Torku Jelifest

AK Parti’nin Karaman mitingi

  • Giriş Tarihi: 18.05.2015 13:58
  • Güncelleme Tarihi: 13:58
AK Parti’nin Karaman mitingi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP binalarındaki patlamaya ilişkin, "Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kime karşı, yönelik olursa olsun her zaman saldırıların karşısında olduk, kim yaparsa yapsın, saldırıların hesabını sorduk" dedi.

Davutoğlu, partisinin Karaman mitinginde halka hitap etti.

Konuşmasına, “Türkçemiz’in başkenti Karaman’a selam olsun. Türkçemiz’i gönül dili yapan Yunus Emre’ye selam olsun. Türkçemiz’i devlet dili yapan Karamanoğlu Mehmet Bey’e selam olsun. Hazreti Mevlana’nın annesi Mümine anamıza, bütün analarımıza selam olsun” diyerek başlayan Davutoğlu, Karaman’ın yetiştirdiği büyük insanlara ve kentin ilçelerine de selam gönderdi.

“Ben ne kadar Konyalıysam o kadar Karamanlıyım” diyen Davutoğlu, 7 Haziran genel seçimleri yaklaşırken dün İstanbul’da milyonlarca kişinin katıldığı bir miting gerçekleştirdiklerini kaydetti. İstanbul’da 41. mitingi yaptıklarını bildiren Davutoğlu, “Miting programımızın ikinci yarısını Karaman’dan başlatıyoruz. Buradan sizin huzurunuzda başlattığımız bu yolculuğu Konya mitingine kadar aynı coşku ile devam ettireceğiz” diye konuştu.

Meydanda bulunanlara, “7 Haziran’da AK Parti’nin, milli iradenin yanındayız diyecek misiniz?” diye soran ve “Evet” yanıtını yanıtı Davutoğlu, Karaman’a her zaman güvendiklerini, Karaman’ın da onları hiçbir zaman yalnız bırakmadığını vurguladı.

HDP binalarındaki patlama

Seçim çalışmalarına başlarken Erzurum’daki ilk mitingde tüm partilere ve vatandaşlara çağrıda bulunduğunu, “Gelin bu seçim kampanyasını bir demokrasi şölenine dönüştürelim. Kimse kimseye hakaret etmesin. Kimse herhangi bir şekilde şiddete yol açmasın. Hepimiz şiddete, baskıya, teröre karşı dimdik duralım” çağrısı yaptığını anımsatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ama maalesef bugün sabah aldığımız haberler hepimizi büyük bir üzüntüye sevk etti. Adana ve Mersin’de HDP binalarına bazı saldırılar oldu. Buradan açık, hiçbir tevile imkan bırakmayacak şekilde söylüyorum, AK Parti Genel Başkanı olarak söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak söylüyorum; kim seçim kampanyasına şiddet bulaştırırsa, kim seçim kampanyasında herhangi bir şekilde şiddete yönelik bir çağrıda bulunursa onun karşısında en önce AK Parti duracak. Bu saldırıyı şiddetle kınıyorum. Kime karşı, yönelik olursa olsun her zaman saldırıların karşısında olduk, kim yaparsa yapsın, saldırıların hesabını sorduk.

Bugün sabah İçişleri Bakanımızla görüştüm. Gerekli bilgileri aldım. Bu bilgilerden hareketle net bir talimat da verdim; arkasında kim varsa bu saldırıların çıkarın, müsebbipleri için gereken her türlü takibatı yapın dedim. İnşallah 7 Haziran’a hep beraber barış içinde yürüyeceğiz.”

“Hepimiz saldırılar konusunda ilkeli bir tutum takınmalıyız”

Birilerinin provokasyon yapabileceğini, seçim ortamını bozacak eylemlerde bulunabileceğine dikkati çeken Davutoğlu, “En başından beri bunu bekliyorduk, böyle provokasyonların olabileceğini hep kaygı ile izledik. Buradan net olarak bir kez daha söylüyorum; bu saldırıları hem kınıyoruz hem de saldırıların müsebbibi kimse sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

Bütün partilere de çağrıda bulunduğunu aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Hepimiz kime karşı olursa olsun partilere yönelik, seçim kampanyasına yönelik saldırılar konusunda ilkeli bir tutum takınmalıyız. Aynı şekilde bizim de bir çok seçim büromuz saldırıya uğradı. Milletvekili adaylarımız saldırıya uğradı, Siirt’te, Van’da, Ağrı’da. O zaman da bu çağrıda bulunduk. Şimdi de HDP, MHP, CHP bütün parti liderlerine ve bütün parti teşkilatına çağrıda bulunuyorum; hep beraber, kim yaparsa yapsın şiddetin karşısında olmaya kararlı bir şekilde devam edelim.

Yalnız şunu da ifade edeyim, saldırılara karşı bu net tavrı ortaya koyarken aynı zamanda bu saldırılardan hareketle, herhangi bir şekilde provokatif eylemler olursa ya da bu saldırılar bir şekilde yön saptırarak AK Parti’yi, hükümeti suçlayacak niteliğe bürünürse buna da taviz vermeyiz. Biz en başından itibaren her türlü şiddete karşı olduk, karşı olmaya devam edeceğiz. Kimse de buradan bir mağduriyet ya da hükümeti suçlayıcı tutuma girmemelidir. Hep beraber inşallah 7 Haziran’a barış içinde yürüyeceğiz.”

“Güzel Türkçemiz, dünyanın her yerinde tanıtılacak, bilinecek, konuşulacak”

Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinin AK Parti’nin daha önce kazandığı genel seçimler gibi Türkiye’nin de İslam Dünyası’nın da Ortadoğu’nun, Orta Asya’nın ve  Balkanların da kader seçimi olduğunu söyledi.

Türkçe’yi bütün dünyaya tanıtabilmek için çeşitli ülkelerde 38 Yunus Emre Kültür Merkezi açtıklarını, Türkçe kursları düzenlediklerini anlatan Davutoğlu, bazı ülkelerin müfredatlarına Türkçe’yi seçmeli ders olarak koyduklarını bildirdi.

Alandakilere “Karamanoğlu Mehmet Bey’in mirasına kim sahip çıkıyor? Türkçe’yi dünyaya kim tanıtıyor?” diye soran ve “AK Parti” cevabını alan Davutoğlu, “İşte bizim milliyetçilik anlayışımız da geleceğe dönük bütün vizyonumuz da Karamanoğlu Mehmet Bey’in vizyonudur. Güzel Türkçemiz, Yunus Emre’nin güzel Türkçesi dünyanın her yerinde tanıtılacak, bilinecek, konuşulacak” ifadelerini kullandı.> Yeni Meram >Politika > AK Parti’nin Karaman mitingi
HABER YORUMLARI