YAZARLAR

Güzelliğin on-par etmez

Bu bendeki âşık olmasa

Eğlenecek yer bulamam

Gönlümdeki köşk, olmasa

***

Bir habere göre;

Aşk zeka arttırır. Aşık olmak vücut ve zihin üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahip. Sinir sistemini onarmaya yardımcı oluyor ve yeni beyin hücrelerinin yetişmesini tetikleyerek hafızayı geliştiriyor.
Bağışıklık, endokrin ve kardiyovasküler sistemlerine faydalıdır. Faydaları bir kenara, aşkı yaşamıyor isek bedel ödemek durumda da kalabiliriz. Araştırmalar gösteriyor ki aşk bağışıklık, endokrin ve kardiyovasküler sistemlerini zararlı etkileyen negatif duyguları nötralize ediyor.
Kalbinize iyi geliyor. Beyin çekici bulduğunuz birinden bahsederken ateşleniyor ve kalbinizi normalin 3 katı hızla attıracak dürtüleri yolluyor. Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre sarılma ve konuşmanın dahil olduğu yakın fiziksel temaslarda bulunan çiftler, daha yüksek oksitosin seviyelerine sahip – aşk hormonu. Kadınların ayrıca kan basıncını düşürüyor.
Kolesterolünüzü düşürür. Sevgiyi ifade etmek kolesterol düşürüyor. Bir araştırmaya göre yakın arkadaşlara, sevilen akrabalara ya da birlikte olunan insanlarla ilgili hislerini kağıda dökmesi insanın belirgin şekilde kolesterolünü düşürüyor.

Aşk gençlik iksiridir. Aşıkken vücut tarafından salgılanan endorfin, cilde kan akışını yükseltir ki bu da cildi yumuşak, pürüzsüz kılan ve kırışıkları önleyen şeydir.

Haftanın Sözü;

Bir aşkı başka aşk söndürebilir. Aşkta ne yükseklik, ne alçaklık, ne de akıllılık ve akılsızlık vardır. Hafızlık, şeyhlik, müritlik yoktur. Sadece kepazelik, aşağılık ve rintlik vardır. İnsanın toprağını aşk şebnemi ile yoğurdukları için âlemde yüzlerce fitne ve kargaşalık peyda olur. Aşkın yüzlerce neşteri, ruhun damarlarına sokuldu ve oradan gönül adı verilen bir damla aldı. Aşk engin bir denizdir ki, ne kenarı vardır, ne de ucu bucağı.

***

Aşk nedir;

Âşık Veysel’e sormuşlar;

— Sizce aşk nedir?

Âşık Veysel gülümsemiş ve demiş ki:

— Seversin, kavuşamazsın, aşk olur!

Büyük şair Fuzuli, her şeyin aşktan ibaret olduğuna vurgu yaparken, Tolstoy, “Hayat Üzerine” adlı yapıtında aşk için diyor ki;

Aşk, insanın mantıklı olan tek işidir; aşk, en mantıklı, en ışıklı ruh halidir. Biricik ihtiyacı akıl güneşini hiçbir şeyin kendisinden gizlememesidir, yalnız bu geliştirir onu. Aşk, gerçek zenginlik, en üstün zenginliktir; hayatın bütün zıtlıklarını çözer; ölüm dehşetini silmekle kalmaz, insanı, kendini başkaları için feda etmeye yöneltir; çünkü hayatını sevdikleri için feda edenlerin aşkından başka aşk yoktur; aşk, ancak kendi kendimizin feda edilişi olduğu zaman bu ada layıktır. Bunun için de gerçek aşk, ancak bireysel mutluluğa erişmesinin mümkün olmadığını anladığı zaman gerçekleştirilebilir.

Bir şeyi çok sevmek, insanı o şeye karşı kör ve sağır yapar.

***

BİR DAMLA:

Sevmekten kim usanır, tadına doyum olmaz
Hangi gönül uslanır, sevenle oyun olmaz.
Kaç kere yemin ettim, kaç gönüle de girdim
Sensiz yapamıyorum ah, bak yine geri döndüm.

İstersen yüzümü güldür, istersen ağlat beni
Bir gecenin koynundan, bin geceye at beni.
Kaç kere yemin ettim, kaç gönüle de girdim
Sensiz yapamıyorum ah, bak yine geri döndüm.

Bestekâr: Teoman Alpay
Güftekâr: Hikmet Münir Ebcioğlu

> Yeni Meram >Yazarlar > AŞK YAŞA, SAĞLIKLI KAL!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.