Torku Jelifest

AK Parti: Seçimin yenilenmesini isteyeceğiz

  • Giriş Tarihi: 9.04.2019 13:33
  • Güncelleme Tarihi: 15:46
AK Parti: Seçimin yenilenmesini isteyeceğiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz, yerel seçimlerde İstanbul'da sonuçlarına itiraz sürecine ilişkin ''Oyların tamamının sayımına ilişkin yüzde 6 sayılmışken geldiğimiz noktada fark 29 binlerden 14 binlere indi. Biz itirazlarımızı yaptık, hatta bugün olağanüstü itirazımızı da yapıyoruz'' dedi.

Mutlu Akü

CHP SÖZCÜSÜ DE AÇIKLADI: FARK 14 BİNLERE İNDİ

Bildiğiniz gibi maddi hatalar vardı. Bir kısmı bitmiş olmasına rağmen geçersiz oyların sayımı devam ediyor. Üçüncü talebimiz de yeniden sil baştan sayımın yapılması idi. 5 ilçe hariç bu talebimiz kabul edilmiş değil. Sonuçta oyların tamamına ilişkin sadece yüzde 6 sayılmış iken geldiğimiz noktada fark 29 binlerden 14 binlere indi. Bunu CHP sözcüsü de ifade ettiler.

“LİSTEYİ SİZİN İDARİ AMİRLERİNİZ VERDİ” İDDİASINA CEVAP

Bu isimleri görevlendiren sizi idari amirleriniz diyorlar kendileri. Biz kanunlara göre bu süreç işletilmelidir diyoruz. O yüzden kanunun öngördüğü hususlar çerçevesinde taleplerimizi dile getirdik ve takibimizi bu şekilde yaptık. Yasa net bir hüküm koyuyor. 24 Haziran’ın öncesinde yapılan değişikliğin ardından yasaya göre bu iş şöyle olmalı;

İDARE AMİRİNİN GÖREVİ LİSTEYİ VERİNCE BİTER

O ilçede o ilçe sınırları içinde ne kadar kamu görevlisi varsa mülki idare onu seçim kuruluna teslim eder. Mülki idare amirinin görevi o noktada bitti. Teslim etti bitti. Seçim kurulu başkanı bu listeden kura çekimi ile sandık sayısının 2 katı oranda ismi belirler ve buradan göreve engeli olanlar, göreve gelmeyen istemeyenleri çıkararak kalanlardan bunu tamamlar diyor kanun.

16 BİN KİŞİ BU LİSTEDEN, 5 BİN KİŞİ DIŞARIDAN GÖREVLENDİRİLMİŞ

Peki seçim kurulları ne yapıyor? 13 ilçeyi inceleyebildik tam olarak. 16 bin kişi o listenin içinden yerleştirilmiş iken 5 bin kişi de o listenin dışından yerleştirilmiş. Faik beyin ifadesiyle sizin idari amirleriniz diyor ya! Böyle bir durum yok. Ve bunun dışına çıkan seçim kurulu başkanları. O zaman bunu nasıl söyleyebilirsiniz?

POLEMİK KONUSU YAPMADAN BİRLİKTE İRDELEYELİM

Şunu söylemek istiyorum. Hem kendileri hem biz demokrasiye, Cumhuriyete tarafız. Ve güvenli bir seçime tarafız. Biz farklı partiler olabiliriz. Birimiz bir ili kazanmaya çalışırız, diğerimiz başka ili. Bunlar normal olanlar. Ama diyoruz ki aslında hiç bu işi yapmayacak olanların elinden sadır olmuş usulsüzlüklerdir. O zaman geliniz bunu polemik konusu yapmadan irdeleyelim.

YARGI BUNUN İÇİN VAR

Siz iktidar değil misiniz? Evet iktidarız ama yargı bağımsız. Bu yetki zaten onun için verilmiş. Bağımsız ve tarafsız şekilde yargı bu yetkiyi kullansın. Hatta iktidar partililerin yetkisinden daha fazla CHP yetkilileri bunun takipçisi olmalıdır. Dünyada bu böyledir. Daha çok muhalefet partileri takipçi olur dünyada böyledir.

KURULLARDA NE YAPILMIŞ?

Bakın sandık kurulu başkanı bu listenin dışına çıkmış bununla da kalmamış. Kamu görevlisi olmayanlar da var.

İlçe dışına çıkamaz diyor yasa çıkmış.

İl dışına çıkamaz diyor yasa çıkmış

Kamu görevlisi olacak diyor, olmayanları almış.

“NEDEN DAHA ÖNCE GÜNDEME GETİRMEDİNİZ?” ÇIKIŞINA CEVAP

“Bunu daha önce neden gündeme getirmediniz” diyorlar. Seçim işleriyle ilgilenen herkes bilir ki baskı yapılacağı anlamına gelebileceği için seçimden önce seçim kurulu bu listeleri kimseye vermez. Görev yapınca anlıyoruz kimin yaptığını. Ve bakıyoruz ve diyoruz ki bu işte bir şey var.

TALEBİMİZİ GERİ ÇEKTİĞİMİZİ İDDİA EDİYOR

Büyükçekmece’de talebimizi geri çektiğimizi söylüyor sayın Öztrak. Yok böyle bir şey. Hatta bugün olağanüstü itirazımızı da yapıyoruz Büyükçekmece için. Neden öne çıkarıyoruz burayı? Çünkü burada çok büyük usulsüzlükler yapılmış.

Bu kadar rakamlar yok diyor sayın Öztrak. Siyasi anlamda rakamları işimize geldiği gibi paylaşırsak bu kamuoyunu yanıltmak olur. İstanbul’u çok iyi mercek altına aldık. Her yerinde organize bir şeyler yapılmış. Onun için adına “Organize usulsüzlük” dedik.

BELEDİYENİN TÜM İMKANLARINI KULLANMIŞLAR

Belediyenin tüm imkanları kullanılmış arkadaşlar. Bakın bir örnek vereyim. 2 katlı binaya 2 kat daha yapılmış gibi gösterilip ve bu 2 katta da insanlar oturuyormuş gibi gösterilmiş.

“İSTANBUL’DA SEÇİMİN YENİLENMESİNİ İSTİYORUZ” DİYECEĞİZ

Biz yasal süreci takip ediyoruz. Yasal haklarımızı kullanıyoruz. 298. kanunun 130. maddesi olağanüstü itirazı öngörüyor. Bu maddede seçimin sonucuna müessir olaylar ve haller sebebiyle diyor. Bu gerekçeyle olağanüstü itiraz yolunu partiler kullanabilir. Biz de bunları dilekçemize işlemek suretiyle Olağanüstü itirazımızı bugün yapıyoruz. Seçim sonuçlarına direkt müessir edecek bir durum olduğu için İstanbul’da seçimin yenilenmesini isteyeceğiz.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > AK Parti: Seçimin yenilenmesini isteyeceğiz
HABER YORUMLARI