YAZARLAR

Geçtiğimiz hafta Sayın BAŞBAKAN’ın Mısır’a yaptığı ziyarette Türkiye Cumhuriyeti’nin onur abidesi laiklik kavramının korkulacak bir umde olmadığı tüm dünyaya yüksek sesle ilan edildi. Ulu Önder ATATÜRK’ün, “Devletin şekli cumhuriyet olacaktır” açıklamaları kulaklarımızda çınlarken ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI ile özdeş Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir cumhuriyet olduğu da keza yüksek sesle tüm dünyaya ilan edildi.

Dünyada İslam alemini ve laiklik kavramını din düşmanlığı olarak görüp Türkiye Cumhuriyeti’nin de Ataist insanların ülkesinin rejimi olarak tanımalarında ki yanılgının dalgaları sürerken ülkemiz insan potansiyeli içinde bazılarının belleklerinde acı tahribatlar yapıyor. Çekilen ızdıraptan ülke ve ulus olarak da acılar çektiğimiz ortadadır

Sayın Başbakan, demokratikleşme hamleleri içindeki Arap ve Afrika halklarından Müslüman kimliği olanların örnek alacakları bir rejimi yanlış tanımalarının zararını, öncelikle kendilerini yıkıp yıprattığı zaman anlayacaklarını söyledi. Kurtuluşun yollarını bulmanın da, daha kolay olacağı gerçeğini bütün dünyanın bilmesine vesile teşkil ettiği içindir ki Sayın Başbakan’ı yürek dolusu sevgi ile tebrik etmemek mümkün değildir.

Bu ulvi gerçeğin kasıtlı ve kandırılmış bir kısım vatandaşlarımızın belleklerinde LAİKLİĞİN DİN DÜŞMANLIĞI DEĞİL, Sevgili Peygamberimizin yolundaki “Sizin dininiz size, bizim dinimiz bize” gibi bir Yüce ALLAH buyruğu olduğunun da anlatılmasıyla dinde zorlamanın olmayacağı gerçektir. Bu gerçeğin

özüne Sayın Başbakan’ın ışık tutması ve yol göstermesinin özündeki demokrasi kavramının da keza Yüce İslam Dini’nin icaplarından olduğu da bir gerçek olarak belleklere kazınmıştır. Hem de İslam’ın merkezlerinde CAMİÜL ESSER gibi bir din eğitimi yapılan bir üniversitesinde.

Laiklik kavramının sadece Arap aleminde değil, laikliğin Yüce Önder Atatürk’ün İlke ve İnkılapları yaşatılması çabası ile yaratılan Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı’nın ağzından dünyaya ilan edilmesi 75 milyonun yüreğini sevince boğmuştur.

Bu 75 milyon içindeki çürük kozların baş ağrıtmaması için de; iktidar partisi ve muhalefet partilerinin söylemleri ötesinde, tüm çalışma programlarının özünde de laiklik kavramına vurgular yapması ve Türk eğitim sisteminin temel taşlarının özüyle, adalet ve savunmamızın temel öğelerinin de keza laiklik kavramından güç alması sağlanmalıdır.

Ülkemizi Avrupa Birliği’ne almayan bedbahtlara laik ülkelerin yetkilileri değil tutucu ve bağnaz bir ülkelerin yetkilileri de her fırsatta yüzlerine haykırarak söylemelidir.

Sayın Başbakan’ın entelektüel imajı; uluslar arası her platformda bir başka ulusal boyutlu sorunumuzu dış işleri politikamızda değerlendirmeye alınmasının mana ve önemi, böylece bir başka yönü ile evrensel boyutlu gündeme gelmiştir ki sevinip kıvanç duymamak mümkün değildir.

Şu anda demokratik haklarını ararken kendi ülkelerinin insanlarına kıyım yapan Arap alemi ve sair İslam ülkelerinin, bizim Kurtuluş Savaşı modeli ile istedikleri demokratik ülke ve yönetime kavuşmaları, göremedikleri gözlerini, duyamadıkları kulaklarını dört açıp dünyaya örnek İslam Ülkesi Türkiye Cumhuriyeti’nin yaratılış destanına ve destanın özündeki ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARI’na pür dikkat bakmaları halinde hem Türkiye Cumhuriyeti efsanesini hem de İslam’ın özü ile örtüşen boyutları ile görecekler ve kan dökmeden özledikleri hedefe varacaklardır.

Ve böylece biz de, “Yüce ALLAH SÖZ KONUSU ülkelere de bir ATATÜRK ihsan etsin” temennimizi yeniler, “Ne İSLAM ve NE DE GAYRİ İSLAMİ hiçbir ülkeye kardeş kavgası gibi bir felaketi yaşatmasın” dileğimizi de yineleriz…

> Yeni Meram >Yazarlar > ARAPLAR’A ALTIN ÖĞÜT;
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.