Torku Jelifest

AK Parti Karaman milletvekili adayları listesi

  • Giriş Tarihi: 7.04.2015 18:01
  • Güncelleme Tarihi: 18:01
AK Parti Karaman milletvekili adayları listesi

Ak Parti listeleri açıklandı. Ak Parti Karaman’da birinci sırada Recep Konuk’a yer verirken, ikinci sırada ise Recep Şeker yer almakta.

Ak Parti listeleri açıklandı. Ak Parti Karaman’da birinci sırada Recep Konuk’a yer verirken, ikinci sırada ise Recep Şeker yer almakta.

1. Recep Konuk

2. Recep Şeker

 

 

 

Recep KONUK Kimdir ?

Konya’nın Çumra İlçesi Türkmencamili Köyünde 1956 yılında dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Konya’da, yükseköğrenimini ise Konya Selçuk Üniversitesinde tamamladı. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF’de işletme okudu. Milli Eğitim Bakanlığında (Şanlıurfa) öğretmen ve yönetici olarak dört yıl süre ile görev yaptı. 1985 yılında memuriyetten istifa ederek iş hayatına atıldı. Zirai ürünler ve tarım makineleri ticareti yaptı.

1994 yılında yapılan yerel seçimlerde Çumra Belediye Başkanlığına seçildi. 1999 yılında Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2000 yılında PANKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanlıklarına, yine aynı yıl PANKOBİRLİK’i temsilen Türkiye Şeker Kurumu, Milli Kooperatifler Birliği ve 2001 yılında da T.C. Şeker Kurulu Üyeliklerine seçildi. Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Konya Şeker’de projelendirdiği yatırımlarla aralarında dünyanın tek kampüs içindeki en büyük Et-Süt Entegre Tesisi, ülkemizin ilk Patates Nişastası Fabrikası, Hamyağ Fabrikası, Çikolata, Şekerli Mamuller, Şekerleme, Unlu Mamuller, Bisküvi, Kek ve Gofret Üretim Tesisleri, Dondurulmuş Parmak Patates Üretim Tesisleri, Damla Sulama Üretim Tesisleri, Çuval Fabrikası gibi yatırımlar da dâhil olmak üzere 30’un üzerinde üretim tesisini 2.32 Milyar Dolarlık yatırım bütçesiyle ülke ekonomisine kazandıran, bir fabrika ve tek kampüste faal Konya Şeker’in 7 sanayi kampüsünde 5 ana sektörde faal hale gelmesini sağlayan, dünyanın en modern şeker fabrikası Çumra Şeker Fabrikasını 1 takvim yılında tamamlayarak kurum hinterlandındaki pancar üretim kotasını 2’ye katlayan, hayvan toplulaştırması gibi tarım sektörüne yönelik model projeleri hayata geçiren Konuk, ilaç şekeri, sıvı şeker, biyoetanol, biyogaz gibi inovatif ürünlerin ülkemizde üretimini sağlarken, özel sektör tarafından yürütülen ülke tarihinin en iddialı ağaçlandırma kampanyasını da başlatarak, 8 yılda 10 milyondan fazla ağacın dikimine öncülük etti ve kurumun ağaçlandırmadaki hedefini Türkiye nüfusu kadar fidanı toprakla buluşturmak olarak belirledi.

​Spor, eğitim, sağlık gibi alanlarda sosyal sorumluluk projelerine öncülük eden Konuk’un girişimleriyle “üretene sağlık” projesi çerçevesinde köylerde sağlık taramaları yapılırken, Konya Şeker ve iştiraklerinde yürütülen organ bağışı kampanyasında da %80’lik bir katılım sağlandı ve bu başarı nedeniyle Konya Şeker Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk defa sosyal sorumluluğunu yerine getirdiğine dair sertifika ile onurlandırıldı. Konya Şeker, Konuk’un başlattığı girişimle ülkemiz tarım ve gıda sektörü için bilgi ve teknoloji üretmek ve bilim ile tarım, tarım ile sanayi entegrasyonuna somut katkılar vermek üzere bir Tarım İhtisas Üniversitesini de ülkemize kazandırmak üzere harekete geçti.

Aralarında, yılın girişimcisi, tüketici dostu, yılın yenilikçisi, yılın çevrecisi gibi ödüllerin de bulunduğu çok sayıda ödüle layık görülen Konuk, topluma karşılıksız hizmetleri ve öncülük ettiği sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle 2010 yılında Vakıf İnsan Plaketi ve Gıda Güvenliğine yaptığı katkı nedeniyle de Dünya Gıda Gününde madalya ile ödüllendirildi.

Halen PANKOBİRLİK ve Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlıklarını devam ettiren Recep Konuk’a, Selçuk Üniversitesi tarafından 2009 yılında Türk tarımına yaptığı katkılar ve işletme alanındaki başarıları nedeniyle Ziraat Mühendisliği ve İktisadi İdari Bilimler Fakültelerinin ortak önerisi üzerine Üniversite Senatosunun oy birliği ile aldığı kararla fahri doktorluk beratı takdim edildi.

Konuk, evli ve üç çocuk babasıdır.


 

 

Recep ŞEKER Kimdir?

1972 yılında Karaman’da doğan Recep Şeker; ilköğrenimini Karaman İstiklal İlköğretim Okulunda (1978-1983), lise öğrenimini Karaman İmam Hatip Lisesinde (1983-1990) okudu.

Üniversite eğitimini Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde (1991-1998) tamamladı. 2009 yılında ise, Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Okulundan mezun olan Dr. Şeker, yüksek lisansını Selçuk Üniversitesi İşletme alanında yaptı.

1998 yılında Şırnak Silopi Beytüşşebap Merkez Sağlık Ocağı hekimi olarak iş hayatına giren Dr. Şeker 1999 yılında Şırnak’tan ayrılarak Afyon Sandıklı Devlet Hastanesi acil hekimlik görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 yılında Karaman Kazım Karabekir Sağlık Ocağında hekimi olan Dr. Şeker; 2003 yılında Karaman Devlet Hastanesi acil hekim olarak görev yaptı.

2004 yılından 2008 yılına kadar Karaman İl Sağlık Müdürlüğü yapan Dr. Şeker; 2008 yılından 2015 yılına kadar da Karaman 9 Nolu Ana Sağlık Merkezinde aile hekimi olarak görev yaptı.

Evli ve 3 çocuk babası olan Dr. Şeker İngilizce ve Arapça biliyor.> Yeni Meram >Politika > AK Parti Karaman milletvekili adayları listesi
HABER YORUMLARI