YAZARLAR

Alüminyum’a özel teşvik verilmeli - Abdullah Leblebici - Yeni Meram Gazetesi

1967 yılında temeli atılan, 1973 yılında ilk birincil Alüminyum üretimi gerçekleşen Seydişehir Alüminyum fabrikası o tarihten bu yana ülkenin tek entegre Alüminyum fabrikası.

Zaman içinde gelişen teknolojiye ayak uyduramayan, yenileme çalışmaları yapılmayan tesisler 2005 yılında özelleştirilerek Cengiz Holding bünyesine katıldı.

Özelleştirme sonrasında Seydişehir Etibank Alüminyum tesislerine, 600 milyon dolar a yakın yenileme ve modernizasyon yatırımı yapan Cengiz Holding, her geçen gün büyüyerek Ülke Ekonomisine de katma değer sağlamaya devam ediyor.

Etibank Alüminyum tesisleri ve Seydişehir’ e kamuda iken ne yazık ki hak ettiği teşvikler verilmedi. Konya Alüminyum yatırımlarında Kalkınmada öncelikli bölge kapsamına alınmadı.

Teşvikler verilmediği için Alüminyum tesisleri yıllık 60-65 bin ton sıvı alüminyum kapasitesinde kaldı.

Beraberinde yan sanayi yatırımları da etkilendi. Beklenen ve istenen yan sanayi yatırımları özel sektör tarafından yapılamadı.

Cengiz Holding kendi imkanları ile yaptığı yatırımlar ve modernize çalışmaları sonrasında yıllık üretim kapasitesini 85 bin tona çıkarmayı başardı.

ALÜMİNYUM’A ÖZEL TEŞVİK VERİLMELİ

Türkiye’nin yıllık Alüminyum ihtiyacı 800 bin ton olduğu göz önüne alınırsa Etibank Alüminyum tesisleri ihtiyacın sadece % 10 nu karşılıyor. Kalan kısım hurda ve ithal ile karşılanıyor.

Seydişehir ve bölgesi hatta Konya, Hükümetimiz tarafından Alüminyumda özel teşvik bölgesi kapsamına alınmalıdır diye düşünüyorum.

Etibank Alüminyum tesisleri ve yan sanayi yatırımı yapacak özel sektörlere Devlet teşviki en kısa sürede sağlanmalıdır.

Çağın metali olarak belirtilen Alüminyum en değerli metaller arasındadır ve nerede ise kullanılmadığı alan yoktur.

Son yıllarda savunma ve uzay sanayiinde çok ciddi anlamda kullanılan Alüminyumun hak ettiği değeri bulması yapılacak yeni yatırımlara bağlıdır.

Bölgenin Alüminyum yatırımlarına cazip hale getirilmesi, Devlet tarafından verilecek Teşvike bağlı olduğu da bir gerçektir.

KONYA LI SİYASİLER GÜNDEME GETİRMELİ

Hepimizin malumu, Konya yeni açılan ve açılacak organize sanayi bölgeleri ile nerede ise nefes alamayacak hale geldi.

Bu sebeple Konya sanayinin çevre ilçelere bir an önce dağıtılması gerekiyor.

Elimizde mevcut bir Alüminyum fabrikası olduğuna göre Konya Milletvekillerinin, bürokratların, iş adamları ve MÜSİAD’ın mutlaka Alüminyum’a özel teşvik konusunu gündeme getirmeleri gerekiyor.

Milletvekilleri mecliste, bürokratlar devletin her kademesinde, iş adamları ve MÜSİAD’ da Devletin yetkili birimlerine baskı kurarak Alüminyum’ a teşviki sağlamaları gerekiyor.

Tüketimin sadece % 10’nun karşılandığı Alüminyum sektöründe üretimin artması, yan sanayinin kurulması kesinlikle teşvike bağlıdır.

Alüminyum’ a özel teşvik verilmesi halinde paramız ülkemizde kalacak, üretim ve istihdam artacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Alüminyum’a özel teşvik verilmeli
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.