YAZARLAR

18 Haziran tarihli kaleme aldığım “İmrenecekler” başlıklı yazımda; “Hepimizin yakından dikkatle izlediği, her köşe başında konuşulan, ilçenin en uzak bölgesinde bile işyeri bulunan, ikamet eden vatandaşlarımız çalışmaları yerinde görmek üzere Atatürk caddesini ziyaret ediyor, inceliyor, yetkililerden bilgi alıyor.” diyerek marka olacak projeden bahsetmiştim.

İlçenin en büyük ve ilk caddesi olan 1970’ li yılların imkanları ile altyapısı yapılan ve o tarihten bugüne kadar yenilenemeyen Atatürk Caddesinde Mart ayında başlatılan çalışmalarda öncelikli olarak alt yapı çalışmalarına başlanmış, 40 yıl öncesinde döşenen ve günümüzde insan sağlığı için zararlı olan asbest su boruları değiştirilmiş, kanalizasyon şebekesi yenilenmiş drenaj sistemleri ilave edilmiş, doğalgaz hatları çekilmiş, ardından üst yapı çalışmaları başlatılmıştı.

KENTLİLİK BİLİNCİ

Belediyeler genellikle böyle büyük çaplı projeleri gerçekleştirmekten kaçınır. Zira bu işin sonunda başarısız olmakta var.

Ancak Seydişehir Belediyesi büyük bir cesaret örneği göstererek Atatürk caddesini baştan sonra yenileme kararı aldı, Belediye burada sadece halkın taleplerini karşılamakla kalmadı, aynı zamanda kentlilik bilincini artırmayı ön planda tuttu.

Yerleşim birimlerinin böyle önemli, görsel güzelliği ve büyük olan caddeleri, yolları sadece ulaşım ve yürüyüş için değil çeşitli organizasyonları yapmak için değerlendirmeli.

Belediye 29 Ekim günü Atatürk caddesinde büyük bir organizasyonu gerçekleştirdi ve halka açık bir konser düzenledi.

Pazaryerinin Çarşamba ve Perşembe günleri hariç kapalı otopark olarak kullanılması, ayrıca yağışlı havalarda önemli organizasyonların yapıldığı alan gibi Atatürk caddesinin de çok yönlü kullanılmak üzere halkımzın hizmetine sunulduğu görülüyor.

Belediye çalışmaların verimli ve fonksiyonel olması için her adımı iyi planlıyor böylece Seydişehir’ i yeni ve çağdaş bir çehreye kavuşturuyor.

NİMETİN KÜLFETİ

Her nimetin bir külfeti olduğu gerçek. Atatürk caddesinde yapılan çalışmalar boyutları ile oldukça büyük bir yatırım, bu yatırımda bazı eksiklikler ve aksaklıklar olması gayet doğal.

Atatürk caddesindeki yol beton zemin ile kaplandı, altyapısı gayet sağlam yapıldı, uzun yıllar hizmet verecek şekilde planlandı, bu sebeple beton yolun kışın soğuğundan yaz aylarının da sıcağından etkilenmemesi için beton aralarında belirli bir alan bırakıldı ve şu an için bu aralıklar parke taş ile kaplandı.

Belediye Başkanı Abdulakdir Çat ile yaptığım görüşmede, parke taş ile kaplanan bölümlerde değişiklik yapacaklarını ve bu aralıkları sıcak asfalt ile kaplayıp 5 yıl garantili boya ile boyanacağını seyahat esnasında sessiz bir ulaşım imkanı sağlandığı gibi, güzel bir görünüme de kavuşturulacağını, yol üzerine konulacak kent mobilyalarının da yerleştirilmesinde son aşamaya gelindiğini söyledi.

Böylece, parke taşların yerine sıcak asfalt dökülecek olması halkımızın bu konudaki şikayetlerine de ortadan kaldırmış olacak.

BİR ÖNERİ

Üniversite kampüsüne giden minibüsler Ziraat bankasının karşısından kalkıyor, doğal olarak minibüsler burada duraklamak zorunda kalıyor, yol tek şerit olduğu için trafikte aksamalar oluyor, buradaki durakların pazar yeri girişine veya daha uygun bir yer gösterilerek taşınması,

Ayrıca Çarşamba ve Perşembe günleri Atatürk caddesi üzerindeki pazar yeri girişinde trafik alt üst oluyor, burada pazar eşyalarını arabalarına almak için sürücülerin bir iki dakikalık park yapabileceği küçük bir bölüm açılmasının da uygun olacaktır kanaatindeyim.

Sonuçta, Alt ve üst yapısıyla tamamen yenilenecek olan bu büyük proje ile Seydişehir’ in en önemeli caddesinde yeni yaşam alanları oluşturulacak, ilçeye ve bölgeye kalıcı devasa bir eser kazandırılmış olacak.

İMRENİYORLAR

Atatürk caddesi tamamlandığı zaman Türkiye de birçok belediye başkanının beğenisini ve takdirini kazanacak demiştim.

Çevremizdeki yerleşim birimlerinden bir çok yetkili caddeyi görmeye geliyor, Belediye Başkanları, görevlileri Seydişehir’ e gelerek Atatürk Caddesini ziyaret ediyor, Belediyeden bilgi alıyor, hatta proje desteği istiyor.

Yani; bu yola imreniyorlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Atatürk Caddesinde sona doğru
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.