Torku Jelifest

Alzheimer Hastalığı ve Bakımı

  • Giriş Tarihi: 11.11.2015 14:38
  • Güncelleme Tarihi: 14:38
Alzheimer Hastalığı ve Bakımı

Medical Park Samsun Hastanesi Nöroloji Kliniği’nden Uzm. Dr. Ufuk Sandıkçı “alzheimer hastalığı ve bakımı” hakkında bilgi verdi.

Nöroloji Uzmanı Dr. Sandıkçı yaptığı açıklamada, “Alzheimer hastalığı, beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu beyin sinyallerinin uygun biçimde iletmesinin zorlaştığı bir durumdur. En başlarda Alzheimer belirtilerinin saptanması zor olabilir. Alzheimer hastası olan kişi hafıza, yargılama ve düşünme problemleri yaşar, bu da kişinin çalışmasını ve günlük hayata katılımını zorlaştırır. Sinir hücrelerinin ölümü yıllar içinde yavaş yavaş gerçekleşir. Alzheimer hastalığının gidişatı kişiden kişiye değişir. Hastalığın ilerleyişi kısa (2-3 yıl) veya uzun (20 yıla kadar) olabilir. Genellikle önce beynin hafızayı ve düşünceyi kontrol eden bölgeleri etkilenir fakat zamanla beynin diğer bölgelerindeki hücreler ölür. Sonunda, Alzheimer hastası tam bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Başka ciddi bir hastalığı olmasa bile, beyin fonksiyonlarının kaybı sonunda ölümüne neden olacaktır” dedi.
Alzheimerın 7 uyarı işareti olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Sandıkçı “Tekrar tekrar aynı soruyu sormak, aynı hikâyeyi, kelimesi kelimesine, tekrar tekrar anlatmak, nasıl yemek pişirileceğini, tamir yapılacağını, iskambil oynamayı-önceden kolaylıkla ve düzenli olarak yapılan aktiviteleri unutmak, fatura ödeme veya banka hesabını dengeleme gibi şeyleri becerememe, bilindik yerlerde kaybolma veya ev eşyalarını farklı yerlere koyma, yeni banyo yaptığı veya elbiselerinin temiz olduğunu iddia ederken, aslında çok uzun süredir banyo yapmama ve aynı kirli elbiseleri tekrar tekrar giyme, daha önceden kendilerinin verdiği kararlar veya cevapladıkları soruları başkasına bırakma en önemli alzheimer işaretleridir” diye konuştu.

“BELLEK BOZUKLUĞUNA KARŞI NOTLARLA YARDIMCI OLUN”
Bir takım tedbirlerle alzheimer hastaları ve yakınlarının hayatının kolaylaşabileceğini söyleyen Dr. Ufuk Sandıkçı tedbirler hakkında bilgi verdi. Uzm. Dr. Ufuk Sandıkçı “Hastalar uzak geçmişi ayrıntılı olarak hatırlarken, birkaç dakika önce gelişen olayları hatırlamakta zorluk çekerler. Ancak ileri dönemlerde uzak geçmişle ilgili ayrıntılar da yavaş yavaş silinmeye başlar. Hastalığın erken evrelerinde ortaya çıkan bellek bozuklukları ile baş edebilmek amacı ile liste, not, takvim gibi anımsatıcılar kullanılabilir ancak ileri dönemlerde hasta artık bu faktörlerden yararlanamaz hale gelir. Genelde günlük aktivitelerin rutine bağlanması, bu konuda bellek sorunlarının ortaya çıkması riskini azaltabilir. Kişiye sürekli gün, ay ve yıl hatırlatılabilir. Hatırlayamama problemi nedeniyle yaşayabileceği depresif duygu durumunu engellemek için fotoğrafların ve eşyaların üzerine hatırlatıcı notlar konulabilir” şeklinde konuştu.

“KENDİ KENDİNE GİYİNMESİNE SABIR GÖSTERİN”
Kendi kendine giyinmesine sabır gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Dr. Sandıkçı şöyle devam etti: “Alzheimer hastası olan bir kişi için giyinmek pek çok zorluğu bir araya getirmektedir. Ne giyileceğinin seçilmesi, giysilerin giyilmesi veya çıkarılması, düğmeler ve fermuarla başa çıkmak bunların içindedir. Kişinin günün aynı saatlerinde giyinmesini sağlayarak bunu günlük rutinin bir parçası haline getirmeye çalışılmalıdır. Kişi kendi kendine giyinmesi konusunda cesaretlendirilmeli, yeterli süre tanınmalıdır. Sınırlı sayıda seçeneklerden kişinin kendi tercihini yapmasına izin verilmeli eğer favorisi olan giyecekler varsa yeni bir şeyler alırken bunlara benzeyen giysiler alınmalıdır. Giysileri giyinme sırasına göre yerleştirilmeli, eğer yardıma ihtiyacı olursa kısa ve adım adım açıklama yapılmalıdır. Kolay giyilip çıkarılan kıyafetler tercih edilmeli, elastik bluzlar ya da fermuar veya düğme yerine velcrolu birleştiriciler tercih edilmelidir.”

“İLETİŞİM DE BASİT VE KISA CÜMLELER KURUN”
Dr. Sandıkçı, “Alzheimer hastası(AH) ile konuşurken basit kelimeler ve kısa cümleler kullanılmalı, ses tonu hafif ve nazik olmalıdır. Alzheimer hastası olan bir kişiyle çocuk gibi ya da o orada yokmuş gibi konuşulmamalıdır. Cevap vermesi için yeterli süre tanınmalı, cevaplandırırken onu kesmemeye çalışılmalıdır. Eğer AH olan kişi bir kelimeyi ya da sonucu ifade etmekte zorlanıyorsa yavaşça aradığı kelime ona hatırlatılmalıdır” açıklamasında bulundu.

“YEMEĞİ SINIRLI SAYIDA VE KÜÇÜK PORSİYONLARLA VERİN”
Yemeği küçük porsiyonlar halinde verilmesi gerektiğini söyleyen Dr. Sandıkçı şu bilgileri verdi: “Yemek yemek de bir sorun olabilir bazı hastalar sürekli yemek isterken bazılarının da iştahsızlık önemlidir. Yemek için sakin ve basit bir ortam oluşturulmalı dikkatin dağılmasını engeller. Yemeğe meyilli olduğu zamanlarda beslenme sınırlı sayıda çeşit ve küçük porsiyonlar halinde sunulmalıdır. Pipetler ve kapaklı fincanlar içimi kolaylaştıracaktır. Hastalar tabaktan yemek yemekte zorlanıyorsa elle yenilebilen yiyecekler verilebilir. Yine düz tabak yerine derin tabaklarda yemek önerilebilir. Hastalık ilerledikçe alzheimer hastası mesane ve barsak kontrolü ile ilgili problemler yaşayabilir. Hastayı tuvalete götürmek için günde 5-6 kez gibi bir rutin oluşturulmalı ve buna mümkün olduğunca bağlı kalmaya çalışılmalıdır. Alzheimer hastaları ve onlara bakım verenler için geceler zor geçebilmektedir. Uykuyu destekleyecek sakin ve huzurlu bir ortam oluşturmaya çalışılmalıdır. Geceleri hep aynı saatte yatağa gitmesi sağlanmalıdır. Gün içinde egzersiz desteklenmeli ve gündüz uyumaları engellenmeye çalışılmalıdır. Akşam saatlerinde çay ve kahve içimi engellenmelidir. Bazı hastalar karanlıktan korkabilir bu durumda yatak odası, koridor ya da banyonun ışığı açık bırakılmalıdır.”

“GEZİNMELERE KARŞI KAPILARI KİLİTLİ TUTUN”
Hastanın güvenliği için kapıların kilitli tutulması gerektiğini vurgulayan Dr. Sandıkçı sözlerini şöyle tamamladı: “Hastayı güvende tutabilmek bakım veren kişinin en önemli sorumluluklarından biridir. Bazen Alzheimer hastalarının evden uzaklaşma ve gezinme gibi eğilimleri olabilmektedir. Kapıların kilitli tutulması ve hastanın alışkın olduğu kilidi açabildiği durumda ek kilit uygulaması yardımcı olacaktır. İçeride ya da dışarıda tehlike yaşatabilecek eşyalar ortadan kaldırılmalıdır.”> Yeni Meram >Sağlık > Alzheimer Hastalığı ve Bakımı
HABER YORUMLARI