kapat
Ruşeym Torku

Alternatif Tıp hekimlere emanet

  • Giriş Tarihi: 23.11.2014 8:13
  • Güncelleme Tarihi: 16:16
Alternatif Tıp hekimlere emanet

Sağlık Bakanlığı, geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarının kanıta dayalı olarak yapılabilmesi için yeni bir düzenleme yaptı. Yönetmelikle, kamu, özel ve üniversite hastanelerinin alternatif tıp alanlarında da hizmet verilmesi planlanıyor.

GELENEKSEL, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Yönetmeliği, hastanelerde yeni bir dönemi başlattı. Artık kamu, özel ve üniversite hastanelerinde sülük, hacamat, sinek larvası, arı, bitkisel ilaç ve hipnoz gibi alanlarda da hizmet verilebilecek. Resmiyet kazanan bu tedavi yöntemlerinin, yasayla takip altına alınması hedefleniyor. Konya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Halil Öztürk, tamamlayıcı tıp uygulamalarının, belli araştırmalar yapıldıktan sonra kabul edilmesi gerektiğini vurguladı. Bazı tedavi yöntemlerinde dini duyguların istismar edildiğini belirten Öztürk, söz konusu uygulamaların, sağlık personeli olmayan kişilerce yapılmasına izin verilmemesi gerektiğini söyledi ve “caydırıcı cezalar verilmeli. Yanlış uygulandığı zaman ölüme dahi neden olabilir” dedi.

HASTANELERDE  “ALTERNATİF TIP” DEVRİ

Sağlık Bakanlığı, hacamat, akupunktur, hipnoz ve mezoterapi gibi geleneksel tıp uygulamalarını yasayla takip altına almak için harekete geçti. Uygunsuz ortamlarda yürütülen sağlıksız tedavi yöntemlerinin önüne geçmeyi planlayan bakanlık, geleneksel uygulamaların klinik ve hastanelerde yapılması için yönetmelik hazırladı. Tabii kaynaklı bitkilerin, hayvansal ürünlerin, madenlerin, suların ve dinsel temaların kullanıldığı yöntemleri tek tek inceleyen Sağlık Bakanlığı, bu tür yöntemlerin belirli sağlık merkezlerinde yapılabilmesini, uygulayıcıların tanımlanmasını hedefliyor.

YETKİ HEKİMLERDE

Geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarının kanıta dayalı olabilmesi, işlemlerin kayıt altına alınabilmesi için hazırlanan yönetmelikle “akupunktur, hipnoz, refleksoloji (sinir noktalarının belirli tekniklerle uyarılması), hirudoterapi (sülükle tedavi), ozonla tedavi, mezoterapi (deri tedavisi), fizoterapi (hareket yetersizliğine yol açan durumların tedavisi), homeopati (bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan yöntem), osteopati (kas-iskelet sisteminin etkinliği üzerinde duran tamamlayıcı metot), kayroprakti (Omurga ve sinir sisteminin sağlığının korunması için tasarlanan ve uygulanan bir tedavi), maggot (sericata sineğinin steril hale getirilmiş larvalarının kronik yaraların tedavisinde kullanılması), proloterapi (yumuşak doku hasarlarının enjeksiyon kullanılarak tedavi edilmesi), apiterapi (arı ürünlerinin bir ya da birden fazla hastalığın önlenmesi ya da iyileştirilmesi amacıyla kullanılması) ve kupa (hacamat- sağlığı korumak veya hastalıklardan kurtulmak için vücudun belirli noktalarına veya ihtiyaç halinde hemen her yerine kupa kapatmaya ve kan almaya dayanan yöntem) uygulama yapılacak yöntemler olarak belirlendi.

UYGULAYICILAR “HEKİM” OLACAK

Türkiye’deki üniversitelerde sülük ve hacamat konusunda kabul edilmiş bir bölümün olmadığını hatırlatan Konya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Halil Öztürk, bu tarz yöntemlerin, hekimler tarafından uygulanması gerektiğini, aksi takdirde zararlı sonuçların ortaya çıkabileceğini söyledi. Tamamlayıcı tıp uygulamalarının, belli araştırmalar yapıldıktan sonra kabul edilmesini isteyen Öztürk, bazı tedavi yöntemlerinde dini duyguların istismar edildiğini kaydetti. Öztürk, “bu yöntemler, sağlık personeli olmayan kişilerce yapılmamalı, caydırıcı cezalar verilmeli. Yanlış uygulandığı zaman ölüme dahi neden olabilir” diye konuştu. Bu konuda vatandaşlara önemli tavsiyelerde bulunan Halil Öztürk, kulaktan duyma bilgilerle hareket edilmemesini, öncelikle aile hekimlerine danışılmasını istedi. Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Alternatif Tıp hekimlere emanet
HABER YORUMLARI