Torku Jelifest

Arnavutluk’ta “Çanakkale Zaferi” konferansı

  • Giriş Tarihi: 10.03.2015 21:04
  • Güncelleme Tarihi: 21:04
Arnavutluk’ta “Çanakkale Zaferi” konferansı

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da “Çanakkale Zaferi” konulu konferans düzenlendi.

Mutlu Akü

Tiran’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin konferans salonunda düzenlenen ve konuşmacı olarak Ege Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü Başkanı Doç.Dr. Hasan Mert’in katıldığı konferansa, ülkede yaşayan Türk vatandaşların yanı sıra Arnavutlar da ilgi gösterdi.

Mert, yaptığı konuşmada, üzerinden bir asır geçen bir savaşı kutsamak için burada olmadıklarını belirterek, geleceğe güvenle bakabilmenin tek yolunun geçmişten ders çıkarmak olduğunu, bu sayede dünyanın daha yaşanılır bir yer olmasını temenni ettiğini söyledi.

Çanakkale Savaşı’nın ne bir güne ne de bir haftaya sığabilecek bir zafer olduğunu vurgulayan Mert, “Neredeyse 14 ayı kapsayan bir mücadele söz konusu. Gidip görenler vardır. Küçük bir alandır esasen, coğrafya olarak küçücük bir yarım ada. O yarım adanın üzerinde aynı anda 500 bin asker birbiriyle savaştı, hayatta kalmaya çalıştı” diye konuştu.

Mert, tarihçi olarak olayların merkezinde her zaman insanları gördüğünü ve olayların daha çok psikolojik ve sosyolojik boyutlarına temas etmeye çalıştığını ifade etti.

Çanakkale Savaşı’nın konuklara tüm boyutlarıyla anlatıldığı konferansa ayrıca Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin de katıldı.> Yeni Meram >Dünya > Arnavutluk’ta “Çanakkale Zaferi” konferansı
HABER YORUMLARI