YAZARLAR

Akyürek Başkana Bir Vazifeyi Ala'ya Daha İmza Atıyor!-Hanefi Aytekin-Yeni Meram Gazetesi

Şehirler büyüyüp Metropol olunca sorunları da ha bire büyüyüp sorun üstüne sorunlar yarattığı gerçeği ortadadır. Metropol Konya’mızın sorunları başında gelen ŞU MAVİ TÜNEL SU YOLU adım adım hayata geçerken, TRAMVAY-HIZLI TREN ve nihayet UÇAK SEFERLERİ hayatımıza girmekte ve bu nimetlerden yediden yetmişe hepimizin yararlanması bir veli nimet ve bir Vazifeyi Aladır.
Çağdaş Şehircilik örneklerinde halkın beslenmesinde ne ölçüde ihtiyaçların karşılandığı hesapları yapılırken, kültürel beslenmenin mana ve önemi de gözler önüne gelmektedir. Kültürel beslenmede atıklar da bilimsel verilerle değerlendirildiğinde atık,atık olmaktan çıkıp bir üretimin ham maddesi olmaktadır.
Bu ham maddeler; enerjiye, suya, gübreye dönüşebildiği gibi, plastik, demir ve sair sanayiin hammaddesine dönüşerek bir değer kazanmaktadır.
Yağmur sularının da, tüm atıklardan ayrı değerlendirilen bir şebekeden, daha kaliteli suyun, daha sağlıklı yöntemlerle değerlendirildiği ileri ülkelerin uzun yıllar önceleri yaptığı çalışmalarla insanlığın hizmetine sunulmuştur. Yağmur suları toplama şebekeleri için daha hijyen arıtma tesisleri ile her geçen gün su tasarrufunda bir aşama olmaktadır.
Geçtiğimiz hafta Mahalli Basınımız ‘En büyük çevre yatırımı’ başlığı adı altında, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığının dev bir yatırımla, Yeni Katı Atık Depolama, Ayrıştırma, Bertaraf ve Enerji Üretim Tesislerinin yapımı kamuoyuna açıklandı.
Şehrin merkezinde kalan ASLIM ÇÖP TOPLAMA VE ENERJİ ÜRETİM ALANININ şehrin daha uzak bir yerinde yeniden tesis edilerek sorunun çözümleneceğinin açıklamasını yaptılar.
Ne var ki; daha uzaklarda derken yakın zamanda Metropol olarak genişleyen, Şehir merkezine böylesi modern bir tesis ancak şimdilerde yapılacak fizibilitelerle geleceğin 50 sine değil 100 yılına cevap verecek boyutlarda olması yegane arzumuzdur.
Uygulanacak olan Projenin bir AB Projesi olması son derece sevindirici olurken, 75 milyon liralık birinci etap çalışmalar hızla tamamlanırken, Çevre Bakanlığının Projeye katkılarda bulunması da bir ayrı sevincimiz olmaktadır.
Bu tesisin Yap İşlet Devret modelinden olması, Şehrimiz B.Şehir belediyesine mali yük getirmemesi görev başındaki hükümetin, Konya İl merkezi kalkınmasına bir jest destek olurken, bu tesisin Türkiye’nin en büyük arıtma tesislerinden olma özelliği de bir ayrı sevincimiz olmaktadır.
Yukarda Vazifeyi Ala dedim. Vazifeyi Ala kişinin olağanüstü başarısı olup. Vazifeyi Asliye ise sıradan yaptığı hizmetlerdendir. Vazifeyi Adiye de vardır ki iş yapayım derken halkın zararına ve Kötü yönetim ve icraatın derecesine denir. Vazifeyi ALA VE ASLİYE YÖNETİLEN HALKIN DUALARI İLE ABİDELEŞİR Vazifeyi ADİYE de yönetilen Halkın lanet ve bedduaları ile Cehenneme Zümera olur!!!

> Yeni Meram >Yazarlar > Akyürek Başkana Bir Vazifeyi Ala’ya Daha İmza Atıyor!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.