Ruşeym Torku

Ambulansa yol yok!

  • Giriş Tarihi: 17.11.2014 23:56
  • Güncelleme Tarihi: 12:31
Ambulansa yol yok!

Dar sokaklarda rastgele park edilen araçlar sorun oluşturuyor. Ambulans ve itfaiye bu sokaklara girmekte zorlanıyor. Yaşanılan bu durum acil müdahaleyi geciktiriyor. Vatandaş bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyor.

Why Note!?

KONYA’da özellikle ara sokaklara ambulanslar giriş-çıkışta büyük zorluklar yaşıyor. Dar sokakların iki tarafına da uygunsuz park edilen araçlar nedeni ile hastalara ulaşmak neredeyse işkenceye dönüşüyor. Şehirde bir türlü çözülemeyen otopark sorunu, acil müdahale gerektiren durumları geciktiriyor. Hasta ambulans beklerken, ambulans ise hastaya ulaşabilmek için dakikalarca manevra yapmak zorunda kalıyor. Bu nedenle de çoğu zaman hastaya zamanında müdahale yapılamıyor.

 

DAKİKALAR SONRA HASTAYA ULAŞILDI

SELÇUKLU İlçesi İhsaniye Mahallesi Uysallar Sokak’ta bir hastaya ulaşmaya çalışan ambulansın rastgele araç parkı nedeni ile yaşadığı zorluk fotoğrafa yansıdı. Sokak içerisinde bulunan bir kafede müşterilerden bir tanesi sinir krizi geçirdi. Kafe görevlileri acil olarak ambulansı aradı. Ambulans sokağın başına kadar sorunsuz geldi. Fakat sokağın sonundaki kafeye bir türlü ulaşamadı. Rastgele park nedeni ile ileri-geri manevralar ile ambulans, dakikalar sonra kafenin yakınına ulaşabildi. Sokağa girişte büyük zorluklar yaşayan ambulans, çıkışta da aynı zorluğu yaşadı. Bu durumu gören vatandaşlar bazı araç sahiplerine tepki gösterdi.

 

BU KONUDA DUYARLILIK OLUŞMALI

Kızgın vatandaşlar, “Konya’da artık otopark konusunda bir duyarlılık oluşmak zorunda. Bu tür olay herkesin başına gelebilir. Bu konuda empati yapmak gerekiyor. Sokakların dar oluşu ayrı bir sorunken, sokağın sağ ve sol tarafına park edilen araçlar da itfaiye ve ambulans gibi acil müdahale gerektiren araçların girişini zorlaştırıyor. Yıllardır bu şehirde böyle bir sorun var. Maalesef kimse taşın altına elini sokmuyor. Araç sahipleri de “nereye park edelim evimiz burada” diyorlar. Fakat hastalandığında, ambulansın kendisine nasıl ulaşacağını düşünmüyor. Zor çözülecek bir sorun ama artık çözülmeli. Vatandaşlar da bu konuda görevli kurumlara yardım etmeli. İnsanlar kendi başlarına gelinceye dek bu soruna göz yumuyor, kulak kapatıyor” dedi.

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Ambulansa yol yok!
HABER YORUMLARI