YAZARLAR

ALLAH KORKUSU-Muammer Bağcı-Yeni Meram Gazetesi

Adaleti ve merhameti her iki cihanı kuşatan, insanı insana kulluk etmekten men eden ibadet nuruyla aydınlatan Yüce Allah bizlere kendisinden korkmayı emretmiştir. Yüce kitabımız Kuran’da şöyle buyrulur, “Ey insanlar, rabbinizden korkunuz. Çünkü o saatin (kıyametin) sarsıntısı müthiş bir şeydir.” İman hayatı Allah korkusuyla başlar. Din yolu, Allah’tan korkanların yoludur. Ahiret hayatının sırlarını ancak Allah korkusu verir. Kalpler Allah korkusuyla dolmadıkça hayat daimi bir dert ve ızdıraplar çukuru halinde derinleşir. Kuran’ın aydınlık sabahında yol almak, ebedi bir huzur ve saadete ermek yine Allah korkusuyla mümkündür.
Bizler ömrünü tam anlamıyla yaşayamayan, vakit geçirmeye yer ve vesile arayan sıkıntılı insanlarız. Aklımızı kendimize kullanmıyoruz. Daima olur olmaz şeyleri ve kendimizden başka insanları düşünüyoruz. İnsanlar şuan ya mesleğini beğenmiyor ya da elindekilerle yetinmiyorlar. Hiç bir zaman kendi yaşantılarından memnun olmuyorlar. Halbuki Allah korkusu daha baskın olsa bunların ne kadar boş olduğunu anlarız. Allah’tan korkmak hayatımızda her dakika her saniye Allahın murakebesi altında olduğumuzu bilmek ne büyük bir duygudur. Bu duygudan mahrum olan bir gönülde, merhametin yerini zulüm, doğruluğun yerini hile, şefkatin yerini kin, sevginin yerini ise işkence doldurur. İşte bu yüzden şuan insanlar sevmek-sevmemek arasında, bilmek-bilmemek ortasında ezilip kalıyorlar. Bazen dünyaya küskün bazen de hasetlik yapıyorlar. Öyle bir zaman geliyor ki en çok sevdiklerine kızıyorlar, yeri geliyor en çok kayırdıklarına düşman oluyorlar. İnsanlar birde ümitle ümitsizlik arasında eziliyor. Hiç tek kurtuluş aramıyorlar. Ancak Allah korkusu ümitsizlikle karıştırılmamalıdır. İnsanlar Allah’tan korkar fakat ümitsiz olamaz. Şöyle bir ayet vardır. “Zira Allah’ın rahmetinden ümit kesmek küfürdür.” Hem vakti israf ederken acıyorlar hem de o değerli vaktin nereye harcandığını hesaba katmıyorlar. En değerli vakitler ne zaman ve nasıl geçti bilmiyorlar. Başta yüce peygamberimiz olmak üzere olgun Müslümanlar hayatları boyunca Allah korkusuyla her an titremişlerdir.
Bazı insanlar sahip oldukları nimetin kıymetini, elden çıkmadıkça bilmezler. SONPOKLES
İnsanın kederi istekleri kadardır. HZ.ALİ
Kanaat etmekten hiç kimse ölmemiştir. Hırs besleyerek hiç kimse padişah olmamıştır.HZ.MEVLANA
Kalem kılıçtan daha güçlüdür. Bulwer LYTTON
İçsiz cevizi hafifliği ele verir. Sadi-i ŞİRAZİ
Nerede olursan ol Allah’tan kork. HZ.MUHAMMED

> Yeni Meram >Yazarlar > ALLAH KORKUSU
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.