Ruşeym Torku

Arkeologlar Derbe’yi Keşfedecek

  • Giriş Tarihi: 11.07.2013 17:25
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Arkeologlar Derbe’yi Keşfedecek

SÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Tekocak, Karaman’daki Derbe Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarmak çalışmaların başladığını bildirdi. Kazı çalışmalarına Kültür Bakanlığı destek veriyor.

Why Note!?

SELÇUK Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak başkanlığında Karaman ilinin Ekinözü Köyüne 3 kilometre uzaklıkta olan Derbe Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarabilmek için Kültür Bakanlığı desteğinde kazı çalışmaları başladı. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak, “18 ve 19. yüzyılda Hıristiyan seyyahların bu bölgelerde Derbe’yi keşfetmek için çalışmalar yaptığını ve üzerinde bulunduğumuz höyüğe Derbe adını verdiklerini tespit ettik. Yapacağımız bu kazı çalışması sonucu buranın Derbe Antik Kenti olup olmadığını ortaya çıkaracağız. 1 aydır kazı çalışmalarının alt yapısını hazırlıyoruz. Daha hiç kazma vurmadan toprağın yaklaşık 70 cm altında U şeklinde bir yapıya ulaştık” dedi.

İLK KAZMA VALİ VE REKTÖRDEN

Derbe Kazı Çalışması’nın açılışına Karaman Valisi Murat Koca, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Karaman İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Cengiz Orta, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alim Gür, akademisyenler ve bölgede yaşayan vatandaşlar katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Karaman Valiliği ve Selçuk Üniversitesi’nin desteklediği kazı çalışmalarını, Karaman Valisi Murat Koca ve Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel alana ilk kazmayı vurarak başlattı. Derbe’nin Hıristiyanlığın ilk dönem tarihi açısından oldukça önemli olduğunu belirten Kazı Başkanı, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Tekocak, “18. ve 19. yüzyılda Hıristiyan seyyahların bu bölgelerde Derbe’yi keşfetmek için çalışmalar yaptıklarını ve bu bölgeye Derbe adını verdiklerini tespit ettik. Biz de yapacağımız bu kazı çalışması sonucu, üzerinde bulunduğumuz bu höyüğün Derbe olup olmadığını ortaya çıkaracağız. 1 aydır kazının alt yapısını hazırlıyoruz. Yaptığımız ön çalışmalarda toprağın yaklaşık 70 cm altında olan U şeklinde bir yapıya ulaştık. Derbe, Anadolu’da Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde büyük öneme sahip Aziz Paulus’un bir dönem yaşadığı, Hıristiyanlığın doğup, geliştiği önemli merkezlerden biridir. Oldukça büyük bir alanı kaplayan bu höyük, sadece Hıristiyanlık dönemine ait bir yerleşim yeri olmayıp M.Ö. 2 binden itibaren iskan görmüş, muhtemelen de Bizans Çağı’ndan sonra bir daha yerleşim görmemiştir” dedi.

“ÇALIŞMALARA DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”

Selçuk Üniversitesi’nin medeniyetin beşiği olan ülkemizin sahip olduğu kültürel zenginliklerin gün ışığına çıkarılması için doğudan batıya, güneyden kuzeye Anadolu’nun her bölgesinde bugüne kadar arkeolojik kazı çalışmaları yaparak farklı dönem ve medeniyetlere ait unsurları gün yüzüne çıkardığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Gökbel, “Derbe Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılması konusunda da üzerimize düşen görevi yapmak istiyoruz. Bugün başlattığımız bu çalışma, ülkemiz ve bölge turizminin gelişmesi için mihenk taşıdır. Turizm kaynaklı istihdamın arttırılmasında arkeolojik kazıların rolü yadsınamaz bir gerçektir. Bu araştırmalar turizm alt yapı projelerinin de lokomotifi olacaktır. Özellikle son yıllarda hızla gelişen din turizmi konusunda Derbe ve Karaman hak ettiği yeri alacaktır. Selçuk Üniversitesi olarak bölgemizdeki her türlü bilimsel arkeolojik kazı ve araştırmalara destek verdik bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.” dedi. Üzerinde yaşadığımız toprakların birçok uygarlığa tanıklık yaptığını söyleyen Karaman Valisi Murat Koca ise, “Ülkemiz farklı medeniyetlere ait olan kervansaray, kale, medrese, mabet ve nice tarihi eserleri sahiplenmiş ve onları ortaya çıkarmak için çalışmaktadır. Dünya’da turizm çeşitlenmiş ve inanç turizmi de çok gelişmiştir. Derbe Antik Kenti de Hıristiyanlık tarihi için çok önemli bir yerdir. Burada çıkan eserlerinde burayı geleceğe taşımasını ve kültürler arası etkileşimi arttırarak devam ettireceğini düşünüyorum.” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Arkeologlar Derbe’yi Keşfedecek
HABER YORUMLARI