Torku Jelifest

Altın bu kez şahlandı

  • Giriş Tarihi: 18.01.2015 0:01
  • Güncelleme Tarihi: 17:08
Altın bu kez şahlandı

İsviçre Merkez Bankası’nın açıklamalarından destek bulan altın, yaklaşık 10 ayın en yüksek seviyesini gördü. Altının gram fiyatı 95,54 TL’ye kadar çıktı.

Mutlu Akü

Rakamlardaki hızlı değişiklik, sadece vatandaşı değil kuyumcuyu da şaşırttı. Kuyumcu Memiş Akıl ve kuyumcu Arif Oğraş piyasanın durumunu değerlendirdi

Kasım ayından bu yana yönünü yukarıya çevirerek yükselişe geçen altın fiyatları, İsviçre Merkez Bankası’nın kur sınırlamasını kaldırması ve mevduat faiz oranında indirime gitmesiyle hızlı bir yükseliş yaşadı. Ons fiyatının yükselmesi ve doların Türk Lirası karşısında değer kazanmasına paralel olarak altının gram fiyatı 95,54 TL’ye kadar çıktı. Analistler, yükselişte İsviçre Merkez Bankası’nın kararının yanı sıra, ABD 10 yılık tahvil faizlerinin yüzde 1,70 seviyesine gerilemesinin, ABD ekonomik verilerinin beklentilerden kötü gelmesinin ve yatırımcıların güvenli liman olarak görülen araçlara yönelmesinin etkili olduğunu kaydediyor.

‘EKONOMİK KRİZ ALTINA YARADI

Rakamlardaki yükselişi, dünyadaki siyasi dengelerin bozulmasına ve faiz oranlarındaki değişikliğe bağlayan Kuyumcu Memiş Akıl, sadece İsviçre’nin almış olduğu kararın değil, Yunanistan’daki ekonomik krizin altın fiyatlarına yansıdığını, Avrupa’da parasal genişlemeye gidildiğini söyledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan’ın Avrupa Birliği tasarruf politikalarından vazgeçmesi durumunda Euro para birliğinden çıkışının üstesinden gelinebileceğini söylemiş, bu açıklama iki ülke arasında krize yol açmıştı. Memiş Akıl, “Yunanistan, Avrupa’nın şımarık çocuğu olarak biliniyor. Avrupa ülkeleri Yunanistan’a yardım ederek ekonomisini düzenledi. Yunanistan Avrupa Birliği’ne fayda sağlamadı aksine zarar verdi” dedi. Akıl,  Yunanistan’ın Avrupa Birliği’nden çıkarılması halinde ons fiyatlarının yükseleceğini vurguladı.

PANİK YAPMAYA GEREK YOK’

Altın fiyatlarının bu noktalara geleceğinin tahmin edilmediğine dikkat çeken Akıl, “Daha fazla yükseleceğine inanmıyorum. Belki fiyatta gerileme de olabilir. Ama bunun ne zaman olacağı tahmin edilemez. Vatandaşlar yatırım yapacaksa altın alabilir ama altın alırken düşüş ve yükselişler olabilir bu nedenle panik yapmamalı, bir süre beklenmesi lazım. Altın, kısa vadeli yatırım aracı değil. Yatırım yapmak isteyenler biraz altın biraz da döviz alabilir. Elinde altın olanlar tamamını olmasa bile bir kısmını bozdurulabilir” dedi. Kuyumculuk sektörünün kış aylarından olumsuz etkilendiğini belirten Akıl, Kurban Bayramından sonra piyasalarda genel bir durgunluk olduğunu, düğün sezonunun okulların kapanmasıyla birlikte başlayacağını söyledi. Bu yıl okullar kapandığı zaman Ramazan ayının da başlamış olacağını hatırlatan Memiş Akıl, düğünlerin Ramazan Bayramı ile Kurban Bayramı arasına sıkıştırılacağını kaydetti. Akıl, “iki bayram arasındaki süre kısa olacağı için bizim işlerde çok büyük bir değişim yaşanmıyor. Eskiden ekonomiye hareketlilik getiren gurbetçiler de geçmişteki kadar altın almıyor” şeklinde konuştu.

KUYUMCU, BANKALARDAN DA ETKİLENDİ

Vatandaşların büyük bir bölümünün bankalara borçlandığını, maaşların bankadan dışarı çıkmadığını dile getiren Akıl, altın için getirilen 4 taksit imkanının hiç yoktan iyi olduğunu aktardı. Altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen bozduran kişi sayısının oldukça sınırlı olduğunu anlatan Akıl, “2011’den sonra takıdan ziyade ziynet ürünleri daha çok satılmaya başladı. Takı kültürü eskisi kadar yok. Bizim işleri artık bankalar da yapıyor. Böyle olunca işler biraz daha azaldı” dedi. Son rakamlara göre gram altın satış fiyatı 95.5, alış fiyatı 94 lira. Çeyrek altın 160, yarım 320, tek lira 635, Cumhuriyet altını 645 liradan satılıyor.

“109 TL’YE KADAR ÇIKABİLİR”

Altın fiyatlarındaki yükselişin Çarşamba günü başladığını ve bu yükselişin İsviçre frangından kaynaklandığını belirten Baki Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Arif Oğraş da İsviçre frangının bir anda TL bazında 2,2’den 3,08’e yükselmesinin yani ortalama 1 liralık bir artışın tüm piyasaları alt üst ettiğini, buna bağlı olarak ABD’deki 10 yıllık faizlerin ve hisse senetlerindeki düşüşlerin altında ters tepki yaptığını vurguladı. Oğraş, “şayet iki gün önceki Dolar – Euro fiyatları aynı kalmış olsaydı altın bugün 98 TL’ye kadar çıkabilirdi. İsviçre frangının değer kazanması diğer para birimlerinin düşmesine, altının da yükselmesine sebep oldu. Altın fiyatlarındaki yükseliş tamamen uluslar arası piyasalardaki hareketlilikten kaynaklanıyor. Altının yükselişini bekliyorduk ancak bu seviyeye ulaşacağını tahmin etmiyorduk. Orta ve uzun vadede 109 liraya kadar çıkabileceğini düşünüyoruz. Vatandaşlara yatırımlarını altın ve döviz için kullanmalarını öneriyoruz. Kısa vadede altın bir süre yatay seviyede kalır ama orta ve uzun vadede yükselir” ifadelerini kullandı.

“BAZI KUYUMCULAR DA TEFECİLİK YAPIYOR”

Rakamlardaki ani düşüş ve yükselişlerin kuyumcu sektörünü olumsuz etkilediğini dile getiren Oğraş, “bizim için düşüş ya da yükselişin istikrarlı bir şekilde olması gerekir. Belli bir kar marjinali olduğu için ne kadar sirkülasyon olursa o kadar çok kazanırız. Altın, eskiden yüzde 80 tasarruf, yüzde 20 takı aracıydı. Şimdi bu oranlar yüzde 50, yüzde 50 oldu. Herkes fiyatın belli bir yerde durulmasını bekliyor. Altın satışlarına 4 taksit imkanının getirilmesi, iyi niyetli kullanıcıları olumlu etkiler. Ama bazı kişiler suistimal ediyor. Bir kuyumcuda alıyorlar, başka bir kuyumcuda bozduruyor yani işi tefeciliğe dönüştürüyor. Bunu bazı kuyumcular da yapıyor” dedi.  Adem SERİN> Yeni Meram >Ekonomi > Altın bu kez şahlandı
HABER YORUMLARI