YAZARLAR

***

“İNSANLARIN hayatlarındaki en büyük pişmanlıklar, fırsat olduğunda yapmadıkları şeylerdir.”

***

HAYDİ HAYIRLISI

Kürtçe TV yayınından sonra uzun süredir tartışılan ‘Kürtçe reklama’ da vize çıktı. RTÜK ayrıca Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen ‘Çağrı’ isimli kanala yayın hakkı verdi. TV’lerde Kürtçe reklama izin verecek değişikliğe RTÜK’ün CHP ve MHP kontenjanından seçilen 3 üyesi karşı çıktı. Oylama sonucunda 3 oya karşı 5 AKP’linin oylarıyla Kürtçe reklama yeşil ışık yakıldı. Böylece, sadece Kürtçe yayın yapan TV’ler değil, bütün televizyon kanallarında Kürtçe reklam yayımlanmasının önü açıldı.

Neticede özgür ve demokratik bir ülkeyiz!

***

MÜJDELER OLSUN!

Maliye ev sahiplerine şok bir müjde verdi!

Adı “Al Capone Vergisi” imiş. Al Capone dünyaca ünlü bir mafyanın lideridir.

Ey ev kirası alan kardeşlerimiz!

Bundan böyle vergi kaçıramayacaksınız.

Al Capone gibi yapışacaklar yakanıza.

Vergini tam ödedin, ödedin. Ödemedin sen bilirsin!

Bugün 19 Aralık. Şunun şurasında 12 gün kaldı. Yeni sistemde, beyan edilecek kira tutarını ve ödenecek vergi miktarını ev sahibi değil, Maliye Bakanlığı belirleyecek.

Mevcut durumdaki yasalara göre ise ev sahipleri her yıl Mart ayında, bir önceki yıl elde ettikleri kira gelirlerini Maliye’ye bildiriyordu. Yani, ev sahibinin beyanı esas alınıyordu. Böylece kira gelirlerinin bir bölümü gizlenerek vergi kaçırılabiliyordu.

Yılbaşından sonra kira gelir beyannameleri ve ödenecek tutarları, ev sahipleri değil bağlı bulunduğu vergi idareleri tarafından belirlenecek. Vergi idareleri, ev sahiplerinin ödeyeceği kira bedelini bankaya yatırılan kira tutarlarını, tapu kayıtlarını ve emsal kira gelirlerini baz alarak tespit edecek.

Necip milletimiz buna da bir formül bulur! Hatta daha şimdiden bulmuştur!.

***

AŞURE!

YÖK mü, “YOK” mu bilmiyorum. Ancak şu var ki, Selçuk Üniversitesi’nden Meram Tıp’ı, Ahmet

Keleşoğlu Eğitim Fakültesi’ni ve İlahiyat’ı alıp yeni kurulacak Konya Üniversitesi’ne bağlanması önerisini, yine Genel Müdürümüz Oğuz bulup çıkarmıştı.

Ya o da bulup çıkarmasaydı?

Selçuk “şap”ın üzerine oturacaktı!

Pekii, milletvekillerimiz ne yapmışlardı?

Onlar neler ki, ne yapacaklardı!

Sonuçta galiba tepkilere boyun eğdiler.

Muhterem vekillerimiz, bir taraftan “Sivil Anayasa” hazırlanırken, bir taraftan Profesör unvanlılar böyle bir öneriye imza atarken neredeydiler?

Neden Selçuk Üniversitesi’ne sormamışlardı?

Kayseri’de, Adana’da, o ilde, bu ilde yoktu.

Böyle bir tavsiye sadece Konya için alınmıştı!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de onaylamıştı.

Peki, demokrasi -adalet- bunun neresindeydi?

Artık, “Konyalı mı, ağzından lokmasını al!” devri geçti.

Aldıkları tepkilere karşı “Silahları geri tepti!”

“Böyle gelmiş böyle gider”di, bu kez olmadı işte.

Açık konuşalım: Biz böylelerini seçtikçe….

Yiyin Zafer’de beleş aşureleri, bakın keyfinize.

***

SALLAMA…

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’e aslında “Dallama” diyecektim ama baktım ki o sözün kökü uzun ve Osmanlı dönemine sarkıyor, bu nedenle “İsim” anlamına gelen “Sallama”yı kullanmayı uygun gördüm.

İşte bu “Sallama” geçen haftaya kadar, “Ermeni Meselesi Meclisimize gelmeyecek” diyordu. Sonra kişiliği gereği kıvırttı ve kıvırtınca da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan hakettiği cevabı aldı: “İstenmeyen durumlar ortaya çıkar. Aklını başına topla.”

Biz her zaman ve zeminde aynı düşünceyi savunuyoruz: Ne iki yüzlü Amerika, ne çıkarcı Avrupa Birliği ne de diğer müslüman ülkeler… Hiç biri değil… Şunu iyi bilelim, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur.”

Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak biz, Başbakan sayın Erdoğan’ın delikanlıca çıkıp seçim yatırımı yapan “Sallama”ya rest çekmesini saygı ile karşılıyor ve Perşembe gününü bekliyoruz. Bakalım meclislerinde oylayacaklar mı, oylarlarsa ne çıkacak?

> Yeni Meram >Yazarlar > Aşure!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.