YAZARLAR

■ Aklın varsa bir başka akılla dost ol da, işlerini danışarak yap. ■ Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez, fakat söylediği her şeyi düşünür. ■ Aklı boş İnsandan hikâye dinlersin Aklı başında insandan yaşamı öğrenirsin

***

Çatışmazlığı kim istemez ki? Kan’dan çıkar sağlayanların dışında herkes. Bunu şöyle okumak da olanaklıdır;

İnsan gibi insan olan, insanı seven her insan kan dökülmesini istemez. Derler ki;

Analar bir daha ağlamasın!

Analar ağladı mı, çok şey ağlar, öncelikle kamu vicdanı ağlar. Anaların gözünden her damla yaşta, acı, ıstırap ve sitem vardır.

“Vatan için ölmek de var, fakat hakkın yaşamaktır. “

Çatışmazlığı sürdürmek, analara göz yaşı döktürmemek için, ilkelerden, Cumhuriyet’in kazanımlarından ödün vermemek koşuluyla çalışmalar yapılmalıdır. Kapalı kapılar ardında değil açık- seçik olmalıdır. Halkın nabzı da tutulmalı, nelerin yapılacağı gayet net biçimde dile getirilmeli kamuoyu bilgilendirilmelidir. “Akıl akıldan üstündür” demişler ya. Âkil insanların mutlaka bildikleri, önerileri ve yaklaşımları olacak, barış sürecine katkıda bulunacaklardır. Bunu asla yadsımıyoruz.

■ Akıllı insan düşündüğü her şeyi söylemez, ama her söylediğini düşünür.

■ Aklını kullanmaya cesaret et.

***

Akil”, Türk Dil Kurumu’nun açıklamasına göre “akıllı” anlamına geliyor. Akil insanlar, “akıllı insanlar” olarak sınıflandırılıyor. Bu insanlar, terör sorununun çözümünde halka süreci anlatacak ve çözüme yardımcı olacak adımları atacak.

Âkil insanlar sistemi T.C. Hükümetince

4 Nisan 2013’de 63 üye ile Demokratik açılım ve çözüm süreci kapsamında Bölgelere göre oluşturuldu. Kimi Batı ülkelerinde de uygulanan sisteme ilişkin “akil insanlar “listesi konusunun aceleye getirildiği kanısı yaygın. Örneğin, heyette toplumun tüm katmanlarının, Üniversitelerin, basın organları ve sanat dünyasının temsilcilerinin tarafsız bir anlayışla seçilmesinin daha inandırıcı, yararlı olacağı dile getiriliyor. Seçilenlerin aşağı yukarı tümü aynı görüşü paylaşanlardan oluşuyor ve tek düze manzara ortaya çıkıyor. Çözüme ışık tutacak çeşitli görüşlerdeki kişilerin yer aldığı bir oluşumun yaşama geçirilmesiyle süreç yeni bir ivme kazanacağı ifade ediliyor;

■ Akıllı el, dilin her buyruğuna boyun eğmez.

Toplantının son bölümünde Başbakan

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, net konuştu;

“Kendinizi danışman gibi hissedebilirsiniz. Biz her zaman diyaloğa açığız. Biz bu sürecin her aşamasında sizi böyle görüyoruz”

■ Bir sorunu çözmek için en güzel yol, başkalarının da fikrini almaktır.

Basına kapalı olmasına karşın sızanlara göre

Akiller sürece ilişkin istemlerini 10 maddede topladı ve şöyle sıraladı:

■ Çatışmasızlığın devam etmesi ■ Öcalan’ın cezaevi koşullarının iyileştirilmesi, sekreterya kurulması. ■ Süreci izlemek üzere ‘3. Göz’ kurulması. ■ Öcalan’la görüşme çeşitliliği sağlanması. ■ Tarafların ve hükümetin dilini değiştirmesi.■ Negatif dil kullanılmaması.
■ Parlamentonun devreye sokulması. ■ Sivil aygıtların devreye sokulması. ■Akil Heyetin yeniden yapılandırılması. ■ Toplumsal desteğin güçlendirilmesi.

Eleştiri ve özeleştirisi yapmak gerekirse, on öneriden çoğunu yerinde buluyor, bir ikisine katılmıyorum. Umudumuz ve dileğimiz o ki, yapılacak çalışmaklar toplumsal düzenimizi ve barışımızı sağlamaya katkı sağlar.

■ Aptaldan öpücük alacağına, akıllıdan tokat ye daha iyi.

■ Akıl, bir ulusun kişiliğini yükseltir ve sürdürür.)

Bir damla:

■ Hocama en akıllı kişinin kim olduğunu sorduğumda bana “az konuşup çok dinleyen” dedi.
■ İleride karşılaşabileceği sıkıntıları önceden sezip hazırlıklı olan kişi akıllıdır

> Yeni Meram >Yazarlar > ÂKİLLER, AKIL VERECEK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.