Torku Jelifest

AK Parti Konya Milletvekili Uğuru Kaleli ile röportaj

  • Giriş Tarihi: 22.12.2015 2:45
  • Güncelleme Tarihi: 13:02
AK Parti Konya Milletvekili Uğuru Kaleli ile röportaj

AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli, Yeni Meram Gazetesi yazarlarından Orhan Şener’e verdiği röportajda önemli bilgiler verdi. Türkiye’nin durumu ile ilgili bir soruya açıklık getiren Kaleli, yeni anayasa vurgusu yaptı.

Yeni Meram Gazetesi yazarlarından Orhan Şener, Konya’nın tanınmış isimlerinden, AK Parti Konya Milletvekili Muhammet Uğur Kaleli ile bir röportaj gerçekleştirdi.  Röportajda kendisi hakkında çok fazla bilinmeyenlere açıklık getiren ve siyasetten spora bir çok konuda önemli bilgiler veren Kaleli, milletvekili olma sürecini de tüm samimiyetiyle cevaplandırdı. Türkiye’nin durumu ile ilgili konuşan Kaleli, yeni anayasanın gerekliliğini vurguladı. Kaleli ayrıca, AK Parti’nin başarılı olmasının arkasında yatan önemli konulardan biri olarak gördüğü bir konuya da değindi. İşte Muhammet Uğur Kaleli’nin önemli bilgiler verdiği o röportaj;

Muhammet Uğur Kaleli Kimdir?

1958 yılında Konya’da doğan Muhammet Uğur Kaleli, hububat, bakliyat ticareti ile un fabrikası işletmeciliği yapmaktadır. 2000-2005 yılları arasında Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Kaleli, 2009 yılında Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir. KTB Başkanlığı boyunca ortak akıl ile borsada birçok ilki gerçekleştirerek, tarım ve tarımsal ticarete önemli katkılar yapan Kaleli, 2015 yılı Şubat ayında 2023 hedeflerine ulaşılması için ‘Yeni Türkiye Yeni Güç’ anlayışı çerçevesinde AK Parti Konya Milletvekili olmuştur. Çeşitli iş ve sosyal dernek kuruculuğu, üyeliği ve yöneticiliği yapmakta olan Muhammet Uğur Kaleli evli ve iki çocuk babasıdır.

ORHAN ŞENER’DEN NOTLAR:  Kendisi ile çocukluğundan ve gençliğinden beri tanışır ve o dönemler mahallemizden geçerken kıyafeti ile imrenerek baktığımız ağabeyimizdi. Sanırım aramızda 1-2 yaş olmasına rağmen nedense kendisini ağır ağabey görürdük. Tarzı buydu Uğur Kaleli’nin; Mütevazılığın timsali örnek insan, Konya milletvekili bizim dönemimizin gurur kaynağı, sportmen, iş adamı, eski borsa başkanı, kardeşimiz, ağabeyimiz…


Orhan Şener : Sayın vekilim Konyalıların ilk aklına gelen sanırım sizi görünce babanız CHP eski Konya Milletvekili Hüseyin Kaleli akıllara gelmektedir. Sayılan, sevilen, çocukla çocuk, büyükle büyük bizle bile nerde görse arkadaş gibi şakalaşırdı. Baba ve oğul Türkiye’de az bir insana nasip olmuş bir durum neler söylemek istersiniz?

Uğur Kaleli: Hocam babam 1977-1980 yıllarında milletvekilliği yapmış köy enstitüsü yapmış mütevazı bir öğretmendi. Bu arada teşekkür ederim böyle bir soru sormakla sevgili babamı da burada anlatma şansı buldum.

Babam Hüseyin Kaleli çok zor koşullarda yetişmiş, uğraşmış, çalışmış, bizleri yetiştirmiş gurur duyduğum şahsiyettir. Düşünün bir kere 4-5 ayrı köyde yıllarca görev yapıyorsun o yıllarda atamanız şehre ondan sonra oluyormuş. Doğru dürüst okul yok, bina yok o koşullarda çocuklarımıza eğitim vermek için büyük bir mücadele veriyorlar. Öğretmenler o yıllarda öyle bir eğitim almışlar ki ağaç buduyorlar, aşı yapıyorlar, arıcılıktan anlıyorlar, meyve yetiştiriyorlar, inşaattan anlıyorlar, köyün öğretmeni değil sanki taşeron elemanı gibi çalışıyorlar. Babam o yılları anlatırken hem gurur duyar, hem de gözleri dolar. Tos (Türkiye Öğretmenler Sendikası) Genel Başkanlığı yaptı, Birlik Başkanlığı yaptı, siyasetin içinde her zaman mutlu oldu. Gerçekten halktan biriydi.

12 Eylül’de siyasi yasaklı oldu babam dahi 31 kişi Ankara Kirazlıdere Askeri Cezaevi’ne attılar. Çok çile çektiler, demokrasi sekteye uğradı Allah o günleri bu millete bir daha göstermez inşallah.


Orhan Şener : İnşallah vekilim bende o yıllarda Ankara’da Üniversite’de okuyordum. İnanın kabus gibi günlerdi. Şimdi üniversitede öğrencilerime o yılları anlatıyorum sakın olaki tuzaklara düşmeyin, uyanık olun maalesef hala o durumları kaşıyan zihniyet mevcut.

Uğur Kaleli: Haklısınız hocam uyanık olmalıyız. İnanın bir eğitimci olarak en fazla görev size düşüyor.

SAYFA 1 2 3


> Yeni Meram >Kent Söyleşileri > AK Parti Konya Milletvekili Uğuru Kaleli ile röportaj
HABER YORUMLARI