Torku Jelifest

Akşehir 1 Milyon Kitaba Koşuyor Projesi Devam Ediyor

  • Giriş Tarihi: 28.10.2015 13:02
  • Güncelleme Tarihi: 13:02
Akşehir 1 Milyon Kitaba Koşuyor Projesi Devam Ediyor

Konya’nın Akşehir ilçesinde geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde başlatılan 'Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor' isimli projenin 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında da devam etmesi kararlaştırıldı.

Akşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürlüğü’nün yürüttüğü, Akşehir Kaymakamlığı, Akşehir Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası ile Eğitim Center Yayınevi işbirliği ile gerçekleştirilen ‘Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor’ projesi protokolünün imzalanması ve proje hakkında bilgilendirme amacıyla Akşehir Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa; Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Garnizon Komutanı İkmal Albay Erdal Canol, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Çelik, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Ali Uslu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, AK Parti İlçe Başkanı Abdullah Bahadır Örs, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftci, İlçe Protokolü, Belediye Meclis Üyeleri, Okul idarecileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

aksehir-1-milyon-kitaba-kosuyor-projesi-devam-ediyor-2
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Mahmut İşcan’ın yaptığı açılış konuşması ve proje hakkındaki bilgilendirmenin ardından bir konuşma yapan Eğitim Center Yayınevi Yetkilisi Ahmet Ortadeveci, projenin Akşehir’de devam etmesinden mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Bu yıl 19 ilçede bu projemiz devam ediyor ama Akşehir’deki olumlu havayı ve başarıyı diğer hiçbir ilçede bulamıyoruz. Burada kurumlar arası iletişimin çok iyi olduğunu görüyoruz. Bu sene bir fark olarak aile eğitim seminerleri de ekledik. Bu sayede anne ve babalarımızın da kitap okumasını sağlayalım istedik” dedi.
Proje ortaklarından Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftçi de yaptığı konuşmada geçen yıl büyük bir heyecanla destek verdikleri ve arkasında oldukları projenin başarılı olmasından dolayı mutlu olduklarını ifade ederek, “Gücümüzün yettiği kadar bu projeye destek olmaya devam edeceğiz. Gerçekten kendini bilen, ülkesini seven, okumuş aydınlık gençlerin yetişmesi bizim için çok önemli. O gençlerin yetişmesinde bir katkımız olursa bizlerde çok mutlu olacağız. Görüyorsunuz ki ülkemizde karanlık güçler çok farklı noktalardan girip, gerekli eğitimi almamış, yetiştirilememiş gençlerimizi çok rahat bir şekilde ikna edip farklı bir şekilde kandırabiliyor. Ülkesine çok faydalı olacağı yaşlarda, ülkesinin zararına, ülkesinin aleyhinde işlerde kullandırılabiliyor. Bu noktada tüm bireylere, herkese çok büyük görev düşüyor. Biz de eğitimli ve yetişmiş gençlerin bu ülkede ticaret yapması, söz sahibi olması için bu tür projelere Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası olarak desteklerimizi ve katkılarımızı her zaman sürdüreceğiz” diye konuştu.
Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, geçen yıl başlatılan ‘Akşehir Bir Milyon Kitaba Koşuyor’ projesinin Türkiye’de sayılı projeler arasında gösterildiğini ifade ederek, “Geçtiğimiz yıl bu proje ile 200 bine yakın kitap okundu. 16 bin 291 öğrencimiz bu etkinliğimize katıldı. 13 bin 600 öğrencimiz sınava girerek okuduklarını ödüllerle taçlandırmaya çalıştılar. Geçen yıl birinci dönem 17 yazar 70 okulumuzda, 122 söyleşi gerçekleştirirken, ikinci dönem ise, 14 yazarımız 50 okulda 60 söyleşi gerçekleştirdi. 25 gün süre ile açık kalan ve büyük ilgi uyandıran 1. Kitap fuarını 11 bin 450 öğrenci ziyaret ederken velilerle birlikte bu ziyaretçi sayısı 20 bini aştı” dedi.
Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da yaptığı konuşmada geçen yıl başlattıkları projenin başarısıyla Türkiye’deki birçok il ve ilçeye örnek olduğunun altını çizerek, “Bir Milyon kitap diyerek yola çıktık ve geçen yıl bunun 200 binini gerçekleştirdik. Hakikatten paydaşlarımız, yazarlarımız ve eğitim kadromuzla bu sayıya ulaştık ve bu yıl içinde Milli Eğitim Müdürlüğü’müz 250 bin kitap hedefi koymuş inşallah bunda da başarılı olacağız düşüncesindeyim” dedi. Okumanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Akkaya, Türk toplumunun okuma konusunda biraz yetersiz kaldığını belirterek “İnşallah bu tür projelerle okumanın önemine dikkat çekerek bizim insanımızın da okuma alışkanlığı kazanmasını sağlayacağız. Bizim geçmişteki gibi, Türk Milleti’nin tarih boyunca birçok konuda dünyaya örnek olduğu gibi, kendinden emin, kendine özgüveni tam insanların yetişmesi için bu okuma alışkanlığımızı geliştirmemiz lazım. Okuma bilginin bir anlamda anahtarı” diye konuştu.
Türkiye’de okuma oranının yüzde 5, Amerika’da yüzde 12, Avrupa’da ise yüzde 11 civarında olduğunu söyleyen Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “Bu tür projelerle kitap sevgisini aşılayarak kitap okuma alışkanlığı kazandırıp, okuma oranımızı artırmalıyız. Bu tür projelerde Akşehir Belediyesi olarak her zaman yer alacağımızı ve destek vereceğimizi ifade ediyorum” dedi.
Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin de, yıllardır kitap okuma kampanyaları düzenlendiğini, okumanın önemine dikkat çekildiğini söyleyerek, “Ama bakıyoruz ki halen okumanın önemi noktasındayız. Halen harekete geçmiş değiliz” dedi. Bir kaç gün sonra Cumhuriyetin 92. Yıldönümünün kutlanacağının altını çizen Kaymakam Sezgin, “Cumhuriyetin hedefleri vardı. Çağdaş medeniyetlerin üzerine çıkma hedefi. Bu konuda elbette oldukça mesafe kaydettik. Ama yine de çağdaş medeniyet kavramı içerisine alınacak olan ülkelere baktığımızda, onların hayat standardına baktığımızda, onların gelişmişlik düzeyine baktığımızda daha halen Türkiye’nin bu alanda çok çalışması gerekiyor. Çocuklarını okutması gerekiyor. Çocuklarını okutabilmesi için de önce bizler okumalıyız. Önce öğretmenlerimiz okumalı. Önce anneler, babalar okumalı. Bu toplumda en son okuduğu kitap ‘Cin Ali’ olan milyonlar var. Eğer evde anne baba okumazsa, eğer okulda öğretmen okumazsa, eğer burada bu konuşmayı yapan Kaymakam okumazsa, Belediye Başkanı okumazsa, o zaman bizim çocuklarımız da bize bakacak. Sözle değil, gözle biz bu işi yapıyoruz. Onun için bu yıl bu projemizde önemli bir yenilik var, ailelerden başlayacağız okutmaya. İnşallah çocuklarımız bize bakacak ve bu projenin bundan sonraki devamı noktasında başarılı olacağız” dedi.
Konuşmaların ardından Akşehir Kaymakamı Yalçın Sezgin, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Erdal Çiftçi ve Eğitim Center Yayınevi Yetkilisi Ahmet Ortadeveci proje protokolünü imzaladı. Protokol imzalanmasının ardından proje kapsamında Akşehir’e gelen yazarlar Sinan Yağmur ve Erdal Demirkıran katılımcılarla kısa bir söyleşi yaptı. Yazar Sinan Yağmur, bundan sonraki yazacağı yeni kitabının da Nasreddin Hoca ile ilgili olacağının sözünü verdi.
Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde başlatılan ve bu yıl da devam etmesi kararlaştırılan, Türkiye’ye örnek bir proje çatısı altında yaşam boyu okuma alışkanlığı sağlamak ve katılımcı hedef kitlesinin kitap okuma oranını yükseltmenin amaçlandığı proje sayesinde; Akşehir ilçe genelinde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine düzenli okuma alışkanlığı kazandırmak, “Kitap Kumbaram” adlı etkinlik sayesinde ilkokul öğrencilerine tutumlu olma alışkanlığı kazandırmak, ebeveynlerin de dâhil olduğu kitap okuma etkinlikleriyle günümüzde iyiden iyiye kaybolmaya başlayan “ailece vakit geçirme” olgusunu en güzel şekliyle canlandırmak, canlı tutmak, okullarda yazar-öğrenci buluşmaları organize ederek öğrencilerde okuma-yazma sempatisi oluşturmak hedefleniyor.
2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı boyunca devam edecek projede İlkokul, Ortaokul ve Liseler arasında ödüllü kitap okuma yarışması, Kitap Kumbarası, Akşehir Kitap Günleri adı altında kitap fuarları düzenlenecek. Ayrıca Akşehir’e her hafta bir yazarın gelmesi sağlanarak okullarda öğrencilerle buluşturulacak. Proje kapsamında düzenlenecek olan kitap okuma yarışmasında dönem sonunda dereceye girenlere laptop bilgisayar, minibook, tablet ve zeka oyunları seti armağan edilecek.> Yeni Meram >Konya > Akşehir 1 Milyon Kitaba Koşuyor Projesi Devam Ediyor
HABER YORUMLARI