Torku Jelifest

Akşehir turizm merkezi oluyor

  • Giriş Tarihi: 13.11.2019 9:56
  • Güncelleme Tarihi: 10:14
Akşehir turizm merkezi oluyor

Yeni Meram’a özel açıklamalarda bulunan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, yapılan restorasyonlarla Akşehir tarihin yeniden canlandığını ve Akşehir’in turizm merkezi haline geleceğini söyledi

EN büyük değerlerinin başında Nasreddin Hoca gelen ve bu değeri düzenlediği etkinliklerle tüm Türkiye’nin yanısıra dünyaya duyuran Akşehir, tarihi ve kültürel zenginliklerini yapılan restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırmaya devam ediyor. Saklı kalmış bir turizm cenneti olan ve yapılan birçok çalışmalarla ilçeyi turizme kazandıran Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya, yıllarca değerlendirilmeyi bekleyen tarihi, ciddi çalışmalarla gün yüzüne çıkartarak Akşehir’e bambaşka bir çehre kazandırıyor.

Akşehir’i ziyaret eden gazetemiz ekibine yapılan çalışmaları yerinde göstererek Akşehir’in tarihi ve kültürel zenginlikleri ile saklı kalmış bir turizm cenneti olduğuna vurgu yapan Başkan Salih Akkaya “Akşehir’imiz Nasreddin Hoca’sı, tescilli Akşehir Kirazı, tarihi ve doğal güzellikleri ile büyük bir turizm potansiyeline sahip. Amacımız şehrimizin bu saklı kalmış tarihi ve doğal güzelliklerini şehrimize ziyarete gelen misafirlerimize göstermek ve daha çok misafirin şehrimize gelmesini sağlayabilmektir” diyerek yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

TARİHİ EVLER YENİDEN HAYAT BULUYOR

 

Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile restorasyonu yapılan Akşehir’deki 292 adet tarihi evin güzelliği turizme göz kırpıyor. Akşehir Belediyesi tarafından başlatılan Sokak Sağlıklaştırma Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Restorasyon çalışmalarının toplam proje bedeli 14 Milyon 252 Bin TL. Akşehir tarihi ve doğal güzellikleri saklı kalmış bir turizm cenneti olarak ziyaretçilerini bekliyor. Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Kültürel ve tarihi açıdan büyük zenginliklere sahip olan Akşehir’imizde Seyyid Mahmud Hayrani, Türbe Sokak, Ulucami Cami Caddesi ikinci etabı, Değirmen, Hacı Hamza, Taşoluk, Tabakhamam ve Yokuşbaşı Sokak’ta yaptığımız bu çalışmalar sayesinde Akşehir’imizin tarihi evlerinin güzelliklerini ortaya çıkararak onları turizme kazandırıyoruz. Bu çalışmalarımızın Tarihi Kentler Birliği’nce beğenilmesi ve Başarı Ödülüne layık görülmesi de bizleri mutlu etti. Bizleri ödüllere layık görenlere çok teşekkür ediyorum. Akşehir’imizi daha da güzelleştirmek ve turizm potansiyelini artırmak adına yapacağımız çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Bu projelerimizle hem o tarihi mimarimizi ayakta tutup, turizm potansiyelini artırmak için çabalıyoruz, hem de bu tarihi evlerde oturan dar gelirli hemşehrilerimizin daha sağlıklı evlerde oturmalarına imkân sağlamış oluyoruz. Projemizde emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.

KİLİSE, SANAT EVİ OLARAK HİZMET VERECEK

Akşehir Belediyesi’nin hazırladığı proje kapsamında Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (KOP) ile Akşehir Belediyesi tarafından yürütülen Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi içerisinde yer alan tarihi Ermeni Kilisesi’nin restorasyonu da tüm hızıyla devam ediyor.
Restorasyon projesinin tamamlanmasıyla Akşehir’in üçüncü bir kültür merkezine ve Dünya Mizah Ustaları Sanat Evi’ ne kavuşacağının altını çizen Başkan Akkaya “Tarihi Ermeni Kilisesi’nde gayet hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bu tarihi mekanda 2 Milyon TL’lik bir restorasyon bedeli mevcut. Bittiği zaman Akşehir’imize sanat müzesi olarak hizmet verecektir. Akşehir’imizin bir anlamda üçüncü kültür merkezi niteliğini taşıyacaktır. İçerisindeki akustiğiyle, barok tarzı işlemeleriyle hakikaten fevkalade bir tarihi yapı ve bu tarihi yapıyı da Akşehirli hemşehrilerimizin hizmetine sunmaktan bizlerde gurur duyuyoruz. Restorasyon çalışmalarımızın kazasız belasız tamamlanmasını temenni ediyor, çalışma arkadaşlarımıza ve tüm emeği geçenlere kolaylıklar diliyorum” dedi.

TAKKASIZLAR KONAĞI HİZMETE BAŞLADI

200 yıla dayanan tarihi Anadolu evlerinin özgün mimarisinden esinlenerek Akşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Takkasızlar Konağı, Akşehir Belediyesi Takkasızlar Konağı Sosyal Tesisi olarak hizmet veriyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya “Restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi Takkasızlar Konağı’mız, ‘Akşehir Belediyesi Takkasızlar Konağı Sosyal Tesisi’ olarak halkımızın ve şehrimize ziyarete gelen misafirlerimizin hizmetine başlamıştır. Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan bu tarihi konak; butik otel ve kafeterya olarak Belediyemiz bünyesinde hizmet vermektedir. 5 odaya sahip olan konağımız 10 yatak kapasitesiyle butik otel olarak hizmet verirken, konağın bahçesinde de sabahları kahvaltı, Pazar günleri de serpme kahvaltı hizmetimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda kafeterya hizmeti de verecek olan Takkasızlar Konağımızda özel gün ve toplantılar da yapılmaktadır” diyerek böylesi güzelliğin görülmesi adına herkesi Akşehir’e beklediklerini yeniledi.


HÜSEYİN TURGUT


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Akşehir turizm merkezi oluyor
HABER YORUMLARI