YAZARLAR

AKP, geçtiğimiz hafta içinde kuruluşunun 12. yılında ülke geneli ve Konya’da 12 yılın icraatlarını perde perde basına yansıttı. 12 kalemde yurt genelindeki ve 12 kalemde de Konya genelindeki hizmetler görkemli bir programla basına tanıtıldı. Hani ne derler yiğidi öldür fakat hakkını da ver.

Türkiye de Enflasyonun düşürülmesi, ihracatın artısı, kişi başı milli gelirin yükselişi, Merkez Bankası rezervinin yükselişi, faiz oranlarının düşürülmesi, TOKİ’nin toplu konut hamlesi bölünmüş yollardaki atılımlar, sağlığa ve eğitime verilen değer vesaire perde, perde gözleme geldi. Vazife’i asliyeden sayılan bu hizmetlerin 12 yıla yayılması halinde ki yükseliş trendin de memnuniyet verici olanlar var, yetersiz olanlar da var.

Konya’daki 12 yıl Blançosu’nda Hızlı Tren, ilk kez Yüksek Hızlı Tren olarak, abartılmamış hızlı tren olarak ve gerçek yansıtılarak dile getirilmiş olup bu yatırım vazifeyi ala cinsinden olurken Mavi Tünel de keza aynı derecede flaş bir yatırım olarak AKP nin tarihine altın harflerle yazılacaktır.

Şimdi biz, uygulanacak siyasi hamlelerle birkaç dönem daha iktidarda kalması muhtemel AKP ve Konya Büyükşehir ve İlçe Belediye başkanlarımızdan geleceğin Konya ve Türkiye’si için örnek olabilecek üç ana hizmet beklemekteyiz.

1-Cadde ve sokaklara sığmayan taşıt trafiği için tek çözüm hava ray ulaşım sisteminin fizibilite edilip, hayata Konya’dan geçirilmesi. Bu yatırımın Dünya gelişmiş ülkelerinde örnekleri vardır.

2-Konya doğal konumu ile engebeli bir coğrafi konum içinde değildir. Ecdadımız bize yüzlerce yıl öncesinden ışık tutup yol göstermiştir. Henüz memba ve şebeke suları yokken Meram Dere mesiresi içindeki Meram Çayı, Tren İstasyonu’na değin toprak künklerle akıtılıp Havzan dediğimiz mahaldeki havuzlarda dinlendirilip arıtılarak cami şadırvanları su verilmiş. O halde Meram Çayı kendi cazibesi ile Konya Merkez İstasyon Civarı’na değin bir kanalla bağlanabilir. Bu kanal bir şehir içi suyolu olur. Bu suyolunun değişimli suyu park ve bahçelerde kullanılır. Su yolu da, su yolu taşıtlarına ulaşım imkanı verir. Bu imkan ki, Konya kent merkezinde bir su yolu ile şehir içi trafiğine önemli katkılar yapıp bir flaş hizmet olur.

3-Hızlı trenin Karaman’dan Mersin’e ulaşacağı tasarımları vardır, çalışmalar sürdürülmektedir. Hızlı Tren Mersin’e değil, öncelikle Silifke Taşucu’na bağlanıp Akdeniz’de Konya’nın bağımsız bir dış ticaret merkezi ve Konya adıyla oluşup, Konya’nın Akdeniz’le dünyaya açılması Taşucu Limanı’nın faaliyete geçmesi sağlanmalıdır.

Bu hizmetler Vazife-i Ala olarak AKP’nin tarihine geçecek hizmetler olması özlü arzumuzdur. Bizi anlayacaklara yürek dolusu sevgiler sunar, Yüce Rabbimizin ülke ve insanımıza hizmet vereceklere kolaylıklar ihsan etmesini dileriz.

HACI ARKADAŞIM ÖZŞAHİN’İN EVLATLARI

YASEMİN’LE M EHMET NURİ DÜNYA EVİNE GİRDİLER.

Bir kutsal yolculukla başlamıştı dostluğumuz.15 yıldan bu yana kıvançla sürüyor bu dostluk. Akıp giden zamanda çocukları gelin damat adayı konumuna getirdi. İşte bu yolda yuva kuran gençlere ebedi mutluluklar diler Hacı Şerife ve İbrahim ile Naile ve Hüseyin ailelerine tebrikler sunarız…

> Yeni Meram >Yazarlar > AKP’DEN 12.YILDA KONYA MERKEZLİ BEKLENEN ANA HİZMET!!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.