kapat
Ruşeym Torku

Anneler Derneği 40. Yılını Kutladı

  • Giriş Tarihi: 22.04.2013 9:03
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Anneler Derneği 40. Yılını Kutladı

Konya Türk Anneler Derneği kuruluşunun kırkıncı yılını muhteşem bir gece ile kutladı.

Konya Türk Anneler Derneği 40’ıncı yılını unutulmaz bir gece ile kutladı. Dedeman Otel’de düzenlenen 40’ıncı yıl gecesinde dernek üyeleri bir araya gelerek 40 yılı geride bırakmanın coşkusunu birlikte yaşadı. Geceye Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve eşi Hatice Doğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Türk Anneler Derneği Genel Başkanı Gül Baysal, Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve dernek üyeleri katıldı.

ÖZVERİ İLE GEÇEN 40 YIL

Anneler Derneği 40. Yıl gecesi, derneğin kuruluşu ve geçmişinde emek veren değerli isimler ve gerçekleştirilen faaliyetlerin yer aldığı slayt gösterisi ile başladı. Slayt gösterisinin ardından Konya Türk Anneler Derneği Başkanı Saime Yardımcı kürsüye geldi. 40 yıldır Konya’da tüm insanlara kucak açan derneğin emek, özveri, çalışma azmi ve hizmet aşkıyla faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Yardımcı, emeği geçen tüm annelere de teşekkür etti. Saime Yardımcı’nın ardından kürsüye gelen Türk Anneler Derneği Genel Başkanı Gül Baysal ise, tüm kadınları sivil toplum örgütlenmelerinde yer alması gerektiğini söyledi.

“STK’LAR ARKA BAHÇE OLMASIN”

Cumhuriyet Halk Partisi Konya Milletvekili Atilla Kart, Türkiye’nin cinsiyet ayrımı, pozitif ayrımcılık, eğitim ve kanun yapıcılık anlamında dünya ülkelerine göre geride kaldığını belirterek, Türkiye’de kadınların 3’te birinin şiddette maruz kaldığının altını çizdi. Eğitim, kadın-erkek eşitliği, sağlık başta olmak üzere bin yıllık kazanımların içini dolduramadıklarını ifade eden Kart, bu noktada sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü de ifade etti. Sivil toplum kuruluşlarının bazı siyasi partilerin arka bahçesi konumuna geldiğini belirten Kart, Türkiye’nin Türk Anneler Derneği gibi arka bahçe niteliği taşımayan kuruluşlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

“KADINA HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERELİM”

CHP Konya Milletvekili Kart’ın ardından kürsüye gelen AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu ise, sivil toplum kuruluşlarının önemini çok iyi kavramış bir parti olduklarını belirterek, “Konya’da ilk kadın milletvekili 1935 yılında çıkarıldı. Atatürk’ün eşi Latife Hanım’a o yıllarda en büyük desteği veren illerden biri de Konya’dır. Bu yıldan sonra 2007 seçimlerine kadar Konya kadın milletvekili çıkaramadı. 2007’de seçilen ilk kadın milletvekili olarak kadınların mecliste temsil hakkının yüzde 12’lerden daha yukarı çıkması için mücadele ediyorum. Kadınlara toplumda hak ettiği yeri ve değeri verelim” dedi.

GÖNÜLLÜ HAREKET KARŞILIĞINI BULSUN

Türkiye’de demokrasinin kurumsal anlamda tabana yayılma sürecinin geciktiğini belirten Konya Valisi Aydın Nezih Doğan da, sivil toplum hareketlerinin son yıllarda güçlenmeye başladığını söyledi. Türkiye gibi modern bir ülkede gönüllü hareketin karşılığını bulamadığını vurgulayan Doğan, “Pek çok konuda eksikliklerimiz var. Özellikle sivil toplum örgütlenmelerinin daha çok tabana yayılması gerekli. Konya’daki tüm anneleri bu kuruluşa destek vermesi lazım” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurucu üyelerden Feriha Uğur, dernek genel başkanı Gül Baysal, derneğin ilk üyelerinden Nuriye Şatıroğlu, Makbule Aşçıgil ve dernek başkanı Saime Yardımcı’ya Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu, CHP Konya Milletvekili Atilla Kart ve Bahçıvanlar AŞ ve Yeni Meram Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bahçıvan tarafından plaket verildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Anneler Derneği 40. Yılını Kutladı
HABER YORUMLARI