YAZARLAR

■ Camilerin mukaddes mimberleri halkın ruhi, ahlaki gıdalarına en yüksek, en verimli kaynaklardır.

***

Cumhuriyet Haftasında, Cumhuriyet’ten ve kurucuların en başında gelen Mustafa Kemal Atatürk’ten satırbaşı açmayı ulusal bir görev sayıyor, kazanımlarını özenle koruması gerektiğine bir kez daha vurgu yapıyorum.

Önce Atatürk döneminde İstanbul’un Kurtuluş yıldönümlerinde camilere asılan mahyalardan bir kaç örnek verelim;

“Ne Mutlu Türküm Diyene, Milli Birlik Esastır, Ordumuza Şükran Borçluyuz!”

Atatürk’ün Balıkesir’de Zağanos Paşa Camii’nde okuduğu hutbenin bir bölümü sarı pirinç levha üzerine yazılıp, aynı caminin dış giriş kapısının sağ tarafındaki duvara monte edildi. Bu arada eşi Latife Hanım’la birlikte kaldıkları Sâcitzâde Mahmut Bey’in evinde namazını kılması için Gazi Paşa’ya seccade ile tespih armağan verildi. Bu seccade Balıkesir Kuvay-ı Millîye müzesinde bulunuyor.

Mustafa Kemal Atatürk, Cemaatle birlikte öğle namazını kıldı, sonra da minbere çıkarak hutbesinde tarihî konuşmasını yaptı:

Tarih: 7 Şubat 1923, Çarşamba

Yer…: Balıkesir, Zağanos Paşa Camii

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Askerin Şerefi” başlıklı hutbesinden önemli satırlar verelim;

Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için değildir. Camiler özellikle

din ve dünya için neler yapmak zorunda mecburiyetinde olduğumuzu düşünmek, fikir alışverişinde bulunmak içindir. Her şey ancak danışarak iyi yola sevk edilir. Hz. Peygamber çalışma arkadaşlarıyla meşveret eder, dünya işlerinde kendinden kuvvetli, daha zekî arkadaşları olduğunu teslim buyururlardı.

Bugün ülkenin ilerlemesi için, bunların dayandığı bağımsızlığımız kayıtsız şartsız egemenliğimiz için neler düşündüğümüzü açıkça söyleyelim konuşup dertleşelim. Ben size yalnız kendi düşündüklerimi söylemek değil, sizin düşündüklerinizi bilmek istiyorum. Gerçek yolu bulmak için halkın duygularını daima bilmek gerekir.

Efendiler! Hutbe demek halka hitap etmek, demektir. Hutbenin anlamı budur. Hutbeyi veren Hatip’tir; söz söyleyen demektir.

■ Hz. Peygamber yaşarken, hutbeyi kendileri söylerlerdi. Peygamber Efendimiz ve ilk dört Halife’nin hutbelerini okuyacak olursanız gerek Peygamberin, gerek dört Halîfe’nin söylediği şeyler o günün meseleleridir.

Düşmansız insan olmaz. İnsanın dostu bir ise düşmanı bindir derler. Düşmanın açığı var, gizlisi var, bilineni var, bilinmeyeni var, küçüğü var, büyüğü var. Düşman değil mi, hepsi fırsat kollar, hepsi bir zamanını bekler. Onun için insan daima uyanık olmalıdır.

Düşman ile karşı karşıya gelmeyi arzu etmeyiniz. Fakat her ne sebeple olursa olsun, düşmanla karşı karşıya gelmek zorunda kalırsanız, o zaman düşmandan daha kararlı olunuz, düşmana arka çevirmeyiniz, düşmandan kaçmayınız. Çünkü düşmandan kaçanların cezası, dünyada hüsran ve helak, ahirette azaba uğramaktır. ise fenadır.”

Düşmana karşı kuvvet hazırlamak üzerimize farzdır. En mühim kısımlarından biri de şüphe yok ki askerdir. Asker, düşmanlara karşı dinimizi, yurtlarımızı, ırz ve namuslarımızı koruyan silahlı bir kuvvettir. Bunun için askerlik mukaddes bir vazifedir. Allah’ını, Peygamberini, yurdunu, yuvasını seven, ırz ve namusunun kıymetini bilen her insan, askerlik görevini seve seve yapmalıdır.

Dinimizde askerliğin mertebesi yüksektir. Ölürse şehit, kalırsa gazidir. Peygamberlik rütbesinden sonra en yüksek rütbe şehitliktir.. Peygamberimiz buyuruyorlar ki; ‘Allah için bir gece nöbet beklemek, gecesi namaz, gündüzü oruçlu geçen bin geceden hayırlıdır.”

Efendimiz hadis-i şerifinde buyurmuşlardır;

‘İki göze cehennem ateşi dokunamayacaktır. Biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri de Allah yolunda gece karakol bekleyen göz”

■ Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer. İnsana hüzün verir. Mutlaka bir şeye inanacağız. Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam dini hepsinden üstündür.

> Yeni Meram >Yazarlar > ATATÜRK MİMBER’DEN SESLENDİ ‘DİN İNSANLARIN GIDASIDIR.’
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.