YAZARLAR

Şu ahir ömrüm içinde ikinci defadır bir “akil adamlar” sözü duyuyorum. Her sıkıştığımızda arayacağımız adamlar yerine bir istişare meclisi kursak, hep aynı adamlar. Allah korusunda ecel, kaza herhangi bir şey olsa yada aradığımızda bulamasak akılsız mı kalacağız? O zaman bari bunları klonlayalım. Sonra birisi bana açıklayabilir mi? Bu akil adamların seçilme kriterleri ne? En az iki, yada bir lisanı ana dili gibi mi biliyorlar? Müzisyen yada artis olmaları mı gerekli? Uzun yol şoförlerinden olamaz mı? Yaklaşık 75 milyonluk bu nüfus içinde çıka çıka sadece 40-50 akil adam mı çıkıyor? “Kerameti kendinden menkul” diye bir tabir aklıma geldi şimdi, ne alakaysa yani?

Hani diyorum; eski emekli büyük elçilerimizden DPT mensuplarından, SBF, Hukuk mezunu, Sosyolog, Psikiyatrist, toplum bilimci, tıp doktorları gibi kişilerden seçsek? Halkın sevdiği ve devamlı halkın arasında, ama yaşayarak halkın arasında olanlardan akil adam seçsek. Tuzu kuru, üst kaymak tabakalarda yaşayanlardan, asmalı mescid sokaklarında gezenlerden değil de; şöyle halkın içinde yaşayan, kibrini yenmiş, hayatında herhangi bir menfaat için düşüncesini satmamış, lafının sözünün arkasında duran, halkın tabiri ile birazda akilliği yanında delikanlılığı da olan, menfaat için yalpalamayan ve hep doğruyu müdafaa etmiş insanlardan seçsek şu akillerimizi bu defa, ne dersiniz? Nasıl olsa fikirler alınsa bile yürürlüğe koyup koymamak, değiştirmek, kabul yada reddetmek siyasi irademizin işi değil mi?

Hepinize sevgi ve saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > AKİL’LİK ( Akil adamlık )
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.