Torku Jelifest

Aşı reddi ne kadar doğru? Aşıyı reddetme oranı hızla artıyor

  • Giriş Tarihi: 17.04.2019 16:10
  • Güncelleme Tarihi: 16:10
Aşı reddi ne kadar doğru? Aşıyı reddetme oranı hızla artıyor

Son yıllarda yararından çok zararı olduğu gerekçesiyle bebeklerine aşı yapılmasını isteyen ebeveynlerin oranında büyük bir artış var. Peki çocuklara aşı yaptırmak gerçekten zararlı mı? İşte uzmanların yorumları...

Mutlu Akü

2010 yılından bu yana bebeklerine aşı yapılmasını reddeden aile sayısında 60 kat artış yaşandı. Ailelerin kararlarında uzman görüşlerinin etkisi büyük. Canan Karatay başta olmak üzere bazı hekimlerin “içinde civa ve alüminyum var” iddiasıyla eleştirdiği çocuk aşıları gerçekten zararlı mı? İşte uzmanların yorumu.

Aşıyı reddeden aile sayısında 60 kat artış

İstatistiklere göre 2010 yılında 183 olan aşıyı reddeden aile sayısı 2017 yılında 11 bini geçti. Aşı reddetme oranlarının artmasında çocuk aşılarıyla ilgili bazı araştırma sonuçlarının etkili olduğu düşünülürken, katkı maddeli gıdalar ve kimyasal ilaçların genetik bozukluklar dâhil birçok hastalığa yol açtığına yönelik hekim görüşlerinin de etkili olduğu biliniyor.

Uzmanlara göre aşı yaptırmak hayat kurtarır

Aşı reddi ile ilgili yeniakit.com.tr’ye konuşan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tülin Köksal, çocuk aşılarının zararlı olduğuna ilişkin bilimsel bir bulgu olmadığını belirterek, “Tıbbın bütün alanlarında olduğu gibi aşı konusunda da sürekli yenilikçi çalışmalar yapılıyor. Bazı kişilerin ‘aşılarda civa ve alüminyum var’ tarzı açıklamalarının bilimsel dayanağı yok. Şunu unutmamak lazım; geçmiş yıllarda yoğun ölümlere neden olan birçok hastalığın önlenmesinde aşıların büyük rolü olmuştur. 1998 yılından bu tarafa yapılan düzenli aşı çalışmalarıyla Türkiye’de çocuk felci vakaları neredeyse görülemeyecek düzeye indi. Bunları görmezden gelerek ‘aşılar zararlıdır’ demek ve toplumu bu konuda yanlış yönlendirmek doğru bir yaklaşım değil.” dedi.

Zararlı olsa hekimler çocuklarına aşı yaptırmaz

Kızamık vakalarında son yıllarda bir miktar artış gözlemlendiğine dikkat çeken Köksal, şöyle devam etti: “Kızamık artışında aşı reddinin payını tam olarak hesaplayabilmek mümkün değil ama yabancı ülkelerden gelen göçün de bir miktar etkisi olduğunu düşünüyorum. Aşıların ölümcül hastalıkları önlemedeki rolü inkâr edilemez. Kızamık, Boğmaca, Tetanoz gibi hastalıkların önlenmesinde aşı birinci derecede önemli görülmektedir. Aşı olunmaması durumunda bu hastalıklar ölümcül sonuçlara yol açabilir. Ailelerin şimdiye dek yapılan bilimsel çalışmalara ve uzmanlara güvenmeleri gerekiyor. Güncel araştırma ve bilgiler dikkate alınmalı. Doktorların da çocukları var ve onlar da aşı yaptırıyorlar. Eğer gerçekten zararlı sonuçları olsaydı ilk başta hekimler kendi çocuklarını aşılatmazlardı.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Sağlık > Aşı reddi ne kadar doğru? Aşıyı reddetme oranı hızla artıyor
HABER YORUMLARI