anma Törenleri’ni daha idrak etmektedir. Öylesine yüce bir maneviyat ki ulusal boyutlu değil uluslar arası nitelik kazanarak İslam Aleminde maneviyatın bayrağının dalgalandığı bir kale oldu Konya.

Bu kalenin surlarında Mevlana’nın ruhu ile İslam aleminin tümünün ortak gücü bir bayrak olarak dalgalanmaktadır. Mevlana, Konya’nın olduğu kadar, Türkiye’nin ve insanlık aleminin ortak değeri olurken, Konya merkezli varlığı hepimize gurur ve kıvanç vermektedir.

Mevlanamızın 738’inci Vuslat Yıldönümü’nde, geçmişte olduğu gibi şimdi ve de gelecekte Konya metropolü bu fırsatların maddi ve manevi değerlendirilmesinin sorumluluğunu taşımaktadır. Bu sorumluluk vilayetimizin, belediyelerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın, mesleki kuruluşlarımızın, cemiyet, halk ve ailelerimizin ortak sorumluluğudur.

Mevlanamızı sadece Mevlevi Ayinleri ya da Mesnevi’sinin özü ve de tercümeleri ile değil de bir de aklın mantığın ön gördüğü görünmez değerlerinin gün ışığına çıkarılarak hem yüce dinimizi ve hem de Cumhuriyetimizin kurucusu yüce önderin Mevlanamız hakkında gönüllerimize nur, gözlerimize ışık olan sözleri ile bakalım. Bu Türkiye Cumhuriyeti’ni yüce İslam dininden soyutlamak isteyen Betbaht lara ders olsun olmalıdır.

Ulu önder Atatürk Yüce Mevlanamız için “O, çok büyük bir dahi ve devrimler aşan bir teceddüt aşığıdır” diyor.

Teceddüdün yenilik olduğunu bilmeyen kafalar bilsin, görmeyen gözler görsün. Mevlana için, “O bir reformatördür” diyen Ulu Önder, Mevlanamızın yine yenilikçi olduğunu insanlık alemine ifade etmektedir. Atatürk, “Müslümanlık aslında geniş manası ile musamahalı ve modern bir dindir” derken Mevlanamızın yenilikçi yüzünü göstermiştir.

Ulu önder Atatürk, “Ne zaman bu şehre gelecek olursam, Mevlana’nın ruhaniyeti bütün benliğimi sarar” derken cumhuriyetin kurucusunun ruhu ile Mevlana’nın ruhunun bütünleştiğinin kanıtı sergilenmektedir. O zaman bütün dünya İnsanlık alemine haykırarak duyuralım ki, sahte İslam cumhuriyetleri değil Türkiye Cumhuriyeti gerçek İslam ve Atatürk cumhuriyetidir.

O halde Ulu Önder Atatürk’ün Mevlana hakkındaki düşünceleri yorumlanarak Mevlana ihtifallerine katılan on binlere, yüz binlere CD ve kitapçıklarla aktarılarak yerli ve yabancı tüm insanlık ve de bağnaz kafalar aydınlanmalı.

Ecdadımız ve geçmişimiz tıpkı Ulu önder Atatürk gibi yüreğindekileri insanlık alemine lanse ederken birine yaranmak için değil ya da birinden korktuğu için değil, sadece ve sadece ülke ve ulusuna gerçekleri göstermek için sergilemiştir.

AlAYLI GÜLTEKİN HOCA

AKADEMİK BİR ESER

İSLAMİ YAŞAM’I YAZDI

Çocuklarımız gençlerimiz ve erişkinlerimiz olarak yüce dinimiz İslam’ı gerçek vecibeleri ile yaşayıp yaşatamadığımız için muzdaripiz. İslam alemi bir buçuk milyarlık nüfus potansiyelini gayri islami ülkelerin tahakkümü altında bıraktıkları için din adamlarının tarifi imkansız bir vebal altında olduklarını her aklıselim bilmektedir.

Bizim Akören’in Gültekinler ailesinden inanç örneği İsmail Ağa’nın değerli evladı Seyit Ahmet Gültekin, kara kaderini yırtarak aydınlık yollar arayışı ile Bulgur Tekke Kur’an Kursu, Prof. Dr. Hayrettin Karaman’dan icazet, sonrasında Şam’da Fethü’l İslam Medresesi’nde beş yıl ara vermeden irfan alıp Türkiye’ye döndükten sonra İmam Hatip Lisesi’ni bitirip, din adamlığı kimliğini kazandı

Gültekin Hoca, dini bilgileri donanımı ile görevler alarak ülkesine hizmet verirken “Günlük Hayatımızdaki İslami Yaşam Bildiklerimiz ve Bilmediklerimiz” adlı bir eserini Türk İslam aleminin hizmetine sundu. Hoca, üslubu ve eseri ile günümüz dünyası insanına hitap etmekle bir yeniliğe de imza atmış oldu.

İlimizin değerli hukukçularından İbrahim Gültekin’in ağabeyi ve can dostum Şair Fazıl Aydın bir Konya çocuğu Cafer Tayyar Zıvlak’ın da dünürü olması hasebiyle yakınımız olan Gültekin Hoca’yı yürek dolusu sevgi ile tebrik eder, başarılarının devamını dileriz..

> Yeni Meram >Yazarlar > ATATÜRK VE MEVLANA’DA RUHİ BİRLİKTELİK !!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.