kapat
Ruşeym Torku

Alışılmışın Dışında Bir Sınav Oldu

  • Giriş Tarihi: 24.06.2013 9:21
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Alışılmışın Dışında Bir Sınav Oldu

15-16 ve 22-23 Haziranda yapılan LYS’yi değerlendiren Sistem Dershanelerinin zümre öğretmenleri bu yıl ki sınavlar alışılmışın dışında sınavlardı dediler.

LYS matematik sorularının son 20 yılın belki de en zor sorularıydı değerlendirmesinde bulunan Matematik öğretmenleri hem çok zor hem de çok kolay soruların seçicilik özelliğinin olmadığını belirttiler.

Fen zümresi ise LYS Fen sorularının kolay sorulduğunu ve müfredat dışı sorularla hatalı sorular içerdiğini kaydetti.

9. Kimya sorusunda suyla karıştırılan etil alkolün kaynama noktasının 78 derece olduğunu belirten kimya zümresi tarafından, cevaplarda ise su etil alkol karışımının A şıkkında suyun kaynama noktası olan 100 derecenin de üstüne çıkarak 102 derecede kaynadığı belirtildi. Soru iptali gerektirmese bile bilgi yanlışı içeren bir soru olduğu kaydedildi.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Sistem Dershaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atalay Matematikteki 2 yanlış soru ile ilgili olarak ÖSYM’ye itiraz ettiklerini ve bu iki sorunun tüm öğrenciler için doğru cevaplanmış sayılması gerektiğini belitti.

Atalay, “LYS Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya sorularında da müfredata uygun yorum sorularına yer verilmiş. Sınav sonuçlarının Temmuz ayının ilk haftasında açıklanmasını bekliyoruz. Tercihlerin Temmuz ayında tamamlanarak Ağustos ayının ilk haftasında da çocuklarımızın kazandığı üniversiteler belli olacak” dedi.

Ç. İbrahim BAHÇIVAN


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Alışılmışın Dışında Bir Sınav Oldu
HABER YORUMLARI