Torku Jelifest

Aracınızı yaza hazırlayın

  • Giriş Tarihi: 6.04.2016 11:14
  • Güncelleme Tarihi: 11:14
Aracınızı yaza hazırlayın

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Konya Şube Başkanı Ö. Erdoğan Duransoy, soğuk havaların yerini sıcak havalara bırakmasıyla birlikte kışlık donanım ve ilaveleri bulunan araç sahiplerinin araçlarını daha sıcak havalara hazırlamalarının zamanının geldiğini söyledi.

MMO Konya Şube Başkanı Ö. Erdoğan Duransoy, yaptığı yazılı açıklamada, “Soğuk havaların artık yerini sıcak havalara ve bahar aylarına bırakmaya başladığı bu günlerde vatandaşlarımıza bazı konuların hatırlatılması ve bazı önerilerin sunulması faydalı olacaktır. Kışlık donanım ve ilaveleri bulunan araç sahipleri için araçlarını daha sıcak havalara hazırlamanın zamanı gelmiştir” dedi.
Duransoy, vatandaşların araçlarını yaza hazırlanmak için yapması gereken önemli konuları şöyle sıraladı:
“Aracın boyasını ve camlarını kontrol etmek ve sorunlu yerleri belirlemek gerekir. Bunun için en iyi yöntem aracın elle yıkanmasıdır. Paslanmayı önlemek için bu kontrol çok önemlidir. Kıştan sonra güzel bir kaporta cilası da araç için gayet iyi olacaktır. Jantların üzerindeki tuz, yağ ve kir temizlenmelidir. Pas varsa bakımı yapılmalıdır. Kullanıcı el kitabı okunarak tavsiye edilen bakım koşulları takip edilmelidir. El kitabı aracın bakımı konusunda en önemli bilgiyi verecek ve en kapsamlı yolu gösterecektir. Motor soğutma sistemindeki (radyatördeki) sıvı değiştirilmelidir. Bu sıvının seviyesi, durumu ve konsantrasyonu periyodik olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrol yapılırken motorun çalışmadığından ve soğumuş olduğundan emin olunmalıdır. Zor çalışma, arada durma ve zorlanma gibi bir performans problemi varsa, bu tamir ettirilmelidir. Böylelikle daha iyi bir yakıt tüketimi yanında ilerideki daha pahalı tamiratın da önüne geçilmiş olunur. Örneğin basit bir arıza aracınızın katalitik konvertörünü bozabilir. Eğer gerekli işlemleri kendiniz yapamıyorsanız, bakım için gittiğiniz tamir servisinin veya araç üreticisinin yetkili servisinin, yeterli olup olmadığından emin olun. Aracınızı emin ellere teslim edin. Kayış, hortum ve kablo gibi harici uzantıların sıkılıklarının ve durumlarının profesyonel oto tamircileri tarafından kontrol edilmeleri gerekir. Sahip olduğunuz kişisel bakım setleri genelde uygun aletleri içermeyebilir. Aracın yıllık bakımları muntazam yaptırılmalıdır. Çalışmasından memnun olunmayan klima, yetkili servise götürülüp tamir ettirilmelidir. Eski araçlardaki klimaların bazılarındaki ozon açıklarına yol açan kimyasal maddeler kötü bir tamir veya bakım sonucu havaya karışabilir. Yağ ve yağ filtresi kullanım el kitabına uygun olarak değiştirilmelidir. Çoğu zaman ihmal edilen bu konu aslında aracın ömrünü uzatan en önemli konulardan birisidir.
11- Hava, yakıt ve diğer filtreler el kitabında tavsiye edilen şekilde değiştirilmelidir. Yedek lastik dahil, tüm lastiklerin durumları kontrol edilmelidir. Basınçlarını kontrol ederken lastiklerin soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Aşınmış, yamulmuş vs. şekilde göze çarpan anormal durumlar yabana atılmamalıdır. Transmisyon kontrol ettirilmelidir. Basit bir bakım büyük masrafların önüne geçebilir.”> Yeni Meram >Konya > Aracınızı yaza hazırlayın
HABER YORUMLARI