Torku Jelifest

Ar-Ge’de çalışacak mezunların 2 yıl maaşı devletten

  • Giriş Tarihi: 22.01.2016 19:38
  • Güncelleme Tarihi: 19:38
Ar-Ge’de çalışacak mezunların 2 yıl maaşı devletten

Ar-Ge Reform paketi kapsamında, tasarım ofisleri Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı tüm desteklerden yararlanacak, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek Temel Bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını 2 yıl süreyle devlet karşılayacak

Mutlu Akü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Ar-Ge Reform paketi kapsamında, tasarım ofisleri Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı tüm desteklerden yararlanacak, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek olan Temel Bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını 2 yıl süreyle devlet karşılayacak, Artık Ar-Ge merkezlerinde içerik denetimine Maliye müfettişleri girmeyecek” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ev sahipliğinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
Toplantının açılışında konuşan Işık, daha önce söz verdikleri kapsamlı Ar-Ge paketi konusunda sözlerini tuttuklarını anımsatarak, süratli şekilde paydaşlarla hazırlanan Ar-Ge Reform paketinin meclise sevk edildiğini, dün de bu reform paketinin mecliste ilgili komisyonda görüşmelerine başlandığını söyledi.
Komisyon görüşmelerinin salı günü de devam edeceği bilgisini veren, ardından paketin genel kurul gündemine taşınacağını aktaran Işık, paketin içeriğine ilişkin şu bilgileri verdi:
“Gerçekten de her yönüyle içimize sinen, Ar-Ge ve yenilik ekosistemimize büyük güç katacağına inandığımız bir paket hazırladık.Tekliflerimizin yasalaşmasıyla birlikte, tasarım ofislerinin Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı desteklerden yararlanmalarını sağlayacağız. Tasarımın üretim ve ihracattaki etkisini hepimiz biliyoruz. Şimdi tasarım ofislerini aynen Ar-Ge merkezleri gibi destekleyeceğiz.

10 kişiyle kurulabilecek ve Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı tüm desteklerden yararlanabilecek. Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde de tasarım ofisi kurulmasının kanunla önünü açmış olacağız. Bu sayede de hem tasarım ofisinde hem de Ar-Ge merkezlerinde daha fazla ve daha nitelikli personel istihdamını getirmiş olacağız.”
Bakan Işık aynı zamanda Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek olan Temel Bilimler mezunlarının maaşlarının brüt asgari ücret kadarlık kısmını 2 yıl süreyle devletin karşılayacağı, personelin Ar-Ge çalışması ile ilgili olarak dışarıda geçirdiği sürelerinin de destek kapsamına alınacağını aktardı.

İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin kurulmasının önünün açılacağını da ifade eden Fikri Işık, şunları kaydetti:
“Ar-Ge ve tasarım yapan firmalara destek sağladığımız gibi, Ar-Ge ve tasarım çalışmalarını sipariş yoluyla yapan firmalarımızın, özellikle de KOBİ’lerimizin de Ar-Ge indiriminden yararlanmasını sağlıyoruz. En önemli maddelerden biri bu bizim açımızdan. Her bir Ar-Ge merkezimizin, sadece kendi ihtiyaçları için Ar-Ge yapması yerine, artık Ar-Ge merkezlerimizde de ihtisaslaşma, uzmanlaşmanın önünü açıyoruz.
Kendi Ar-Ge merkezi kurma imkanı olmayan, özellikle KOBİ’lerimizin, ihtiyaç duyduğu Ar-Ge siparişini vererek, onu hem giderine hem de Ar-Ge indirimine yazmasının önünü açıyoruz. Tasarım ihtiyacı olan KOBİ’lerimizin, tasarım ofislerine sipariş vermesine imkan tanıyoruz.”

“Üniversite-sanayi iş birliği projelerinde yer alan öğretim üyelerimizin gelirlerini artıracağız”
Bakan Işık, üniversite-sanayi iş birliği projelerinde yer alan öğretim üyelerinin gelirlerinin de artırılacağına dikkati çekerek, “Ar-Ge merkezlerimizde öğretim üyesi çalışma şartlarını daha da iyileştiriyoruz. Radikal bir karar aldık. Meclis kabul ederse üniversite hocamızın sanayi ile yaptığı çalışmalardan elde ettiği gelirden gelir ve damga vergisi almayacağız, sadece döner sermayeye yüzde 15 kesinti yapılacak, gerisi hocalarımıza kalacak” dedi.
Daha önce Ar-Ge merkezi kurmak için gerekli personel sayısının 50’den 30’a düşürüldüğünü anımsatan Işık, reform paketi ile birlikte, özellikle ileri teknoloji gerektiren yazılım, ilaç, biyoteknoloji, bilgi teknolojileri gibi bazı sektörlerde bu rakamın 15’e düşürüleceğini söyledi.

Bakan Işık, başka önemli bir gelişmenin de Ar-Ge ofislerindeki içerik denetimine yönelik olduğunu bildirdi. “Artık Ar-Ge merkezlerinde içerik denetimine Maliye müfettişleri girmeyecek” diyen Bakan Işık, bu denetimin artık Sanayi Bakanlığı tarafından yapılacağı bilgisini paylaşınca salondan büyük alkış aldı.
“2016 sonunda Sanayi Bakanlığı evrakların getirilip götürüldüğü bir bakanlık olmayacak”
Ar-Ge, yenilik ve tasarım projeleri kapsamında yurt dışından temin edilen ürünlere Gümrük Vergisi istisnası getirileceğini, Gümrük Bakanlığı ile konuşulduğunu, bu ürünlerin de mavi hat uygulamasından yararlanmasının sağlanacağını ifade eden Işık, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bakanlık bünyesinde yürüttüğümüz destek programlarını, KOSGEB ve TÜBİTAK gibi kurumlara devrediyoruz. Ben bir bakan olarak elimdeki yetkiyi kurumlara devrediyorum. Böylece bakanlık olarak, politika oluşturmaya, süreçleri yönetmeye daha fazla odaklanacağız. Artık proje bazlı etki analizine geçiyoruz.
Bizim artık yeni nesil teknolojilere, “sanayi 4.0″ gibi geleceğe damga vuracak dönüşümlere daha fazla zaman ayırma zorunluluğumuz var. Bakanlık olarak pek çok alanda bürokrasiyi azaltıyoruz. 2016 yılının sonunda, elektronik altyapımız hazır hale geldiğinde sadece bakanlığımızda, Maliye Bakanlığının ‘ıslak imza ile alınmalıdır’ dediği evraklar kabul edilecek. Bunun dışında şu andaki evrakların neredeyse yüzde 60’ından vazgeçiyoruz.”
Bu açıklamaya ilişkin de salondan yüksek alkış alan Bakan Işık, ikinci olarak diğer kurumlardan kendilerinin alabileceği evraklarla ilgili de 16 bakanlık ve kurumla protokol imzaladıklarını anlattı.
Üçüncü olarak ise, alınması mecburi evrakların da elektronik ortamda, elektronik imza ile alınacağının bilgisini veren Bakan Işık, bununla ilgili elektronik altyapının da 2016 yılı sonuna kadar tamamlanacağını, o saatten sonra da Sanayi Bakanlığının evrakların getirilip götürüldüğü bir bakanlık olmayacağını açıkladı.

Fikri Işık, “sanayi 4.0a verdikleri öneme işaret ederek, şu anda bir diğer önemli reform paketi “Üretim Reform Paketi” üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Türkiye’nn artık teknolojide tribünden izleyen bir ülke olarak kalamayacağına dikkati çeken Işık, artık yeni teknolojilerin üretilmesi ve ihraç edilmesi gerektiğini, bu alanda son dönemde önemli başarılar elde edildiğini dile getirdi.
Türkiye’nin şu an 500 milyon dolara yakın bilgi ihracatı olduğuna vurgu yapan, bunun en az 10 milyar dolar olması gerektiğine dikkati çeken Işık, Üretim Reform Paketine ilişkin hafta sonu yaptıkları çalıştay ile ilgili katılımcılara bilgi verdi.
Bakan Işık, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2016-2018 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’a atıfta bulunarak, “‘İhracat hedeflerimizi bir önceki programa göre yukarı yönlü revize ettik.Bir önceki programda, 2018 için ihracat hedefimiz 192,5 milyar dolardı.Yeni programda ise bu hedefimizi 201,4 milyar dolara yükselttik.Net ihracatın büyümeye katkısını da önümüzdeki 3 yıl için sırasıyla 0,2, 0,5 ve 0,8’e yükselttik.Bu hedefleri yakalayacağımıza tüm kalbimle inanıyorum.Biz bu konuda üzerimize düşeni yapacağız.İhracatçılarımızın da üzerlerine düşeni yapacaklarını ve yeni bir destan yazacaklarını biliyorum” diye konuştu.> Yeni Meram >Ekonomi > Ar-Ge’de çalışacak mezunların 2 yıl maaşı devletten
HABER YORUMLARI