kapat
Ruşeym Torku

Akşehir Kültür Yayınlarına Yeni Bir Kitap Daha

  • Giriş Tarihi: 12.07.2013 18:16
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Akşehir Kültür Yayınlarına Yeni Bir Kitap Daha

Akşehir Belediyesi, Kültür Yayınları kapsamında tüm yönleriyle Nasreddin Hoca Türbesini anlatan “Türbetül Merhum” isminde yeni bir kitap bastırarak yayımladı.

Eğitimci Yazar Mehmet Koç’un yazdığı kitapta, Nasreddin Hoca’nın Türbesinin yapıldığı tarihten bu yana günümüze kadarki geçirdiği restorasyonlar, ziyaretler, türbe ile ilgili hatıralar ve basında yer alan türbe ile ilgili haberler yer alıyor.
Akşehir Belediye Başkanı Abdülkadir Oğul kitapla ilgili yaptığı açıklamada, “1208-1284 yılları arasında yaşayan Nasreddin Hoca 76 yaşında Akşehir’de vefat etmiştir. Döneminin ünlü bir alimi olmasına karşın, halkın içerisinde, mütevazı bir yaşam sürdürmüştür. Üstün ve pratik zekası ile iyi bir tahsil görmüş, döneminin ulemasından dersler almıştır. Kadılık, müderrislik, imamlık gibi görevlerde bulunmuştur. O, herhangi bir mekanda sadece talebeleri ya da müritleri ile ilmi münasebetler içinde olmayan, bizzat halkın ortasında, günlük yaşamın içinde bulunup nükteleriyle ve kendine has davranışlarıyla halkı eğitme yoluna gitmiştir. Nasreddin Hoca’ya ait bir eser bulunmamasına karşın, mesajları günümüze kadar ulaşan, latifeleri atasözü haline gelen büyük bir zattır. Toplum hayatının temelini oluşturan, adalet, ahlak, doğruluk, eşitlik, barış, hoşgörü, cömertlik, dostluk ve vefa gibi erdemleri kendine has üslubu ve nükteleriyle vermiştir insanlara… Henüz gündeme gelen empati kavramını bile yüz yıllar öncesinde davranış olarak tatbik etmiş, kah kendini hırsız yerine koymuş, kah cimri biri olmuş ya da aklı noksan biri gibi davranmıştır. Düzeltilmesi gerekeni ve yanlış olanı genellikle kendi üzerinden yaptığı nükteleriyle, gülerken düşündürerek göstermiştir. Yanlışları düzeltirken, davranış ve sözlerinde, küçük düşürme ya da hakir görme gibi durumlar olmamıştır. Bu, zekasının yanında alçak gönüllüğünün göstergesidir. Herhangi bir zamana veya mekana sığdırılamayacak olan Nasreddin Hoca, şöhreti dünyaya yayılmış, yaşadığı dönemden itibaren tüm zamanların en önemli nüktedanı ve halk önderi olmuştur. Atasözü haline gelen kıssalarıyla her zaman aramızda olan Nasreddin Hoca, bilindiği üzere Akşehir’de metfundur ve türbesi de buradadır. Bu büyük değer, Akşehir ile özdeşleşmiştir. Bu yayın, Eğitimci Yazar Mehmet Koç’un, yıllar süren araştırmaları neticesinde kaleme aldığı ve benzeri olmayan bir eser olarak beğenilerinize sunulmuştur. Bu eserin hazırlanmasında ve yayımlanmasında başta Eğitimci Yazar Mehmet Koç olmak üzere Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Birimi’ne ve tüm emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım” dedi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Akşehir Kültür Yayınlarına Yeni Bir Kitap Daha
HABER YORUMLARI