Torku Jelifest

‘Artık Nazı Bırakıp Yerli Otomobili Üretin’

  • Giriş Tarihi: 18.04.2013 16:31
  • Güncelleme Tarihi: 22:57
‘Artık Nazı Bırakıp Yerli Otomobili Üretin’

Ekonomi Bakanı Çağlayan, sanayicilerden artık “nazı bırakıp” yerli otomobil üretmelerini istedi.

“TÜRKİYE Otomotiv Sektöründe 2. AR-GE Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması”nın ödül törenine katılan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, otomotiv sektörüne seslendi. Yerli otomobil konusundan bahseden Bakan Çağlayan, “Hani bir şarkı vardır, ‘Fazla naz aşık usandırır’ diye. Ümit ediyorum ki Türkiye artık nazı bırakıp kendi otomobilini üretecektir. Türkiye’nin Güney Kore’den, Almanya’dan ne farkı var? Fazlamız var. Birçok alanda fazlamız var. Yeter ki bu konuda bir an kardeşlerimiz, arkadaşlarımız cesur bir şekilde yol alsınlar. Bilhassa hafif ticari sektörüne güveniyorum ve bundan önemli markalar çıkacağına inanıyorum” dedi. Bundan on yıl önce bir Başbakanın, “Ben yerli otomobil

istiyorum” demesi halinde herkesin gülüp geçebileceğini hatırlatan Çağlayan, “Şimdi şöyle bir hayal edin: Cumhuriyetin yüzüncü yılını kutluyoruz, başbakanlar, bakanlar yerli otomobillerle tören alınana geliyor, göğe baktığınızda Türk malı uçaklar izliyorsunuz. Bunlar hayal değil, Türkiye bunları gerçekleştirecektir” dedi. İhraç edilen ürünlerin katma değerinin düşüklüğüne dikkat çeken Çağlayan, Türkiye’nin bugün bir otomobilin yüzde 80’ini yerli yapabilecek teknolojiye, akla ve zekaya sahip olduğunu vurguladı. Çağlayan şunları söyledi:

“GÖBEK BAĞINDAN

KURTULALIM”

“Başbakanımız bilhassa yerli yapılmasını talip ediyor. Bu otomobilin Türkiye’de yapılması, otomobil sektöründe yan sanayinin bugün karşı karşıya olduğu pozisyonun tam tersine çevrilmesidir. Yan sanayide maalesef dış ticaret açığı veriyoruz. Türkiye sadece motorda ve aktarma organlarında 5 milyar dolar ithalat yapıyor. Biz motor yapacak zekaya, aktarma organı yapacak zekaya sahip değil miyiz? İnanın ki çok daha fazlamız var. Bugün maalesef Türkiye’de yabancı firmaların adı altında üretim yapılıyor. Hamallık yapılıyor. Sektörü küçümsemek istemiyorum. Gelin bu göbek bağından kurtulalım.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > ‘Artık Nazı Bırakıp Yerli Otomobili Üretin’
HABER YORUMLARI