YAZARLAR

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi geçtiğimiz hafta, yeni simalar, yeni bir azim, yeni bir kararlılık, şevk ve heyecan ile açıldı. Ne var ki; Cumhuriyet tarihinde eşi benzeri görülmeyen bir sakillik de Meclis’in ulvi değerinin üzerine bir kara bulut gibi çöreklendi.

Siyasi hayatımızın duayeni CHP, Grup kararı ile Milletvekillerinin kutsal andı sayılan Milletvekili yeminini yapmadılar. Bu arada BDP DESTEKLİ Kürt kökenli Bağımsız Milletvekilleri de TBMM’ye gelmeyip, örneği bu güne değin yaşanmamış bir boykotu ülke siyasetinin içine soktular. Bu davranışlar henüz besmelesi çekilmemiş TBMM çatısına hiç mi hiç yakışmadı. Boykotun gerekçesi ne olursa olsun, bu eylem bir Üniter Devlet’in meclisi söz konusu olduğunda asla ve asla yakışmadı tabirini kullanmak yerinde olur.

İlkler, ilk adımlar hayatiyet arz eden asil davranışlar olmalıdır. Burada muhalefeti çileden çıkaran eylemlerin özüne bakıldığında, zamanında Sayın Başbakan, sonrasında bir BDP Milletvekili emsal teşkil ederken Silivri’de iki yıldan bu yana tutsak olan Memleket evlatlarının bir türlü suçlarının sabit olması görülememiş, adalet adına utanılacak bir durum olarak bu ülkenin tarafsız gözlemcilerini, ülkemiz ve insanımız adına keza utandırmaktadır.

Şimdi kaygımız odur ki iktidar ve muhalefet arasındaki yemin inatlaşması daha hangi garabetleri ülke gündeminde tutacak. Ben bu yazıyı bilgisayarımın klavyelerine yüklediğimde henüz CHP ve BDP milletvekilleri yeminlerini yapmamışlardı. TBMM olağanüstü çalışmalar sergileyip Meclis Başkanı seçimi başta çeşitli komisyonların teşkili Bakanlar Kurulu’nun tespiti ve Güvenoyu oylamaları Meclis gündemindeki bu olumsuzlukların içinde şekillenirken ileride de barışık olmayan bir TBMM’nin Sayın Başbakan’ın gelmezlerse gelmesinler onlarsız da olur açıklamaları tarafsız gözlemcilerin üzüntüsüne mucip olmaktadır.

Yüce Türk Milleti TBMM çatısı altına gönderdiği her temsilcisini kültürel olgunluğun doruğunda aklın mantığın süzgecinden geçmiş, sabırlı, hoşgörülü ve bilhassa inançları ile her müşkülü yenmelerini bekliyoruz ki, bundan daha tabii ne olabilir.

Yadırgıyoruz, üzülüyoruz, ülkemizin, yığın yığın sorunları, parlamenterlerimizin önünde iken, üzülerek başlıkta kullandığım ‘Al Sana Meclis’te İnatçı Keçi Siyaseti’ni istemeyerek kullanmış oldum. Tabi ki Sayın milletvekillerimizi tenzih etmek de görevimizdir.

Şimdi iktidar ve muhalefet kanadı vekillerimizin her birinin ayrı ayrı olduğu kadar gruplarının da meydanlarda verilmiş sözlerini teker teker hayata geçirip vaatlerinin yalana kamufle olmamasına, özen göstermeleri gerekmektedir

Çağımız dünyası siyasetinin sadece ve sadece, gerçekten güç alması, tutulan siyasetin ciddiyeti ile orantılıdır. Siyasetin özündeki hizmeti toplumu ayrıştıran faaliyetlerin değil, birleştiren bütünleştiren siyasetler olması mecburiyeti vardır.

Ülkeler ve halk katmanları siyasi liderlerini ince, ince eleyip vekil değil asıl olmanın ehemmiyeti ile o liderini yüreğinde diri tutar, beğenmediklerini de tıpkı çok partili hayata adım attığımızdan bu yana akıp giden 65 yılda yapılan 16 genel seçimin birincilerinden 13 seçim galibini yerle bir edip adeta siyaset sahnesinden ya silip atmışlar ya da bir daha iktidar görmeyecek konuma getirmişlerdir

Ne sağcılar, ne solcular, ne faşistler, ne komünistler, ne inançlılar ve ne inançsızlar, o malum siyaset sahnesinde bir çeyrek yüz yıl bile iktidarda kalamamışlar, ülke ve insanının takdir ve teveccühüne mazhar olamamışlardır.

Kadirşinas Türk Milleti almadan verme alışkanlığı ile bir 65 yıllık çok partili hayatında hep aldatılmanın acısı ile yine de vekillerine olan güveninden umut kesmeden beklentileri ile baş başa kalıp temsilcilerindeki haklarının helal olamamasının vebalinin yine o vekillerine ait olacağını bilerek, sabır dileklerini yinelemektedir.

> Yeni Meram >Yazarlar > AL SANA YENİ MECLİSTE İNATÇI KEÇİ SİYASETİ !
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.