YAZARLAR

Ne zaman Konya insanı harcansa, ne zaman Konya insanı horlansa, layık olduğu görevlere gelmez ya da getirilmezse, yörenin sorunları çözümlenmese, ötelense, yineleyip durduğum klasik bir söylemi dile getiririm;

Konya’da Ankara Yok!

Konya, maalesef hala yok.

Ardından da, Konya’nın Ankara güçlü biçimde var olduğu dönemleri anımsarım;

Sedat Çumralı, Dr. Faruk Sükan, Bahri Dağdaş, Necati Kalaycıoğlu, Mustafa Üstündağ, Mehmet Keçeciler, Dr. Vefa Tanır, Tenekeci Paşa, Dr. Yücel Edil , Dr. Ağah Oktay Güner, Prof. Dr. Şaban Karataş daha bir kişi daha…

Yine üstüne basa basa belirtirim;

Keçecilerin bakanlıkları döneminde makamı birer “Konya evi “ oldu, her gün Konyalılılarla dolar taşardı. Keçecilerin Konya adına bir dediği iki edilmez, siyasal ve bürokrat kadrolar gerekeni yapardı. Bütün bunların canlı tanığıyım.

Faruk Ağabey İç İşleri Bakanı Başkentte trafik polisleri 42 plakalı arabalara selam dururlardı. Sevgili Dr. Vefa Tanır Sağlık Bakanı iken, Konyalı hastalar tedavide el üstünde tutulurdu; Bayındırlık Bakanı iken 15 bin dolayında Ilgınlılar başta 15 binin üzerinde Konyalı aile en iyi iş olanaklarıyla Kuzey Kıbrıs’a yerleştirildi.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığına getirilmesi Konya Ankara’da yeniden var olmaya başladı.

Konya’nın vizyonu sloganıyla yola çıkan kısa adı KONEV olan Konya Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı ile kuşkusuz, Başkent’te varlığını daha güçlü hissettirecek.

Vakfın Başkanı Merkez Valisi Hakkı Teke. Sayın Teke’yi Karaman Valiliğinden

Gümrük Müsteşarlığı ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü dönemlerinden yakından tanıyorum, gönül defterimde saygı duyduğum takdir ettiğim türüm türüm Konya kokan, etkin ve yetkin bir bürokrat. Vakıf Başkanlığı en iyi biçimde yapacağına güvenim tamdır. Ancak garibime giden durum ş:; neden Merkez Valisi? Bu soruyu başta Sayın Dışişleri Bakanımıza iktidar kanadından 11 milletvekilimize soruyorum. Şimdilik bu konuya noktayı koyup, KONEV yönetimine geçiyorum. Yönetimde çok değerli hemşerilerimiz var. Hakkı Teke’nin Başkanlığında Yönetim Kurulu çalışmaları, kişilikleri, iletişimleriyle takdir ettiğim – eski demeye dilim varmıyor- Milletvekillerimiz Uçak Mühendisi ve İş Adamı Hasan Angı, Vakfın Başkan Vekili Orhan Erdem , Mustafa Aydın ve Fehmi Öztaşbaşı’dan oluşuyor.

A.G. Başkanı Doç. Dr. Ahmet Kesik.

Sayın Angı ile Sayın Erdem’in listeye alınmamasına hala bir anlam veremiyorum. Kaybeden kuşkusuz Konya oldu.

Konya Dedeman Otel’de yapılan tanıtım toplantısına, ünlü iş adamları da katıldı. “Birbirini yiyenler, bölüşemez bir dağı; birbirini sevenler paylaşırlar bir dalı…” eksenli bir çalışma öngörüsüyle yola çıkan KONEV ilk aşamada 21 projeyi yaşama geçirmenin planını yapıyor. Bunlardan ikisi;

■ Konya’daki yükseköğretim kurumları, Konya Üniversiteler Birliği çatısı altında kimi akademik ve toplumsal faaliyetleri iş

birliği içinde yürütmelidir.

■ Meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Ankara’da merkezi idareyle diyolog kurma, lobi oluşturma çalışmaları amacına dönük bir Konya/evi strateji merkezi kurulmalıdır.

BİR DAMLA:

KONEV BAŞKANI HAKKI TEKE

Konya’da doğdu , Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu , çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptı. Karaman Valiliği, Gümrük Müsteşarlığı, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü görevlerinde bulundu. Halen Merkez Valisi olan Teke, başarılı çalışmalarından dolayı ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarca maaş, takdirname ve altın madalya ile ödüllendirildi. İyi derecede İngilizce bilen Teke evli ve üç çocuklu.

> Yeni Meram >Yazarlar > ANKARA’DA KONYA VAR; KONYA EĞİTİM KÜLTÜR VE SAĞLIK VAKFI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.